Audi A4:ssa vuosimallia '97 irtoilee ovilistat. Onko muilla ollut vastaavia ongelmia? Mistä voisi saada käytetyt, uudet maksaisivat 170€.
Audi A4 irronneet ovilistat
6
4515
Vastaukset
- muillakin
Muistaakseni asiasta keskusteltiin tällä palstalla vuosi sitten keväällä. Listojen kiinnitykset nimittäin ruostuvat eli kyse on huonolaatuisesta materiaaliratkaisusta autossa, jolle on annettu korin ruostumattomuustakuu (valmistajan vastuu???). Samaa vikaa on ollut ainakin 1990-luvun A6:ssa eikä vain A4:issa.
Muistaakseni ko. listat eivät olleet nyt noin kalliita vuosi sitten. En myöskään muista sitä rakennetta eli pitikö vaihtaa koko listat vai vain kiinnittimet listojen sisällä. Ja kyllä voisi kyseenalaistaa sen, eivätkö ovet kuulu koriin ja listat oveen eli olisiko sitten ns. valmistajan "kampanjan paikka"? (Ei vaikuta turvallisuuteen eli viranomaiset eivät vaadi..)- Immu
Onko teillä onglmia ns. sivulistojen vai
oven alalaidassa olevien listojen kanssa?
Omassa A4:ssa(-98) on kertaalleen vaihdettu kuskin
oveen se alareunassa oleva lista ja kohta on apparin puolen alalista vaihtovuorossa.
Viimeksi näytti siltä,että listaa kiinni pitävät
"ruuvit" olivat sinällään kunnossa mutta lista oli ikäänkuin korkkautunut irti näistä kiinnikkeistä. Hintaa listan vaihdolla oli muistaaksen 30 - 40 € (töineen). Ylemmät listat ok. - Auditoija
Immu kirjoitti:
Onko teillä onglmia ns. sivulistojen vai
oven alalaidassa olevien listojen kanssa?
Omassa A4:ssa(-98) on kertaalleen vaihdettu kuskin
oveen se alareunassa oleva lista ja kohta on apparin puolen alalista vaihtovuorossa.
Viimeksi näytti siltä,että listaa kiinni pitävät
"ruuvit" olivat sinällään kunnossa mutta lista oli ikäänkuin korkkautunut irti näistä kiinnikkeistä. Hintaa listan vaihdolla oli muistaaksen 30 - 40 € (töineen). Ylemmät listat ok.Olen vaihtanut kuseiset listat nyt -97 A4 Audiini. Listan peltikisko oli pahasti ruostunut ja lista irtosi. Maksoin etu- ja takaoven listasta yhteensä noin 70 euroa, Herttoniemen Merteil Oy:sta (joka on yleisellä tasolla kallis ja v...mäinen paikka).
Oven alareuna oli listan alla ok kunnossa, joten liekkö listat tehty tässä mallissa tarkoituksella heikommin galvanoidusta pellistä kuin ovi, jolloin lista ruostuessaan suojaa ovea (vrt. sinkkianodi perämoottoreissa).
Listöjen alle kerääntyy väkisinkin tiesuolaa ym. likaa joka altistaa rakennetta korroosiolle. - Kaitsu
Immu kirjoitti:
Onko teillä onglmia ns. sivulistojen vai
oven alalaidassa olevien listojen kanssa?
Omassa A4:ssa(-98) on kertaalleen vaihdettu kuskin
oveen se alareunassa oleva lista ja kohta on apparin puolen alalista vaihtovuorossa.
Viimeksi näytti siltä,että listaa kiinni pitävät
"ruuvit" olivat sinällään kunnossa mutta lista oli ikäänkuin korkkautunut irti näistä kiinnikkeistä. Hintaa listan vaihdolla oli muistaaksen 30 - 40 € (töineen). Ylemmät listat ok.Kyseessä on oven alalaidan listat.
Toisen etuoven yksi kiinnikkeistä on rikki, takaoven lista tipahti irti kokonaan. Takaovessa kaikki kiinnikkeet ovat ok, mutta listan sisus on hapertunut ja lohkeilee irti.
Hintoja kysyin Audiliikkeestä ja hinnaksi kertoivat 49 € etuoven lista ja 36 € takaovi.
- Make
Itse hommasin entiseen 90:seen oven helmalistat Special Importista Riihimäeltä, tuovat alkuperäisosia Saksasta. Hinta oli muistaakseni puolet pienempi kuin merkkiliikkeessä.
- Kaitsu
Kiitos hyvästä vinkistä.
Soitin Special Importiin ja sieltä sai alkuperäiset listat puoleen hintaan siitä mitä merkkiliikkeestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768