Pitkä, estoinen suhde

Mies 49

Varmasti kohtalotovereita on monia, vaikken sellaisia ole löytänyt ainakaan treffi-ilmoituksen avulla.

Pitkään kestäneessä suhteessa intohimo hiipuu usein muutenkin. Asiaa pahentaa varmasti nopeasti se, jos mukana on ujoutta, häveliäisyyttä ja estoisuutta, kenties jonkun vakaumuksenkin vaikuttamaa, niin paljon ettei asioista voi edes puhua.

Tilanne voi kehittyä niin, että toinen osapuoli on kehittynyt estottomampaan suuntaan ja olisi jo kykenevä puhumaankin kumppanin kanssa asiasta, mieltymyksistään, toiveistaan ja fantasioistaan, mutta toinen ei kykene edes puhumaan, saati pistämään toimeksi. Ujous, estot ja häveliäisyys estävät muunlaisen erotiikan kuin saman tutun kaavan mukaan pimeässä peiton alla, silloinkin aina omia ja toisen reaktioita häpeillen.

Tiedän, että neuvojia riittää, jotka kannustavat vain yrittämään puhua kumppanin kanssa, mutta tiedän myös sen, ettei se tule onnistumaan, jää pelkäksi yritykseksi, kaikkien kohdalla se vain ei onnistu.

Kuitenkin on vielä sen verran nuori, että näkisi mahdolliseksi opetella nauttimaan erotiikasta ja intohimosta estottomasti, avoimesti ja vapautuneesti, jännittämättä, miten sen pitääkin aikaa myöden tapahtua, jotta homma edes sujuisi.

Olen tullut siihen johtopäätökseen, että parhaiten asia voi onnistua jonkun vastakkaista sukupuolta olevan kanssa, jolle on käynyt samalla tavalla, mutta hän on nyt valmis opettelemaan ja kokemaan avoimen, estottoman ja ennakkoluulottoman intohimon. Jopa parhaiten tällaisen kanssa kuin jonkun kaiken kokeneen ja osaavan kanssa.

Mahtaako näin ajattelevia ja tällaisessa tilanteessa olevia ihmisiä olla muitakin.

2

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen sua nuorempi

      Tietäisit vaan. Kyllä on. Kävin vieraissa (en ylpeä siitä) ja opin itsestäni parissa kuukaudessa enemmän kuin koko ikänäni. Parisuhteen toinen osapuoli on täysin lukossa ja haluton. Olen tässä itsekseni miettinyt juuri tuota, että pidän itseäni kokemattomana. Mutta en enää tiedä mitä sekin tarkoittaa. Eiköhän ihminen ala olla kokenut siinä vaiheessa jo, kun tietää mitä haluaa seksiltä, vaikkei sitä olisi konkreettisesti tehnytkään. Tietysti on joskus hyvä, että mahdollinen uusi seksikumppani on kokenut, niin hän tietää mitä toinen pyynnöillään tarkoittaa. Jos parisuhteessa on yrittänyt opastaa tai patistaa toista, sekin on niin turhauttavaa. Minkäs teet kun ei kiinnosta. Tuntui hyvältä, että syrjähyppy osasi heti välittömästi antaa huimaavaa nautintoa pikku vihjeestä. Mä olen niin väsynyt kaikkeen..

    • Mies 49

      Kiitos vastauksestasi.

      Erotiikan merkitystä ylikorostetaan mielestäni nykypäivänä ehkä liikaakin suhteen muiden osa-alueitten kustannuksella, mutta ei sitä vähätelläkään pidä. Vaikka suhde ja siihen liittyvät muut ihmissuhteet olisivat kunnossa, kyllä sitä kaipaisi nautintoa myös seksin saralla siinä missä hyvä ruokakin tuottaa mielihyvää, vaikkakin täysin erilaista.

      Vaikka hakisi suhteensa ulkopuolelta täytettä tähän vajeeseen, ei sitä viitsi ihan kenen tahansa kanssa ryhtyä nauttimaan erotiikasta. Siinä on kuitenkin mukana myös monenlaista muuta tunnetta ja kontaktia, joten luonteva yhdessäolo vaatii mielellään muutenkin sielujen sinfoniaa.

      Älä väsy vielä, toivoa on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      34
      2871
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe