Mielipiteenne näistä kahden makuupussin yhdistelmästä talvella!

aups

Omistan kolmenvuodenajan untuvapussin, jossa on arvoiksi annettu 1C (comf), -4C (lim) ja -21C (ext).

Olen tällä nukkunut alimmillaan -5C:n pakkasessa, välillä herännyt kylmään. Se on saattanut johtua siitä, ettei hartialukko ole ollut kokonaan kireänä.

Mieli tekisi talviretkeillä. Kaverilta saisin lainaksi kuitupussin, missä vastaavat arvot on -12C, -20C ja -42C. Jos tuon untuvapussin laittaisi tämän kuitupussin sisälle, niin miten kovassa pakkasessa voisin vielä tareta?

Villejä veikkauksia otetaan vastaan!

Käytän silkkilakanaa ja päällä on kylmemmillä säillä ollut ainakin merinovilla-asu ja tarvittaessa myös fleeceasu.

Kokeilemallahan tuon tietää, mutta ikävä olisi lähteä keskellä yötä -20C pakkasessa metsästä pois, kun huomaa, ettei tarkenekaan. Täällä kaupungissa ei ole mahdollisuuksia tuon testaamiseen, kun ei ole parvekettakaan.

1

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräreissaaja

      Eihän noihin valmistajien arvoihin ole paljon luottamista. Se, että tarkeneeko pussissa riippuu monesta seikasta, esim omasta lihavuudesta ja siitä, jääkö pussiin liian paljon ilmatilaa. Liian tiukka pussikaan ei ole hyväksi.
      Ohut lakanakin auttaa jo kummasti.

      Luulisin, että kun nuo kaksi pussia panet sisäkkäin, tarkenet ainakin -25 ast. pakkasessa. Naamasi siinä paleltuu ensin, jos on paleltuakseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9167
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      56
      4809
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4501
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2823
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      42
      1202
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1144
    Aihe