Myyjää ilmeisesti verotetaan "myyntivoitosta", ostaja maksaa vain varaisnsiirtoveron. Mutta entä jos myyjä myy jostain syystä tappiolla, olenko ymmärtänyt oikein, että sillon hän omassa verotuksessaan saa vähennyksiä tappiolla myynnistä johtuen? Mutta kun se kuolinpesän osakas, joka on ostanut, ei ilmeisesti verotuksessaan mitenkään merkkaa mitä on ostanut, ja maksaa siis osuuden ostosta vain varainsiirtoveron (1,6 % nyt), niin kuka sen voiton saa. Sillä eikö niin ole, että toinen jos myy tappiolla, niin toinen ostaa voitolla? Kuka hyötyy? Etenkin jos myyjä on niin köyhä, että se verotukseen tuleva vähennys ei häntä hyödytä mitenkään. Miten ostaja hyötyy, tuleeko hyöty vasta siinä vaiheessa kun kuolinpesä hajoaa, ja mikä se hyöty silloin on, paitsi tietenkin se, että saa useamman osan kuin vain yhden? Kun en ihan käsitä, miksi joku innokkaasti pyrkii hankkimaan toisten osuuksia, ei se nyt voi pelkkää hyväntekeväisyyttä olla?
Ja toinen kysymys, miten kuolinpesää verotetaan? Voiko kuolinpesä saada palautuksia ja vastaavasti tietysti mätkyjä? Tietysti - ketään ei kiinnosta muu kuin palautus, mätkyt saa maksaa kuka jaksaa, jos verotus noin menee! Entä miten verotus toimii, kun kuolinpesällä alkaa olla ikää kymmeniä vuosia?
Kuolinpesän osakkuuden myyminen
4
229
Vastaukset
- nimimerkki yllä.
Lisätään vielä tällainen kuvio: Kuolinpesä, leski ja lapset. Jos leski alkaa olla niin iäkäs, että siirtyy vaikkapa vanhainkotiin asumaan, niin mitä tämä merkitsee, erityisesti jos leski jollekin lapsista tarjoaa mahdollisuutta ostaa hänen kotinaan ollut asunto-osake, joka siis on toisaalta myös kuolinpesän. Mitä tuo merkitsee muitten kuolinpesän osakkaitten kannalta, jos leski näin myy. Ja erityisesti, vielä kun tämä jolle on ostomahdollisuutta tarjottu, kertoilee sitten jollekin toiselle lapsista että "jää oikeus asua" - siis jos lesken osoitteena on vanhainkoti, niin eihän hän siinä osakkeessa asu! Ja samaan aikaan vielä tuo ostotarjouksen saanut on vielä tarjoutumassa ostamaan toisen lapsen kuolinpesäosakkuutta, ilmeisesti tappiollisella myyntihinnalla.
Tajuton kuvio, enkä pysty ymmärtämään mikä siinä on takana! Epäluuloinen ja mistään mitään ymmärtämätön!Jos leski omistaa ½ asunnosta, missä on asunut kaksi vuotta, leski ei maksa mahdollisesta luovutusvoitosta veroa.
Jos sen sijaan asunto oli puolisovainajan omistama, ennen kauppaa on syytä toimittaa omaisuuden ositus, missä leski saa omistukseensa ½ (tai minkä saakin) asunnosta. Sen jälkeen leski (mikäli oli siinä > 2 v asunut) voi myydä osuutensa verotta.
Kun leski on myynyt osuutensa asunnosta ja muuttanut pois, myydyn osuuden hallintaoikeus on siirtynyt ostajalle (jollei myyjä kaupassa ollut sitä itselleen pidättänyt). Nähdäkseni se on samalla lakannut kuolinpesän omistamalta osuudelta.
Jos lesken asunto-osuuden ostanut haluaa ostaa sisaruksensa kuolinpesäosuuden, asunto on siten sen arvon määrittelyssä nähdäkseni arvioitava myyntiajankohdan käypään arvoonsa rasitteettomana.
Tämän sisaruksen luovutusvoittoa määritettäessä asunnon hankinta-arvona pidetään sen perintöverotusarvoa rasitteettomana (= ilman hallintarasitteen tuomaa alennusta) perittävän vanhemman jälkeen toimitetussa perintöverotuksessa.
- puttesetä
Luovutusvoiton verotuksessa verotetaan luovutusvoittoa, mikäli sellaista syntyy. Luovutusvoiton määrää laskettaessa luovutushintaa verrataan hankintahintaan, eikä ostajan tilanne liity tähän asiaan millään tavalla. Mikäli luovutushinta on alhaisempi kuin hankintahinta, syntyy luovutustappiota, jonka voi vähentää verovuonna ja viitenä seuraavana vuonna syntyvistä luovutusvoitoista.
Kuolinpesää verotetaan itsenäisenä verovelvollisena kuolinpesän tuloista, ihan samalla tavalla kuin luonnollista henkilöäkin. Iäkästä kuolinpesää verotetaan kuin iäkästä ihmistä. Ihan samoin kuin nuortakin ihmistä.- hyviä ihmisiä kaikki
Ai, kiitos, tyhjentävistä vastauksista. Sikäli mikäli ne nyt niin tyhjentäviä olivat.
Oletteko te ihan oikeasti jotain asianajajia, verotuksen asiantuntijoita, vai mitä te olette kun täällä vastaatte?
Tehän olette varsinaisia hyväntekijöitä, niin kuin ilmeisesti sekin, joka ostelee sitä sun tätä harjoittaa vain hyväntekeväisyyttä....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688