Millaisia kokemuksia

kyselijä.

Päijät-Hämeen keskusairaalasta synnytyssairaalana? Saako äiti itse joustavasti valita synnytysasennon ja tarvittavat puudutukset tai olla ilman puudutuksia kokonaan?

Pelottaa ajatus jostain hirmusta joka määräilee vieressä miten päin sinun pitää olla ja mitä lääkkeitä käyttää. Olisin kiitollinen vastauksista, synnytykseen aikaa vielä kuukausi.

Kyselin odottajista, mutta tämä taitaa olla oikea osoite.

4

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikmkk

      No ei ihan saa itse valita puudutuksiaan. Puudutuksista toki voi kieltäytyä. On tiettyjä tilanteita ja tiloja jolloin tiettyjä asioita ei voi käyttää. Lääkitykset ovat lääkärin asia.

      Ja aina ei voi asentoaan valita. Joskus voit joutua vauvan takia olemaan tietyssä asennossa. Selin makuu voi saada ahdinkotilan aikaan ja jos on merkkejä vauvan tietynlaisesta ahdinko tilasta, niin voit esimerkiksi joutua olemaan vasemmalla kyljellä. Synnytyksessä huomioidaan myös vauvan turvallisuus eli vain sinun mukavuuus.

      • kyselijä.

        Turvallisuus syyt ymmärrän, olen kuullut ettei äidin toiveita kuitenkaan aina otettaisi huomioon, vaikka tilanne olisi turvallinenkin. Voi olla huhupuhettakin.

        Ikävää, jos toivomuksia ei haluta kuunnella.


    • parempi varautua

      Osa kätilöistä on rennompia ja osa urautuneempia.

    • Kapusha

      Synnärin puolella oli mulla vissiin neljäkin eri kätilöä. Satuin vaan synnyttämään ruuhka-aikaan, mutta kätilö kävi tunnin välein.Minua ainakin kuunneltiin hyvin, kun pelkäsin vauvan olevan suuri.
      Supistusten tullessa 1min välein sain ilokaasua vaikka mitään ei kohdunsuulla tapahtunut ja lopulta mentiin sektioon.

      Multa kysyttiin sinne mennessä onko toivomuksia kivunlievityksen tai muun suhteen. Kuitenkin kun vauvan sydänäänet alkoi laskea niin ätilöt komensi mua menemään kontilleen ja niin edelleen. Kannattaa sanoa jos haluaa mennä luomuna, mutta kätilöiden tehtävä on miettiä vauvan turvallisuutta ja joskus käy niin että avautumista ei tapahdu kipukrampin takia (minulla kävi näin...) jolloin epiduraali auttaa. Yksi kätilö yritti mulle niitä aqua-rakkuloita tyrkyttää mutten suostunut. Ennen epiduraalia kohdunsuulla ei ollut mitään muutosta ja puudutuksen jälkeen avauduin 4cm hujauksessa, tosin sitten mentiinkin jo leikkaussaliin. Omat toiveet kyllä kysytään, mutta tosiaan vauvan ehdoilla mennään! Itse siellä 5kk sitten tuon pojan sain :)

      Osastolla oli sitten tosi ihania kätilöitä jotka auttoi vaipanvaihdossa,nosti vauvaa rinnalle syömään ja muutenkin neuvoi todella paljon. PÄKS:ssä ollaan kuulemma imetysmyönteisiä,että jos et aio imettää niin muista sanoa se heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      925
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe