Onko kellään kokemuksia karnosiiniä sisältävien
tuotteiden käytöstä ja niiden tehosta?
tuotteiden käytöstä ja niiden tehosta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
noin viikon verran.
Aineen "tehoa" tuskin voi itse huomata, koska ne vaikutukset, joita luvataan esim. Biovitan sivuilla, ovat lähinnä pitkän ajan kuluessa tapahtuvia. Jos karnosiini esim. estää jonkun kroonisen sairauden puhkeamisen keski-iässä, pitkän käytön jälkeen, niin miten sitä potilas voisi itse tiedostaa?
Samoin, jos karnosiinia pitkään käyttäneellä olisi "rupsahtaminen" hieman viivästynyt, pitkän käytön seurauksena, niin tuskinpa sitäkään voi itse tunnistaa.
Kannattaa mielummin etsiä tieteellisiä tutkimuksia. Käyttäjäkokemukset eivät kerro mitään muuta kuin että tuotetta kehuva on sen myyjä.
Karnosiinista on julkaistu toista tuhatta tieteellistä tutkimusta, joiden lyhennelmät voi lukea vapaasti Yhdysvaltain terveysviraston e-kirjastosta http://pubmed.gov hakusanaksi "carnosine" tai sitten täsmennettynä hakuna esim. "carnosine; diabetes" tai "carnosine; heart", "carnosine; autism", "carnosine; sport" jne.
Tohtori Tolonen, joka toi karnosiinin Suomeen, on laatinut tutkimuksista kattavan suomenkielisen katsauksen
www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/karnosiini.html