Mikähän lienee posö 405 -99 mallin jakohihnan vaihtoväli? Pyynnöstä huolimatta entinen omistaja ei lähetä huoltokirjaa, tosin epäilen, ettei sellaista olekkaan. Ei kuulema muista mittarilukemaa milloin on vaihdettu. Toivottavasti en tullut höynäytetyksi.
Jakohihnan vaihtoväli
pösönainen
2287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vuonna 1999 ei tehty 405 mallia, joten kyseessä lienee 406...
No, vaikka kyseessä olisi 1989 mallinen 405 tai 1999 mallinen 406 niin vaihtoväli on 4 vuotta tai 120tkm, kumpi ensin tulee vastaan.
Kiitos vastauksesta. Niin, 406 tietysti, entiseni oli 405 ja kolme vuotta vanhempi. Siihen ei kyllä vaihdettu jakohihnaa sen neljän vuoden aikana,jonka omistin sen. Kerran laskettiin autokorjaamon työmiehen kanssa, että olisi pitänyt vaihtaa jo 12 000 km sitten. Tämän biilin kanssa en ota tuollaista riskiä. Eli jakohihnan vaihtoon sitten vaan. Voi tonttulakki sentään, siihen meni lahjarahat, ja tuskin piisaakaan.
Minulla ei kyllä ole "sydäntä" jättää kertomatta tällaisia asioita uudelle omistajalle. Entisen auton myin satasella, sillä lupaksella, että kestää minkä kestää. Oli vielä hyvät talvitassut alla.