Mitä Koraani sanoo maailman luomisesta? Milloin ja miten se Koraanin mukaan on luotu?
Näkevätkö muslimit evoluutioteorian olevan ristiriidassa Koraanin kanssa?
Koraani ja maailman luominen
9
2092
Vastaukset
- xb xb
No! Eikö alaa vastausta tuleen, hä??! Häh!!
Missä viipyy vastaus, missä??! Häh! - Mmmm...
Lue koraania. Se selitetään siellä täydellisesti. http://www.islamopas.com/koraani.html
- Tai..
.... Täältäkin löytyy paljon tietoja : http://www.quranmiracles.com/
- kiinnostaa
En minä ala mitään koraania tai talmudia ym. lukemaan. Kysyn mieluummin asiantuntijoilta (joita ei näköjään tällä palstalla ole)?
Tiede tukee Koraanin näkemystä maailman luomisesta. Mutta islamin mukaan evoluutioteoria ei ole 100 % oikeassa vaan kyseeseen tulee koevolutiivinen ilmiö. En kuitenkaan väitä, että tieteen avulla voitaisiin koskaan todistaa tähän osallistuvan Jumalan olemassaolo, sillä sehän kumoaisi uskon ja tämän elämän tarkoituksen (vaikka kaikki eivät tieteenkään avulla lopulta uskoisi).
Asia ei ole niin mustavalkoinen kuin ihmiset haluavat sen esittää tietämättömyydessään, mutta netistä löytyy runsaasti hyvää ja selkeää tietoa islamin näkemyksestä.- kiinnostaa
No mikä se Koraanin näkemys maailman luomisesta sitten on?
- gfnhtfnh
kiinnostaa kirjoitti:
No mikä se Koraanin näkemys maailman luomisesta sitten on?
No!! Eikö ala tuleen vastausta, häh!1?? Häh?!!
Missä viipyy vastaus, missä!! HÄH!!!!
"Eivätkö ne, jotka eivät usko, ole pohtineet, että taivaat ja maa olivat yhtenäinen kokonaisuus, kunnes Me erotimme ne ja loimme vedestä kaikki elävät olennot? Eivätkö he sitten usko?" (21:30)
Tämän räjähdyksen jälkeen:
"Sitten Hän kääntyi taivaan puoleen, kun se oli savua ja sanoi sille ja maalle: 'Olkaa, suosiolla tai pakosta.' Ne sanoivat: 'Olemme suosiolla.'" (41:11)
Täten alkuaineet ja se kaikki, mistä muodostuivat planeetat ja tähdet alkoivat jäähtyä, tulla yhteen ja muotoutua, seuraten Jumalan luonnollisia lakeja maailmankaikkeudessa.
Lisäksi
"Ja se on Hän, joka loi yön ja päivän ja auringon ja kuun. Kaikki kulkevat omalla radallaan." (21:33)
Maailmanakaikkeuden laajeneminen (yhä tänä päivänä):
"Ja taivaan, Me loimme sen voimalla ja totisesti Me olemme sen laajentaja." (51:47)
"Totisesti teidän Herranne on Jumala, joka loi taivaat ja maan kuudessa päivässä ja nousi sitten valtaistuimelleen. Hän peittää yön päivällä, jota seuraava yö seuraa nopeasti, ja Hän loi auringon, kuun ja tähdet, Hänen käskyvaltansa alaisiksi. Epäilemättä luomakunta ja käskyvalta on Hänen. Siunattu on Jumala, maailmojen Herra." (7:54)
Liittyen kuuteen päivään:
"Enkelit ja Henki nousevat Hänen luoksensa Päivänä, jonka pituus on 50 000 vuotta." (70:4)
"Ja he pyytävät sinua jouduttamaan tuomiota, mutta Jumala ei koskaan riko lupaustaan. Ja totisesti Herrallesi päivä on kuin tuhat vuotta, joilla te aikaa laskette." (22:47)
Kuusi päivää ei ole siis kirjallinen ilmaisu ihmisten näkökulmasta tarkasteltuna eikä tarkkaa aikamäärää tiedetä. Elämä on kehittynyt erittäin pitkän ajanjakson aikana, mutta Jumala on kaiken takana.
Luominen on jatkuvaa työtä: lapsia syntyy, kasveja kasvaa, uusia lajeja ilmestyy...
Jatkaen mainitusta valtaistuimelle nousemisesta:
"...Hän tietää mitä painuu maan sisään ja mitä maasta nousee ja mikä tulee taivaasta ja mikä nousee taivaaseen. Ja Hän on kanssanne, missä ikinä olettekaan. Ja Jumala näkee mitä te teette." (57:4)
"Mikä teitä vaivaa, kun ette tunnusta Jumalan valtaa, nähden, että Hän on luonut teidät vaiheittain? Ettekö näe, että Jumala on luonut seitsemän taivasta toistensa päälle ja tehnyt kuusta valon niiden joukkoon ja tehnyt auringosta kirkkaan lampun? Ja Jumala on tehnyt teidät maasta, vaiheittain kasvaen" (71:13-17).
Aikaisemmin mainittiin, että elämä on alkanut vedestä, tähän liittyen vielä
"Jumala on luonut kaikki elävät olennot vedestä. Ja osa niistä ryömii vatsallaan, toiset kävelevät kahdella jalalla ja toiset neljällä. Jumala luo mitä Hän haluaa, sillä totisesti Jumalalla on voima kaikkeen" (24:45).
Tieteellisten teorioiden mukaan elämä alkoi Maan valtameristä.
Ihmiset ovat Jumalan erikoinen luomus, koska ihmisillä on ainutlaatuisia kykyjä: sielu ja omatunto, älykkyys ja vapaa tahto. Ihmiset eivät siis ole sattumanvaraisesti kehittyneet apinoista.
Jumala loi ensin Aatamin ja Eevan.
"Ja Me totisesti loimme ihmisen savesta, mudasta muotoiltuna." (15:26)
"Joka teki kaikesta luomastaan täydellistä ja aloitti ihmisen luomisen savesta. Sitten Hän loi ihmisen jälkeläiset mitättömän näköisestä nesteestä." (32:7-8)
Eeva - ja naissukupuoli - eivät ole alisteisia miehille
"Se on Hän, joka loi teidät yhdestä sielusta ja loi siitä luonteeltaan samankaltaisen kumppanin, jotta he voisivat elää yhdessä." (7:189)
Näistä kahdesta yksilöstä saivat alkunsa ihmisten sukupolvet, jotka ovat asuttaneet maata.
"Oi ihmiskunta! Totisesti Me loimme teidät miehestä ja naisesta ja teimme teistä kansoja ja heimoja, jotta voisitte tuntea toisenne. Totisesti teistä kunnioitetuin Jumalan silmissä on se, joka on teistä oikeamielisin. Ja Jumala on Tietävä ja Tajuava." (49:13)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1332374Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451865- 401547
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311363Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281300Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104840Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752