”Liian helppoa välttää ruotsinkieliset ohjelmat”

Voiko olla totta

9.12.2012 HBL, sivulla 3 on Ylen johtajan Lauri Kivisen haastattelu. (Kivinenhän on nimestään huolimatta täysin ruotsinkielinen ja siksi rkp-läinen/rkp-mielinen kok.)



Kivinen:
"Nyt on liian helppoa välttää ruotsinkieliset ohjelmat, sen joka ne haluaa välttää: Ruotsinkielinen kanava on eräänlainen reservaatti. Meidän pitäisi vastedes yrittää estää tämä (välttäminen) ohjelmavalinnalla. Meidän tulee nostaa esiin ohjelmia Yle Fem:alta ja näyttää niitä myös suomenkielisillä kanavilla."

(" -I dag är de svenska programmen för lätta att undvika för den som vill, kanalen har blivit ett slags reservat. Det måste vi i framtiden försöka undvika genom programplanering. Vi borde lyfta fram enskilda program från Yle Fem som visas också på de finska kanalerna.")


Ruotsinkielistä omaa kanavaa Kivinen ei halua lakkauttaa.
Hän vastaa kysymykseen, Fem:n suurista kustannuksista näin:

"Olen iloinen, että en ole kuullut voimakasta kritiikkiä ruotsinkielisen Yle:n rahoitusta kohtaan. Päätöksentekijöiden keskuudessa se ei ole mikään suuri puheenaihe, kyse on enemmänkin joistain yksittäisistä kuluttajista. Tietenkin satsaamme ruotsinkielisiin ohjelmiin."

("Jag är glad att jag inte har hört stark kritik om satsningarna på Svenska Yle. För beslutfattarna är det inte något tema, det handlar mer om några enskilda konsumenter. Självklart ska vi satsa på svenskt program.")

*********
Ihan uskomaton asenne! Ihmisillä siis ei saisi olla oikeutta vältellä ruotsinkielisiä ohjelmia, vaan ne pitää pakkoruotsin tavoin pakottaa katsojalle!

Onko tuolla Kivisellä kaikki muumit edes laaksossa?

9

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieletöntä !!

      "Nyt on liian helppoa välttää ruotsinkieliset ohjelmat, sen joka ne haluaa välttää: Ruotsinkielinen kanava on eräänlainen reservaatti. Meidän pitäisi vastedes yrittää estää tämä (välttäminen) ohjelmavalinnalla. "


      Onpa suoraa tekstiä johtajalta.

    • ainaainavaan

      Eikös se femma perustettu juuri siksi ettei ruåtsinkielisten ohjelmien tarvinnut pyöriä suomenkielisten jaloissa. No eipä olisi ensimmäinen kerta kun yle veivaisi ohjelmakaavioitaan sellaisiksi kuin ne joskus vuosia sitten olivat ja kun taas on oppi(vero)rahat maksettu (kun ei vaan toimi) voidaan järkätä uusi "vuosisadan kanavauudistus".

    • Rahaa riittää nytt

      Ruotsinkielisten omia kanavia johtaja Kivinen ei halua lakkauttaa.
      Hän vastaa kysymykseen, Svenska YLEn suurista kustannuksista näin:

      "Olen iloinen, että en ole kuullut voimakasta kritiikkiä ruotsinkielisen Yle:n rahoitusta kohtaan. Päätöksentekijöiden keskuudessa se ei ole mikään suuri puheenaihe, kyse on enemmänkin joistain yksittäisistä kuluttajista. Tietenkin satsaamme ruotsinkielisiin ohjelmiin."

    • Trollkarien

      Kuka edes haluaisi suomenkielistä ohjelmaa


      Ruotsinkielisenä olisin todella kiinnostunut laajemmastakin ruotsinkielisestä ohjelmatarjonnasta. Meidän kaapeli TV-vastaanottimesta kun 113:sta kanavasta vain 112 on skandikielistä ja yksi on suomenkielinen ohjelma. Onko minun telkkarissani nyt joku asetus väärin?

      Odotan kiitollisena neuvojanne.

      Kiitokseksi voin auttaa teitäkin. Ottakaa telkkariasetuksessa kanavahaku käyttöön ja … tadaa… teillä onkin yllättäen 112 kanavaa jossa on ruotsinkielisiä tai skandiohjelmia ohjelmia 100%, aamusta aamuun. Ja huomaatte, nyt onkin pelkästään ruotsinkielisiä tai skandikanavia!!!

      Eikä se siihen jää. Se sadasneljästoista kanava (YLE fem) on myös ruotsiksi. Ei tarvitse kiittää, autan teitä ilomielin.

      Toisaalta kuka Suomessa edes haluaisi suomenkielistä ohjelmaa kun skandiahomoakin saa.

    • Åland maksuvapaana

      Kyllä täytyy nyt sanoa ihan suoraan se, että suomenruotsalainen on keksinyt
      jatkuvan tulonsiirtoautomaatin veronmaksajien rahoista omalle porukalleen.

      Eli siis suomenkielisen suomenkielisellä kanavalla pitää puhua täydellistä
      ruotsia, jos haluaa paikan suomenkieliseltä kanavalta.

      Siis suomenkielinen on edelleen toisen luokan kansalainen omassa maassaan.

      Tämähän on kuin suoraan Taxellin käsikirjasta kuinka valloitetaan media
      oman asian ajamiseen.

      Tästä on korkein aika tehdä valitus eu:n ihmisoikeusinstanssiin.
      Jos he katsovat, että 4%:n vähemmistö voi alistaa suurta enemmistöä tällä
      tavalla niin kysympä vaan missä muussa Euroopan maassa tämä on mahdollista.

      Ei taida olla muualla mahdollista kuin ennen etelä-Afrikassa.
      Yle on muutenkin niin pöhöttynyt laitos,että se on korkein aika laittaa
      ojennukseen.

      .

    • Koepa

      No siinäpä sitten satsatkoot. Itsehän katson nykyään televisiosta mahdollisuuksien rajoissa vain ne ohjelmat, mitkä itse haluan, milloin vaan haluan. Tämän mahdollistaa suhteellisen arkinen kapine nimeltä tallentava digiboksi. Satunnainen suorien urheilulähetysten seuraaminen on tietenkin tuskaa jatkuvasta kanavapomputtelusta johtuen.

      Televisiokanavalla itsellään ei ole merkitystä enää. Jos FST:n koko ohjelmisto tuputetaan vaikka kaikille YLEn kanaville yhtäaikaa ei se pilaa televisionkatseluani millään tavalla. Tallennan sitten eri ohjelmia eri aikaan.

    • Nya tittare

      "Tallennan sitten eri ohjelmia eri aikaan."


      Joo mutta Folkting ja RKP ovat jo päättäneet, että ensi vuoden alusta lähtien jokaisessa Suomessa myytävässä TV:ssä ja digiboksissa pitää olla sellainen asetus että laitteen käynnistyessä se menee AINA automaattisesti RKPfemmalle ja on siellä 10 minuutin ajan ja sitten voi vaihtaa SVT -kanavalle.

      • fdsgsdfgsdfadfasdfas

        vaan kun tuota svt-kanavaa ei enää maaverkossa ole!
        aikaisemmin oli ja ongelma oli se, että suomenruotsalaiset katsoivat siltä laatutarjontaa ja yle fem jäi ilman katsojia.
        ylen ratkaisu oli sitten sensuroida svt worldin lähetykset fem-skeidalla parhaaseen katseluaikaan ja laittaa tekstiuutisia aamuyöksi.
        ja tuo koostekanava näkyy nykyään vain rannikolla ja tammelan alueella. muualla maassa svt:n ohjelmia ei tule lainkaan.


    • Sitä riittää

      "muualla maassa svt:n ohjelmia ei tule lainkaan. "


      Ainakin Jyväskylässä, Kajaanissa, Tampereella, Turussa ja Helsingissä tuli joulunpyhinä RKP5 (= yle5) kananavalla SVT:n lähetyksiä päivän mittaan ainakin 12 tuntia.

      Tarkista kanavavirityksesi.

      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7200
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2587
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2160
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1588
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1109
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      1000
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      989
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      941
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      749
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      748
    Aihe