Olemma tammikuun alkupuolella menossa neljän kaverin kanssa thaimaan lämpöön. Minkälaisia vinkkejä tai ohjeita antaisitte reissukokonaisuuteen neljän hengen poikaporukalle? vinkkejä kaivataan mm. thaimaan sisäiseen matkustukseen, hotelli toimintaan sekä huomioitaviin asioihin.
HELSINKI - BANGKOK - KOH PHANGAN
kristoffer93
4407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oletettavasti lennätte ensin bangkokiin. Jos haluutte mahd nopeasti phanganille, voitte lentää suvarnabhumilta ensin samuille bangkok airwaysilla ja sitten samuilta botskilla phanganille, tämä on nopein mutta myös kallein tapa!
toiseksi nopein reitti on. ensin vaihdatte suvarnabhumilta don muangille (vanha kenttä) josta lentävät ns. halpalentofirmat airasia ja nokair. Molemmat myyvät pakettia phanganille johon kuuluu lennot ja laivamatka mantereelta saarelle.
Tämä mielestäni järkevin vaihto ehto ja suht edullinen myös. 1500-2000 bahtia eli n.35-50€ riippuen siitä milloin tilaatte ja milloin matkustatte.
kolmas, hitain mutta halvin tapa on ostaa jostain matkatoimistosta bangkokista bussi/laiva tai juna/bussi/laiva yhdistelmälippu phanganille. Se maksaa n. 1000-1500 bahtia.
jos haluutte ensin olla päivän pari bangkokissa, suosittelisin ottamaan hotellin khao san road alueelta. Jos haluutte tutustua heti thaimaan tyttötarjontaan sitten kantsii mennä sukhumvit roadin alueelle, siellä majoitus kyllä hieman kalliimpaa kuin khaosanilla.
Jos päädytte lentäen menemään phanganille niin varatkaa lennot jo suomesta käsin mutta jos bussilla/junalla niin sitten vasta bangkokista.
Tässä nopeita vastauksia. Edellinen kirjoittaja Phanganfreak kertoikin aika kattavasti matkustusvaihtohdot. Niihin lisäisin sen, että jos valitsette junavaihtoehdon, kannattaa siihenkin paikka varata etukäteen, tammikuun alku kun on vilkkainta matkailusesonkia. Liput voi varata netistä, tietoa ja linkki löytyy täältä:
http://www.minnethaimaassa.com/hyva-tietaa/thaimaan-rautatiet/
Suosittelisin myös muutamaa päivää Bangkokissa vaikka heti matkan alkuun. Ihmettelette yhtä maailman jännittävimmistä metropoleista, shoppaatte ja todennäköisesti myös biletätte. täältä hyviä vinkkejä Bangkokin yöhön:
http://www.minnethaimaassa.com/bangkok-2/bangkok-yoelama/
Samoilta sivuilta löytyy myös vinkkejä Bangkokissa asumiseen. Edellisen kirjoittama Khao San Road on hyvä vaihtoehto, jos haluatte kaveerata muiden reissaajien kanssa ja käydä kaupungin historiallisilla nähtävyyksillä. Mutta jos on muita reissareita kiinnostuneempi Bangkokin modernista sykkeestä ja juhlimisesta paikallisen nuorison kanssa, kannattaa asua Sukhumvitin varrella. Paikallisia bilealueita ovat esimerkiksi RCA-katu ja Thong Lorin ja Ekamain alueet.
Phanganista: sieltäkin kannattaa ainakin alkuun varata majoitus etukäteen, koska tammikuu on vilkasta aikaa. Noilta samoilta sivuilta löytyy siitäkin tietoa, myös Phanganin täydenkuun juhlista (voisin kuvitella, että ne ovat teillä tähtäimessä?).
Erittäin mukavia ja ison kiitoksen ansaitsevia neuvoja ja vaihtoehtoja molemmissa kommenteissa! Tähtäimessä on mahdollisesti myös juurikin FULL-MOON-PARTY, koska se osuu juurikin sopivasti loman loppuvaiheeseen! Minkälaisia vaaratekijöitä kannattaa ottaa huomioon Bangkokissa, matkanvarrella sekä Koh Phanganissa? Minkälaisia huijauksia on tarjolla? Onko Koh Phanganissa minkäänlaista mahdollisuutta varata esimerkiksi skoottereita tai vesiskoottereita lomamme aikana. Miten ajokorttihommat, riittääkö pelkkä Ivalon kirjastokortti vai ovatko poliisit tarkempia?
FullMoonissa kantsii vetää heti ne sienipirtelöt naaamaan niin sitten vasta bileet alkavat ;)