Mikä ja miksi täällä Riihimäellä paukkuu? Ihan kuin ilotulitus olisi käynnissä. Kuuulu ainakin Uramon suunnalla.
Mikä paukkuu?
Ihmettelenpähän vaan
9725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Punkassa vissiin testataan tulitteita kuten aina ennen vuodenvaihdetta.
Millä punkassa testaillaan ihan toisenlaisia sähikäisiä..
Aloittajan omissa pöksyissä taitaa paukkua.
Taitaapi syynä olla se et nämä "yhteiskunnan auttajat" ovat pitäneet laittomia ilotulitusnäytöksiään ja ovat keränneet hyväksikäytöllä rahaa heikoilta asukkailta ja saavat näin ilotulitusnäytöksiä. Itsekin kuulin niin tarkasti ja se on totta kuin turusen pyssy.
Siel on varmaan tuntematon sotilas... joku sai vissiin vaikutteita kotimaisesta klassikko elokuvasta . Ei auttannu lähetysajan siirto. Ei vaiskaan.. kyllä vaikutteet on saatu ihan muualta kun jostain vanhasta suomi-leffasta. Nyt on enää turha ihmetellä mistä, mitä on jäänyt tekemättä.. Miettikää hiljaa tykönänne jos ette tiedä.
oo se on vanhan 130tien varrella se pauke, siellä ne testailee myyntiin tulevia raketteja ja ihan tukesin määräyksiä noudattaen.
Äidin ja Isän pikku kusihousut on saaneet Uudenvuoden paukut käsiinsä.
On se kumma, kun ei pentuja opeteta, milloin niitä paukkuja ammutaan.
Voi joku pahoittaa mielensä ja pahasti tuosta touhusta.
Kyllä se on linjamäessä entisen 3-tien nykyisen 130 tien varrella oleva rakettien maahantuoja kun testailee ja on testannu jo yli 15 vuotta: melko dorka saa olla jos ei tossa ajasssa joku ole jo asiaa tajunnu ku joka vuonna sama juttu. ihme yksinkertasta väkee riksus asuu jos ei ton vertaa asioista tajua tollasen ajan kuluessa.
Olen asunut Riksussa 7 vuotta, mutta vasta nyt kuulin, että todellakin testailevat niitä raketteja/paukkuja siellä. Ei ihan kaikki aina jokaisen 'korviin' kantaudu. Ei kai se silti ihmisestä yksinkertaista tee. ;)