Rillankivi näyttää hakevan purkulupaa ARA:lta vuokrarivitalojen, joissa on yhteensä noin parinkymtä asuntoa. Talot ovat 25-29 vuotta vanhoja.
Purkamista perustellaan sillä, että "vuokra-asuntojen ylitarjonta, omistajan taloudelliset vaikeudet, väestöltään vähenevä alue, kohteiden nykyistä vaatimustasoa vastaamattomuus, kohteiden huono kunto, kosteusvauriot ja homevauriot, joiden johdosta ne ovat peruskorjauksen tarpeessa ja osittain purettavassa kunnossa".
Onko siis:
- Kiinteistö Oy Rillankivi menossa konkurssiin tai ainakin selvitystilaan,
- laiminlyöty kiinteistön huolto ja siten saatettu kohteet huonoon kuntoon ja
- asutettu ihmisiä tietoisesti kosteusvaurioiden ja homeen piinaamissa rakennuksissa?
Aika nolo juttu on, että 25 vuotta vanha rakennus pitää purkaa näiden syiden takia. Kummasta se kertoo: rakentamisen laadusta vai huollon ja välttämättömien korjausten laiminlyönnistä? Tällainen kertakäyttökulttuuri on kuin seteleitä polttelisi. Ja tässä kun vielä ovat olleet oikein ammattilaiset asialla hoitamassa yhtiötä, niin voi yhyren kerran...
Kiinteistö Oy Rillankivi konkkaan?
21
886
Vastaukset
- vuokra-asuja
Nostakaa vain joka vuosi 5% vuokraa ja maksakaa pönkölle kaikki minkä pyytää.
- KIITOS
Ja kaikki tämä kaupunginhallituksen syytä v 2009-2012!
Rivitalot on rakennettu vuonna 1983 tai vähän jälkeen päin. Muuatamat ( nyt uudet )valtuutetut hankkivat kokemusta pitkään vuosina 1983-2008 välisenä aikana.
Mutta tämä istuva hallitus, anteeksiantamatonta. Ei muuta kuin roviolle;
Ehtivät kämmätä 25-29 vuoden ajan tytäryhtiönsä asunto oy;n toimien valvomatta jättämisen neljässä vuodessa!.
.
Onpa ne tosiaan aikaansaavia ja kehittämisen kärkijunaa. - kuoleva pitäjä.
Ei ole töitä ei ole asukkaita,näinhän se menee
- KIITOS
Hometalot saakin purkaa.
- KIITOS
Kuka valvoi rillankivi oy tilejä ja taloudenhoitoa sekä omaisuuden kunnossapitoa konsernijohdossa v.1983 jälkeen?
löytyykö vastuunkantajia ja rehellisä tunnustajia; minä olin mukana? - asiat ne asiat
jotta silleen edellisten hallitusten kontolle siis ,ei nykysen. Tytär yhtiö nääs. Ja mitähän vanhustenkotiyhdistys. ketäs siellä? Nyt minä ymmärrän vanhan konkariporukan hädän ja tulemisen kaikkeen.
- Iso Paja
Ovat näköjään unohtaneet lakihenkiset oman tonttinsa valvomisen.
Onko kumma? Eivät ne omat teot, vaan ne toisten.
Että voi vee..tälläisenäänkö meidän on katkerankarvainen kakku syötävä jatkossa?
Sinänsä mikään ei enää yllättäne, jo julki tulleista ja vielä tulevista, pakollisesta historian lehtien kääntelystä.
Salaiset arkistot, kadonneet arkistot ja muotovirheelliset kirjaukset,,, ovat ISON PAJAN elikkäs mm. uimahallin saunaosaston, tarkoin vartioidussa suojeluksessa.
Inhon ja vilunkien vavistus. Siis mitä, missä nuo huoneistot sijaitsee ?
Olen monestikkin ollut Rillankiveltä hakemassa asuntoja ystävilleni, asunnottomille jne...
Ei ole aina ollut asuntoja antaa.
Nyt siis puretaan kun ei ole asukkaita, haisee....... !!!!!- lohduton näky.
Joutavat kyllä ovat monumenttina "suuruuden" ajoilta.
- rahakankkulankaivoon
Löytyy kaupunginhallituksen 10.12.2012 esityslistalta, asianumerot 16-18. Repikää siitä...
- tonto lounliraider
Intiaanikylässä?
- surullinen näky.
Eikös ruotasella ole useita purettavia rakekennuksia.
- Marjoniementielle
surullinen näky. kirjoitti:
Eikös ruotasella ole useita purettavia rakekennuksia.
Ottakaahan asioista selvää. Edelliset hallitukset eivät ole huolehtineet uudisrakentamisesta. Nythän tuo näky listalla olevan maa-alueen osto kaupungilta. Sinne on rillankivi aloittamassa uusien asuntojen rakentamisen. Hyvä kun uuvet rillankiven hallituksen jäsenet panivat töpinäksi.
- matkan vuoksi
Sanokaapa muuta ja tuonne kauniille paikalle Ikonsen koulujn lähell.e.
Kyllä nyt istuvalla hallituksella on silmää ja tarmoa. Hienoa, sinne minäkin
kumppanini kanssa pyrin. Millonkas se valmistuu.
En halua inkkarikylään. Ihan vain, kun matka on pitkä ja luminen. Ikosen läheisyys on hyvä, jopa järvikin saattaa näkyä.- UFO UKKO.
Saako purkaa asuntoja joita tarvitaan? Vois korjata mutta taitaa olla laguuna rakentaminen edesssä? Joitakin Fyysikköjä varten? Mietippä sitä!
- lacuna.
Saa purkaa, mutta lagunaa ei tule ainakaan 5 vuoteen.
- proolainen
Ei me tarvii tänne ketään,,
- Ihmeellistä
Purkuun vaan. Rillankiven asunnoissa ongelmana huollon, hoidon laiminlyönnit. Vaikka jollekin taholle tästä maksettu, maksetaan niin...
Muutoinkin kun Rillankiven asunnoissa asuvia, vuokransa ja velvoitteensa hoitavia kuuntelee, palvelu Rillankiven toimistossa (2 viranhaltijaa) töykeän oloista.
Olisi oikein että viimeisen 10-15 vuoden aikana toiminnasta vastaavat laitettaisiin vastaamaan seurauksista. Ei voi olla niin että ainoa tehtävä mitä tekevät, ovat tehneet on nostaa palkkaa. - itänaapur
Näin on, osaamaton saa paljon vahinkoa aikaan. Vastuuseen täytyisi saada. Jos kuluja karsitaan niin "inssi" ulos! Turhanpäiväinen tärkeilijä.
- öi8
Heh heee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666