Oppi on tullut metropolin suunnalta, Hyvinkäältä, jossa paikkakunnan kuuluisuus touhuaa omiaan.
Meidän erikoisuus taas keräisi ihmisiä ympärilleen kutsulla: kirjoita vaikka lehteen! Tämä kun ei viitsi nimeään tahrata jokapaikassa niin yrittää olettaen toisia tyhmemmäksi, pistä minun mielipiteeni kansan luettavaksi, huolin sitten tähän yhden miehen puolueeseen kun sinäkin olet viisas.
Aina yhtä ketku ja kavala repolainen.
Eiköhän Hämeenlinnassa ole hänen asiat menneet ihan putkeen?
Soisin jo jonkunlaista yhteistyötä hänenkin oppivan
Meidän erikoisuus taas keräisi ihmisiä ympärilleen kutsulla: kirjoita vaikka lehteen! Tämä kun ei viitsi nimeään tahrata jokapaikassa niin yrittää olettaen toisia tyhmemmäksi, pistä minun mielipiteeni kansan luettavaksi, huolin sitten tähän yhden miehen puolueeseen kun sinäkin olet viisas.
Aina yhtä ketku ja kavala repolainen.
Eiköhän Hämeenlinnassa ole hänen asiat menneet ihan putkeen?
Soisin jo jonkunlaista yhteistyötä hänenkin oppivan
Vastaukset 99
Vanhimmat
Politiikka vaan on aina yhteisten asioitten hoitoa yhdessä muiden kanssa, ei yhden miehen sooloilua. Paitsi diktatuurissa, jos sattuu olemaan se diktaattori.
Vaikka se yksi ihminen olisi mielestään kuinka fiksu ja ylivertainen muihin nähden, niin sillä ei ole demokratiassa kuin yksi ääni. Ja tämä takaa (onneksi!) sen, että enemmistö kuitenkin edelleen päättää asiat. Yhden miehen vähemmistölle jää sitten se enemmistöpäätöksiä halveksiva valitus- ja jarrutusoikeus yhteisten asioiden eteenpäinmenossa. Ja sitähän tämä yhden miehen ryhmä tietty aina kun mahdollista käyttää. Poliittista näkyvyyttä saadakseen.
Ikävä kyllä.
Sepä se.
Tälläinen käpykylä, kun reilut sata äänestäjää kerää, niin riittää.
Loput pitääkin sitten täysin pellenä.
just;
"kutsulla: kirjoita vaikka lehteen!" - aloittajalta lainaus.
Ei liene kirjoittajiakommentoijia Lundin bloggerissa, kun pitää jokapaikassa mai-
nostaa, että siellä joku on vieraillut. Mutta ne kirjoituksethan tavan mukaan
lehteen päätyvät. Eri asia onko ne luonnollisia henkilöitä.
ps. kuuluttaisitko sinä facebookissa, että jotkut on menneet kihloihin sadoille
kavereillesi.
No, en tulis mieleenkään, mutta mun kaverit onkin sormissa.
On sitä kuulemma bännattu ainakin yhden kaverin taholta, joka on myös mulla
listalla. Sitä alk korpeemaan just tollaset jaot, että milloin silläkin on pippalot ja
ne poliittiset lehtisältä. Tukki kuulemma koko seinän, että kunnon frendien
jutut jäi sinne sekaan.
Ai, niin olihan mulla asiaakin.
Se noitten älymystön klubi, mikäli Mikko sellaisen kasaan saa. Niin miten se on
ajatellut, että Hyvinkää pysyy paikallaan, mikäli nyt riihimäki, Loppi ja Hausjärvi
Hyvinkääseen liittyisi.
Vit#u ketun kiusallakin skrivaan, vaikka ei ole kuin pelkkä vihi vasta.
Valtuuston tämänpäiväisestä kokouksessa ilm. oltais säilyttämässä/ottamassa
takas yöpäivystystä jollain tapaa. /Heinonen oli suht myötämielinen ja saattas
palveluja ostaaki ryksistä. Ke on TK:n yhtymähall. kokous, jossa oltais sitten
viisaampia. Rahoitusta vaatii; myös veronkorotuksista oli olllu puhe "heittona".
Mitäs tosta vois päätellä? Kun menis ekaks vit#uun noi htin bannerit, jotka näyt-
tää lisääntyvän joulua kohti.
Niin, oiskos tällä Lopen Kuvernörillä parempaa tietoa, että Hyvinkään ei tarvi
sotkea itteensä Riksuun, mitä tietoa ne on odotellu.
Siinä vois kusee jo kättelyssä tahtopoliitikon mahtipontiset suunnitelmat.
Erja H hyvä!
Suhteellisuudentaju taitaa nyt olla ihan pikkuisen kadoksissa tällä yhden miehen puolueella. Hän blogissaan 7.12.2012 mm. "kerää ajattelevien ja edistyksellisten ihmisten porukkaa". Mihinköhän tarkoitukseen? Ennen vaaleja lupaamaansa karvalakkilähetystöön kuntaministeri Virkkusen luoko? Ja milläköhän mandaatilla ja keiden edustajana? Omien äänestäjiensäkö?
Tämänaamuisessa AP:ssa hän kirjoittaessaan kuntauudistuksesta käyttää sanontaa "niin valtioneuvosto kuin minäkin olemme tyytyväisiä". Rinnastaako tämä yhden miehen puolue Riihimäen valtuustossa etevämmyydessään itsensä ihan maan hallituksen tasolle?
Jos valtuutettu on yksi edustaja kaupungin 43-paikkaisessa valtuustossa ja yksi puolueensa 11 valtuutetusta niin eiköhän kannattaisi ennemmin yrittää toimia yhteistyössä oman valtuustoryhmänsä ja koko valtuuston kanssa? Jos siihen kykenee.
Muutenhan se olisi järkevää mutta ei käy kun pyrkyri pelkää hukkuvansa massaan, siksi vuodesta toiseen sooloilut missä ei ole alkua eikä loppua.
Hyvinkää myydään heti ensitilassa meidän veloista, mutta kun en keksi kuka sen ostaisi, mitäs sonnalla tekee jos ei peltookaan ole. Kaippa Orre ja Lund (huomaa iso kirjain) sille jotain käyttöä löytää, kunhan ensin sais ne hyviks kavereiks
Jatk.ed. Saiko kukaan selvää siitä orren eilisestä kirjoituksesta lehdessä, sanoista sain kyllä minäkin selon, mutta mikä se asia olikaan
Vai pitäs Nummelan piirtää tarkat laskelmat sille Riksu, Loppi ja H:järvi
kuntaliitoksesta? Hän ja ministeriö olisivat sitten tyytyväisiä. Olisiko Lundin
itsensä aika hieman konkreettisemmin kertoa HYRI -kaupungista, siis
muutakin, että siitä muodostuisi neljön kunnan vetovoimainen keskus.
Kyllä kai se sen tietää kehuessaan, että Hyvinkäällä on niin ja niin vähän
velkaa, että se määrä on kasvamassa kohisten. Hyvinkääläisen demarin
kertomana luin, että siltä on silloin tällöin kysytty, ei kai me Riihimäen
velkoja aleta maksamaan. No se oli sanonut, että siellä tulee isot koulu-
peruskorjaukset sairaalan lisäksi, niin taitaa Riksu olla maksumiehenä liitos-
tapauksessa.
Se on tainnu seota siinä pyörityksessä. Toinen vaihtoehto on, että joku nimi-
merkkeilijä on ollut asialla. Kolmas Ahmed Ahne, mutta Ahmed passais enemmän
Riksun poliittiseen ilmapiiriin.
Minä olen sitä mieltä, että valtuutettu Mikko Lund on keskustapuolueen kätyri.
Eiks se joku muuttopersu skrivaile jostain Raisiosta, kuitenkin jätti
Hyvinkään. On sotkenu kai itteensä joka asiaa ja tietäää muitten puolueiden
valtataistelut, esim. Pahlan juntattiin pois SDP:n pomopaikalta. Mutta aikalailla paljon se siinä erilaisia kieli/milelikuvia viljelee, niin vois niistä päätellä mitä vaa.
No, kertokaa, jos selkenee... Niin ja sitkun niitä tekstejä tulee pitkin poikin ilman
nimee ja nimettömänä...
NUMMELA:::NUMMELA...Olet tiukan paikan edessä kirjoittaman Aamipostin yleisönosastolle mitenkä aiot saada LUNDIN ja kataisen hallituksen ministeriöt tyytyväisiksi. En ymmärtänytkään että jollakin yksittäisellä henkilöllä on noin vaativia tehtäviä asetettu.
Tiedä sanoa mitään tuokon keskustan kätyriin, onko tarvetta enää kun Kalmun lehmänkantturoilta on äänet jo kerätty. Nyt taitaa olla uusi irtopinnojen keräys yllättävältä suunnalta, Katainen muuttuu liian usein sen jutuissa suht järkeväksi ihmiseksi
väkeä pelloille.
En ole kärryillä, että haluaako minäminä -mies jonkun vi#un HyRin vai
Metropolin elinvoimaisena kuntana? Ainakin hänen kollegat on heikkoa tasoa,
niin niiltä on turha mitään kysellä. Eiks ne ole silloin niitä kaupunginjohtajan
syöttiläitä. Syytä on kuunnella ensisijaisesti Lundia ja toisekseen maan
hallitusta.
Lundin ei tarvitse huolehtia omasta suojatyöpaikastaan.
Kas kun eivät ole ottaneet Lundia maan hallitukseen pysyväisministeriksi kun se on niin pätevä? Niin tai edes Riihimäen kaupunginhallitukseen.
Mina vaadin Mikon kuntaministeriksi!
Se on nyt iso kiho kirjoittelusta päätellen. Eikö joku vois ampua kettua
persauksiin, niin vauhti vois vähän laantua. Suuresta vaalimenestyksestä
tasi seurata kovempi "paavoväyryys" kuin koskaan aikaisemmin.
Lund, maan mainio iilimato, imee verta omilta ja
Nummela ruokkii
Varsinainen työväenluokan mies!!!!!!!
Nyt kun vaalit ovat ohi, niin paljastuu se tosiasia, että hän itse kirjoitteli jos jonkin moista tekstiä tänne. Itseään kehuen ja tovereita mustamaalaten. Näinhän se on, koska ko. Lund tai kaksi marjaa jne. ei ole kirjoitellut nyt mitään. Todellinen luuseri, näin on.
Joku on jo pidempään hillunut kopio-, linkki- ja plussakoneineen Hämeenlinnan palstoilla hyvä-veliverkostojen, SS:n irtisanomisten ja muiden epäilemiensä kuntapäätössuhmurointien haussa. Erityisesti virka-aikana.
Teksti on ainakin yksi yhteen täällä aikanaan riittävästi hilluneen ... kaksi marjaa? kanssa.
Tänään on pyöröovien päivä näköjään, eipä osu itse oikeaan pyörteeseen, siinä välissä ei mene kun pää sekasin.
Toisena päivänä kun Suomeen tarttis saada työpaikkoja (sellaisia missä tienaa), sitten kun Kataisen avustajat jotain yrittää edes menee repolaiselta ohi molemmilta sivuilta ja muuttuu hippusta vaille rikokseksi. Työpaikan vaihdosta tarttis saada pari vuotta karenssia, jos sattuu suuntautumaan väärälle aiheelle. Mikä hiton pakkolaitos politiikka on? Kyllä siitä pitää voida hypätä pois jos itsestä siltä tuntuu.
Ymmärtäspä tuo jo itsekkin jäädä eläkkeestä nauttimaan, ennenkuin tauti kattilaan iskee pahemmin
Tarkoitat siellä varmaan ketjuja "Uusvanhaa menoa" ja "Uuden" Hämeenlinnan "vanha toi...". Noiden tyylistä ei tosiaan voi erehtyä, tyyli ja aiheet ja sanonnat samat kuin Riksunkin palstalla mesonneella marjalla. Kaveri ei kaipaa lainkaan sivukommentteja vaan keskustelee ihan nätisti siellä ihan vaan itsensä kanssa.
Kyseessä taitaa olla eläkeläinen, joka kirjoittelee päiväsaikaan!!! Ei taida työpaikoilla nykyään olla aikaa kirjoitella tällaisille palstoille.
Joillain työpaikoilla näyttää sekin olevan mahdollista.
Mikko valittiin Lund-Viro -yhdistyksen puheenjohtajaksi. Mikko oli toivonut,
että pääsisi siitä eroon, mutta tuli siitä huolimatta valituksi.
Yrittääköhän Lund päästä Herajoen työväenyhdistyksen puheenjohtajuudesta
myös eroon?
Miksi Mikko koettaa viestittää, että hän olisi karsimassa luottamustehtäviään.
Olisiko syy, että kevät koittaa ja on saatava kasaan tämä loistelias iskujoukko,
joka iskee suoraan talousalueen ytimeen? Siinä varmasti on tarjolla jokin
organisaattorin paikka Lundille. Hänellä varmaankin on ollut ne aikaisemmat
kuntaliitoselvityspaperit jemmassa tai paremminkin niitä on yhdessä päivitetty
Ex se ja se Nummelan takapirun kanssa. Se on helppo vit#uilla demaritoveri
Nummelalle.
Ei sillä tota vauhtii pysy jakaus suoras.
Kuuluuko siihen Suomi-viroseuraan kuin 3 ihmistä ?
Lund vastaa kolmea; vähintään.
Yllä joku tais mainita, että se on pyytäny jotain tuntematonta bloggarii
skrivaamaan lehteen. Siis sitä, joka oli kommentoinut Lundin "kissa pöydälle"
blogia Lundian bloggeriin (mitä muuten en ole nähnyt kuin Sutisen kerran
aikaisemmin tekevän). No tänään sitten Jukka L. persoonan teksti lehdessä
olikin. Samaa höpötystä kuin Lundin muilla (kahdella) henkenheimolaisella,
tosin Heikkilä ei kehu itteensä ja Nummela yrittää olla kehumatta Lundia,
vaikka mieli tekisi.
Marjastin pari lausetta: taattua lundin tuotantoa kirjoitusvirheineen kaikkineen;
se muuten tekee myös niitä jonnin verran.
Avarakatseisia visionäärejä näkisijät etuja ja uusia mahdollisuuksia
Kaupungin vaikutusvaltaiset tahojwn olla valppaana ja tehdä rohkeita ratkaisuja.
Eikö Lindfors Jukka lähde Lundin följyyn Lundin parantamaan riihimäkeläisten
elinolosuhteita?
Täytyy olla aika pöllö, mikäli uskoo ao. juttuun:
Riihimäki saa merkittävää painoarvoa metropolihallinnossa.
Eikös se piru syö meitin...
Pekosen se pisti HV -sakkeihin, oiskos ottanut koville eilinen tieto, että käpy-
kylien SH -palvelut hoidetaan jatkossa esim. Riksussa?
Kateelliselle ja parjaavalle kyselijälle voin ilmoittaa, että paljon enemmän.
sihteeri
Kyllä se on niin läpinäkyvää se Mikon peli..
Lehdessä se oli taas "Helta alla" -palstalla, vaikkei nimeltä mainittukaan.
Härskiä politikointia ja populismia harrastetaan Riihimäellä esimerkiksi
sairaalan tulevaisuuden osalta. Tämä Lund haluaisi rakentaisi senkin kuin
Iisakin (ei Kiemungin) kirkon yhdessä päivässä, jos sille vain valta siihen
annettaisiin.
Siinä on luonnehdinta herra Lundin kunnallispoliittisesta tasosta.
Opastaako Visionääri Lund huomenna Pekosta toimimaan Hyvä Veli -verkoissa?
Kyllä näytti niin menninkäisen kirjoitukselta tuo pyynnöstä niin kamalan hyvä juttu lehdessä, en edes usko että joku on tuon mennyt kirjoittamaan käskystä melkeimpä.
Siellä metropolissa me sitten hoidellaan OMAN kaupunkin asioita. Minkähän kaupunkin ja kuka hoitaa ja mitä,Riihimäki on siinä vaiheessa pyyhkästy maailman kartalta.
Sen jälkeen kun valinnanvapaus sairaala- lääkärihoitoon tulee, ei tarvitse miettiä moniko menee hyvinkään sairalaan, kun ollaan samaa uuttamaata kaikki, voi hiisi vieköön, kyllä hämeessä on keski-iän ylittäneet niin vannoutuneita hämäläisiä ettei niiden mieleenkään tulisi lähteä heidän metropoliinsa apua hakemaan.
Niin paljon kuin olenkin ikäihmisiä kuunnellut, en kenenkään ole koskaan kuullut puhuvan hyvinkäälle sairalaan menosta, jo tutkimus Forssassa kuulostaa pahalta. Miksi en päässyt Hämeenlinnaan on se kommentti.
Itsellänikin on jo ikää sen verran että kohta joudun enenevässä määrin terveyspalveluja varmasti käyttämään, mutta hyvinkäälle minua ei viedä pakollakaan ja Helsinkin päälle kaatuvia sairaaloita pelkään.
Kai repolainen haluaisi tämän uuden kaverinsa kanssa hämäläiset niitä korjaamaan(uusia rakentamaan).
Asiassa on ainakin kaksi puolta, missä on se ovi jota auki pidetään sinne metropoliin ja kuka siinä ovella seisoo? Kamalasti ei ole tainnut kutsuja kuulua, näähän kyllä änkee vaikka väkisin
Mikä lie Jukka mutta kyllä meni halpaan jätkä...eikö jukopliut osaa kirjoittaa jos tähtiajatus iskee sitä lehteen ilman Lundin käskyjäkin, aika tallukka on.Repolainenkohan se pikkusen avitti tekstin väännössä. Kuvottavaa!!
Mahtavasti mainostavat nämä kirjoittajat Lundia. Taitaa olla tosi mielenkiintoinen persoonallisuus. Täytyy ryhtyä lukemaan hänen blogiaan.
Eipä olis uutta jos kyseinen Jukka olis repolaisen luoma mielikuvitushahmo.
Nämä ketut on valittemassa itsellensä sairaansijaa.
Onko ne käsittänyt asiat väärin vai yrittääkö harhauttaa niitten lukijoita.
Ei sitä ihan noin vaan valita, että Hyvinkäälle tai muualle huussiin oikaset,
vaan TK -lekurim kera siitä jutellaan. Ei sitä noin vaan valkata, vaikka ko.
herroilla massia oliskin vaikka yksityissairaalaan.
Mikäs muu sitten?
Muutenhan se kirjoittaa "kuuroille korville". Kukaan ei kommentoi edes tekstareissa,
kun on yhtä ja samaa negatiivista höpinää kaikki sen jutut.
Sen täytyy tiukentaa linjaa, ei Nummelan halveeraaminen mitään olen.
Oliskohan tosta Pekosen blogista mitään iloa sille.
Veeeemäinen ilonpilaaja !!
Minä olen odottanut valinnanvapautta todellisena vapautena ajatelin vain mennä pompottaa sinne minne hyvältä tuntuisi, en meinaa mennä TK:sta kysymään mihin kuulun, ei se ole vapautta jos vielä sattuu vääräkielinen lääkäri eikä suunta aukenekkaan, mitäs mä sitten teen?
Taitaa sekin käydä niin ettei pääse(osaa mennä) mihinkään. Kai ainakin sen TK:n lääkärin saa valita ottasin mieluimmin kotimaisen
Neuvoks. 2014 laki muuttuu (hubbabubba), mahdoton yhtälö tuolla
menolla. Kuitenkin se kandee olla tarkkana, että on omalekuri mieluinen siinä
vaiheessa, kun pipiks tuut ja TK:ta tarvit. Hommaat ittes sellaseen soluun, jossa
olis kutakinkin mieluinen konitohtori, muutan vaikka kirjas siks aikaan jonne
muualle. Toisaalta näitä on turha ajatella, Hämeenlinna kuitenkin kutsuu ja
Tampere vähän vaikeemmissa keisseissä.
Samaa polkua mennään, hyvinkään sairalaan en edes osais, Hämeenlinnaan menee helposti niinkuin Tampereellekkin kun on tuttu tie.Helsinkiin osaan Mehiläiseen, mutta sinne on valinnanvapaus ollut aina.
Enään en mee sinnekkään kun ei edes veroja maksa mulkvistit
Mehiläinen oli mulla joskus Forumissa ja Itiksessä työterveyshuolto.
Mitä siitä ajasta jotain muistaa, niin pelkässä krapulassa suunnilleen otettiin
kaikki verikokeen sydänfilmejä myöten saikun lisäksi.
Siinä valossa en ihmettele yhtään noita firmoja, että pistävät rahat verokarhun
ulottumattomiin. Ahneus kasvaa syödessa vai miten se meni.
Ei ole Hyvinkäällä tullut käytyä missään toimenpiteissä, enkä käy. Siihen ei
mitkään mikot vaikuta, vaikka saiskin sen valiojoukon kasaan ja Riksun
nimen pois tienviitoista. Ois se nyt prkl, joka paikkaan vaihdettais Hyvinkää.
Menkööt pirulauta sitten ite maalamaan.
Huom! Mikko Lundin mielestä tarkastuslautakunta ei ole poliittinen juoksupoika.
Tarkastuslautakunta tarvitsee jäseniä, jotka ymmärtävät asemansa riippumattomuuden. Se ei ole poliittisen juoksupojan asema. Jäsenellä pitäisi olla itsenäistä tahtoa ja kykyä analysoida kaupungin talouden tilaa ja arvioida hallinnon toimintaa.
Koko tarkastuslautakunta "mikkoja" täyteen!
Eipä taida olla tällä enää asiaa tarkastuslautakuntaan viimekertaisen sooloilun jälkeen.
Kunnei vaan olis taas ihan itse kirjoittanut tuotakin kannatuspuheenvuoroa.
Sillä on kyllä neuvot joka asiaan.
Hyvä alkaa näin etukäteen jo arvostelemaan sitä, niin valtuustossa voi painaa
päälle kahta kauheemmin.
CV:stä saisi jo tuon puheenjohtajuuden tiputtaa pois.
Silloin tällöin kurkannu noit vaalirahoituksii.
Tämä Lund kun on nii tarkka kaikest, niin miten hältä puuttuu vielä ilmoitus.
Kokoomuksen Heikkilä taitaa keulia, mutta kyllä Luntilla ainaki kolmosella
alkaa, kuha kehtaa nettii se laittaa. Mukava olis räknätä äänelle hinta.
http://www.vaalirahoitus.fi/fi/index/vaalirahailmoituksia/ilmoituslistaus/KV2012/694.html
Ei sinne pelkällä rukouksenkaan voimalla
Jokaisen oma asia miten kerää kannattajia.
Ihmettelen, että nämä suurin osa ei ole sijoittanut mitään, jotta pääsisi
valtaan. Silloin sitä valtaa ei oikeasti haluakaan. Enkä minä valtakuntalaisena
sellasia valtiaita haluaisikaan, jotka vain siipeilisivät siellä muka alamaisia
valvomassa. Kunnon kampanjointi vaatii pääomaa.
Sinä ja sun kamppajointi rahalla, näin pienellä paikkakunnalla asiansa hoitava valitaan uudelleen ilman rahoitustakin.
Rääväsuille se maksaa ja saa laittaa reilusti näkyviinkin kun niin rehellinen ja reipas on pepolainen
kokoomus puhuu asiaa.
Eli kaikki kolme ketkua, kun olivat epävarmoja kannatuksestaan.
Riksun ylivoimaiset pohjat.
3 416,57€ (puoluetukea 500)? En olis äänestäny demareita, jos oisin tienny, että
ne tuolle rahaa syytää. Minunkaa ehdokki ei saanu sieltä latia vai eikö se reppana
osannu sitä hakia?
Ja sittenhän siellä oli Heikkilä sekä Takala jollain parin tonnin kieppeillä.
Muista ei sitten ole vaalien jälkeen mitään kuulunutkaan paitsi Lundista.
No, eipä tuo mikään uutinen ole. Lundhan siellä lehdessä mesoo enemmän
kuin koko valtuusto yhteensä. Minusta tuntuu, että lukijat enää vähät välittävät
niistä jutuista, jos joskus jotain kiinnostusta on ollutkaan. Lund ei nimittäin
näytä saavan mitään kommentteja edes tekstari -palstalla saatika kansan-
edustajilta, joilta se yrittää puoliväkisin saada tietoa koskien seutukunnan
tulevaisuudennäkymiä. Ensinnähän Lund oli kiinnostunut kuntaliitoksesta,
mutta nythän se siirtykin terveydenhuoltoon, jos vaikka se sillä saisi Pekosen
avautumaan. On sillä kiire päästä pätemään.
Ja millä mandaatilla mesoo: yksi 43:sta kaupunginvaltuutetusta. Esiintyy silti vähintään kuin Riihimäen omistaja. Ei ole kauaa kun tekstissään mainitsi kuntaliitoksesta että sen voi sitten hän ja valtioneuvostokin hyväksyä. Eli ministerintasoisena vähintään itseään pitää. Hyi helevata mitkä luulot on miehellä itsestään.
Joku kirjoitti siellä lehden vasemmassa alareunassa (kuten aina) , saimpa käsityksen että tämä meidän paikkakunnan pääministerin oikea työkin on suojatyöpaikka.Taitaa ukkeli skarpata eikä aivot saa kaikkea tarvitsemaansa ravintoa. Levy on mennyt rikki ja junnaa paikallaan, jossain tärkeän ja suuruuden hullun rajamailla, tyyliin Minä ja hallitus ja sitten tuleekin metropoli.
Nyt on pikkusen tullut pelkoa mukaan jospa se hallitus ei kuljekkaan niinkuin hän, on meinaten alkanut vähän viivyttelemään. Metropolia ei syntynytkään alkuvuodesta vaikka olisi kuinka hyviä ystäviä repolaisella.
Tai tarkkaan miettien ei se herra olekkaan muutakuin työviskällä, siellä mummot taputtaa käsiään ja kettu heiluttaa häntää.
Mistä luit sen hinnan jolla saa otuskin jatkaa?
Äänestäjien mandaatilla tietenkin; hyvä että yksi edes kaivaa ja tuo epäkohtia ja toisenlaistakin mielipidettä salaisen kähminnän v erkostolta. Enemmistön (kokoomus/demati juntan) suuri harrastus on peittää mokia! Talouden tulevaisuus on kaupungissa lohduton ja velkasalkku tursuu yli äyräiden eikäi mitään pelastusvisiota ole näkyvissä, jolle enemmistö hankkisi avoimella tiedottamisella kansalaisten kannatusta. Mykkä ja sokea enemmistö on noijannut jo pari vaalikautta kuuron keppiin! Vaarallista hoiperrusta meno on ollut - ja kansaa hirvittää meno.
Uuden Vuoden toivoa on - jatka Lund epäkohtien esiintuomista ja toisen mielipiteen esittämistä! Uusia valtuutettuja ja valtuustoryhmiä on seuraavalla valtuustokaudella arvioimassa kaupungin tilaa ja tekemässä välttämättömiä ratkaisuja. Tuuden tieltä äänestäjät jo on raivannut muutaman panssariesteen. Ne vielä surussaan näitä juttuja kirjoittelevat.
Yksi mieskö ihan yksinään kaikki Riihimäen ongelmat sitten pystyy muka ratkomaan? Tähänastisten kokemusten mukaan ilman minkäänlaista yhteistyötä minkään muun poliittisen ryhmän tai poliittisten päättäjien kanssa? Tällaista hallintomuotoa kutsutaan yleensä diktatuuriksi.
Minun mielestäni poliitikko, jonka päätehtävä on kaivella epäkohtia, "salaliittoja, hyvä-veli-verkostoja" ym kuviteltuja kähmintöjä ja tehtailla niistä valituksia ja jarruttaa päätösten toimeenpanoa demokraattista päätöksentekoa halveksuen, on yhteisten asioiden hoidossa arvoton.
Hyvän poliitikon tunnistaa mielestäni siitä, että hän pystyy yhteistyöhön muiden poliitikkojen ja ryhmien kanssa ja tähtää asioiden kehittämiseen, ei niistä ja tehdyistä päätöksistä valittamiseen. Poliittinen yhteistyö ei suinkaan merkitse automaattisesti kähmintöjä ja suhmurointeja. Se on yhteisten asioiden hoidossa välttämättömyys.
Kiitos repolaiselle kommentista, mutta tarttis vähän muutakin kuin valitusta sinne ja vähän tänne, se on suun loukuttamista !!
TEOT ON ERIKSEEN JA ERI MIEHILLÄ
Ja kukahan antoi lehterieinarille heti miinusta, tais olla sama plussamestari, joka on kirjoittanut edellä nimimerkillä "Pro uudet tuulet", enempi vissiin itseään kuin muita kehuen. Peilikö sillä mahtaa olla edessä kirjoittaessa kun itseään ihan sukunimellä kehottaa ;)
Mikä on sitten riihimäellä nykyään enää vapaamuurareiden vaikutus kunnallispolitiikkaan?? Ei kai repolainen niitä ole???
Voi se ollakin, ainakin on kauhean kiinnostunut ollut niitten toiminnasta ;)
Kale, mitä enemmän asiaa ihminen kirjoittaa, sitä vähemmän se otetaan monasti huomiooon. Pidä kiinni linjastasi, joutavanpuhujia tässä kaupungissa riittää.
http://www.vaalirahoitus.fi/fi/index/vaalirahailmoituksia/ilmoituslistaus/KV2012/694/6D2HUYA7a/E_VI_KV2012.html
On se persleijaa, jotta nuo hiipparit, joita eniten toivoin putoavaksi ja jopa tuossa
järjestyksessä saavat riihimäkeläisiltä valtuutuksen meidän yhteisiä asioita taas
hoitaa. Kun ei se enää huonommin voi asiat olla, niin kyllä hukka meidät nyt perii.
En niin niistä muistakaan tiedä, mutta ketkut pystyn erottamaan joukoista ja joku
sieltä putosikin, mutta nämä olisi saaneet mennä mukana sekä muutama muu.
Tämä "lehterieinari" on kai yksi surussaan rämpijä, jota kiukuttaa, ettei Lundin ulosajo porukalla onnistunut. ja jeesustelee!
Enemmistön taloudenpito on ollut suhteellisuuden tajun täydellinen floppi.. Eikä oikein vainotyötkään siltä ole onnistuneet,. Lund teki itse miehekkään päätöksensä ja havaintonsa tarklan edellytyksistä olla riippumaton arvioitsija. Kertominen kansalle tilikikkilusta sun muusta äänien velalla kalastelusta sai päättäjäeliitiltä tyrmätuomion. Ymmärrän harmistuksen, mutta en luota valtuutetun hymistelyyn joukkuetyperyyden vanavedessä.
Mitäs kansanviisaus sanookaan totuudenpuhujan yösijasta? Juttu taitaa vielä saada uusiakin muotoja ja tämä ajojahti saa ulkopuoliseen uuden syyniin. Ehkä totuudellekin vielä löytyy paikka ja Lundille hyvitystä? Entäs joukosta ja tyhmyyden tiivistymisestä?
Toiminta "yhden miehen perusdemariryhmänä" on parempi veronmaksajalle ja äänestäjälle, kunhan vain mies totuutta perustellen etsii ja ahkeruudella aivoituksiaan julkistaa. Laiskuudesta ei ainakaan Lundia voi syyttää, kenties ehkä vähän kärjettömämmin voisi kanssavaltuutettujaan kohdella. Vähän hienovaraisuutta jatkossa kiitos.!
Tärkeintä valtuustotyössä on, ettei poliitikko silitä ja selitä, vaan kylmän rauhallisesti analysoi asioita ja henkilöitä. Niin syntyy kansalaisuskottavuutta ja kannatusta valtuuston päätöksentekoon. Suhteellisuudentajusta päätöksten sä seurauksien ymmärtämisestä kansa kiittää, muttei kateudesta ja sen synnyttämistä vainotöistä!
Sinä ja sun tilikikkelis. Kansa ei ymmärrä niistä höpinöistä tuon taivaallista,
kuten muustakaan kaupungin taloudenpidosta. Montako ääntä pokkasit,
jotain vähän päälle sata. Surkee kannatus jopa omiensa sisällä, kun eka
kertalainen tyttö vetäs kolmisensataa pojoo. Siihen Rätyt ja muut tais Kirsti
ainoostaan jääden sun taakses. Ei kansaa kiinnosta sun horinat, faijakin
joka sentään jotain tietää asioista toisinkuin minä sanoi, että ei sua kukaan
tosissaan ota, pellenä pitää ja mulkkuvaltuutettuna. On se sanomatta selvää,
että tolla rumputulella mitä lehdissä meuhkaat just noi äänet kasaan saat,
kun laita jonkin tonnin kampanjaas rahaa. On sitä joku aina, joka piruuttaa
haluu seurata sun ilkeilyjäs valtuutettuna. Et sä pysty tai halua tehdä yhteis-
työtä kenenkään kanssa, vaan keskustelet asioista lehtien palstoilla ja jos
joku on erimieltä kanssas, niin kehtaat räksyttää ne pystyyn. Toinen asia on,
että hoidat asioita oikeusteitse, eli sä olet ikäänkuin valtuusto valtuustossa
ylimpänä herrana.
En ainakaan minä usko, nehän on julkisesti nähtävissä
Peilitalossa se kirjottelee.
Mielelläni myönnän että harmittaa niin vietävästi ne älyvajaat jotka sille äänensä anto.
Se on samanlainen kuin ennen oli keskusneidit. Hameenhelmat ylös ja juoksuksi kun oli tullut kuunnelluksi joku hyvä juorunaihe. Sitten kiireesti naapuriin vihjailevaan sävyyn kertomaan että tiedän kyllä enemmänkin mutta minähän en saa niitä puhua.
Todellista kettuainesta
Herranen aika; Eks sä tiedä, että poliittisten päätösten pitää pysyä lakien rajoissa? Äänestäjien suojaksi kunnallisvalitus on tehty, hyvä, että sitä käytetään ilmiselvissä laittomuuksien tapauksissa. Ootko huomannu, että moniat kaupungin päätöksiä ovat hallinto-oikeudet kumonneet. Eiks se keroo, että tarvetta on "juntan ja junttalipoikien" jäljiltä laillisuutta kysellä. Nurin on mennyt kaavoja, tilikikkailuja jne, menee lisää kin kunvireillä olevat valitukset ratkaistaan. Häpeäksihän se kylälle ja päättäjille on, nittuttaahan sellainen meno! Mutta se ei tee tyhjäksi kanslaisvalvonnan muotoa, joka valitus itse asiassa on. Siis siitä vaan valittamaan kaikki, jos todellista aihetta on - montako tyhjää valitusta Mikkon jäljiltä on? Tarve niihin poistuu, kun vanhat huonot tavat korjataan!
Mikko käynyt kynälleen ja kirjoittelee itse itsestään kannatuspuheenvuoroja kolmannessa persoonassa.
Olen oikeustaistelija - en alistuja ja vaikenija!
Pertti Haavisto kaipasi Aamupostissa (27.4.) minun ja Höökin kahdenkeskisiä keskusteluja lehdistökeskustelun ja Aamupostin sijaan. Olen Haaviston kanssa jyrkästi eri mieltä.
Olen vilpittömästi sitä mieltä, että asioista on keskusteltava avoimesti ja julkisesti.
Onhan se nähty, että niin Jorma Höök kuin muut eriväriset vasemmiston tai porvareiden edustajat väistävät keskustelun asioista niiden oikeilla nimillä. Ongelmista ja varsinkin niiden ratkaisusta ei haluta keskustella. Sen takia on vähän pakko herättää oikeaa ja julkista lehdistökeskustelua, sillä näistä nämä edustajat eivät niin vain pääse luikkimaan karkuun.
Jaa, että Lund on sitä mieltä. Mä vähän luulen, että sulla ei ole kanttia
sanoo vaikka tolle Höökille nokikkain mitään. Helppo se on sieltä puskista ja
lehdistä huudella sekä valtuustosalissa, mikäli ei pysty edes siihen
pienryhmätyöskentelyyn lautakunnassa.
"Poliitikot ovat ihmisen kaltaisia olentoja, jotka ovat opetelleet puhumaan paljon paskaa tarkoittamatta yhtikäs mitään. He ovat myös erikoistuneet antamaan uskomattoman ympäripyöreitä vastauksia kysymyksiin." Tämä laji on täysin
omalaatuinen, että se kysyy sekä vastaa omiin kysymyksiinsä. Silloinkin, kun joku
erehtyy vastaamaan sen kysymykseen, niin se on ihan sama mitä sille vastataan,
koska se on väärin vaikka olisi oikeinkin.
Sääliksi käy tätä "lehterieinaria"; on vainoharhainen ja pahansuopa nettihäirikkö. Ota kantaa kirjoituksiini, osoita ne asiallisesti potaskaksi, niin kanssasi kannattaa käydä keskustelua. Pystytkö siihen, niin jatketaan ja mennään vastaustesi myötä syvemmälle asiasisältöihin. Suosittelen, että testaat! Saataisi siitä olla ajatteleville ihmisille jotakin hyötyäkin.
Nyt ajatustenvaihto on turhaa ajanhukkaa,! Vielä kehtaat väittää, että Lund on näiden nimimerkkini kirjoitusten takana. Vaan siiinä erehdyt ja sokein silmin teet vimmalla omaa vainotyötäsi. Ethän vain ole joku niistä pettyneistä tovereista, joiden junntatyö ei ole häneen purrut?
Uudet tuulet ??? Ei taida olla ihan perillä kun kirjoittelee noin levottomia.
Eihän valittaminen kielletty ole, mutta sellaiselta odotetaan jotain tekojakin eikä pelkkää maan kaivamista toisten jalkojen alta.
Ei kuulu hyviin tapoihin aina naukua niistää jotka jotain yrittää, silloin voi tulla kieltämättä joskus virhekin tehtyä, kun taas kaverille ei satu mitään kun ei mitään teekkään.Tulee mieleen sellainen entisaikojen kylärakki joka juoksee perässä ja louskuttaa koko ajan: Niistäkään ei tahtonut päästä eroon millään ennenkuin laki määräsi kiinnipitopakon, odottelen innolla koska se määrätään ketuille.
Taitaa taas ennenpitkää tulla tästäkin aloituksesta taivastavaraa, kuten monesta edellisestäkin, siitä yhdestäkään ei vielä ole käräjiä käyty, millä niin kovin uhkailtiin.
Voihan olla ettei käydäkkään kun 24 kritereitään ja poistamishalujaan hillitsi ja poliisi sanoi ettei kiinnosta nämä jutut, on ihan eri asioita mitä he täältä etsivät.
Kokoomus, edustat vihon viimeistä veivausta ja totuuden vieressä viihtymistä! Luetteleppa ne kumoon menneet enemmistön junttapäätökset, ettei minun tarvitsisi Sinua kyläraittia kiertäväksi huhumummoksi osoittaa. Kaikki varmaan menee hyvin, jos poliittinen ahkeruus ja teot pysyvät laillisuuden puolella. Silloin Mikolla eikä monilla kaavavalittajilla ole tarvetta valvoa omia ja äänestäjien etua. Kaupunginjohtajan sylikoirana oleminen tässä suhteessa - pidät sitä hyvinä' tapana - on osoittautunut valtuutetuille ja viramiehille häpeän syyhyä tuottavaksi. Vai mitä ajattelet esim. opettajaln kurituksesta, kun puolustaa lasten oikeutta oppimiseen siihen soveliaimmin sopivassa ympäristössä? Telaketjut ovat enemiistöterrorin työkaluja - ehkä olet niissä yksi lenkki? Tämän enempää tässä ketjussa ei kannata viipyä!
Hyvä kun läksit....
Sinä ja sinun tarvitsemasi osoitukset ja hukailusi , kaupunkinjohtajan sylikoiraksi osoittelusi saat viedä vapaasti mennessäsi.
Harhainen uusituuli, mutta luulla vaan täytyy!!!
Kas kun et sanonut "kaupunginjohtajan syöttiläs". Se on ollut aikaisempi muita valtuutettuja ja virkamiehiä halveksiva käyttämäsi nimitys. Sylikoira onkin ihan uutta, vissiin vähän pehmennetty versio näin joulun alla.
Yksi mies mesoaa mitä mesoaa ja yrittää työntää kapuloita vankkurien rattaisiin. Onneksi demokratiassa enemmistöpäätökset sentään toistaiseksi ratkaisevat. Mutta tyhjät tynnyrithän ne eniten aina kolisevatkin.
Niin...sitä löytyy syytä kun hakemaan aletaan.
mahtoiko olla edes kaupunkinjohtaja joka puuttui tuohon opettajan kirjoitukseen ? Olkoon kuka hyvänsä, mutta jos keskustelujärjestys on jossain sovittu sitä voi mielestäni noudattaa ja jos haluaa yleisönosastolle juttunsa laittaa, eikun siitä vaan ja itse huutonsa vastaa.
Asiasta mistä oli kyse olen opettajan kanssa samaa mieltä koska hänellä on lähin kosketuspinta lapsiin kouluasioissa näkemys on silloin tarkempi.
Politiikka on niitä aihealueita mikä ei kiinnosta itseäni minkään vertaa, ainoastaan siitä olen suunnattoman kiinnostunut millä nappuloilla sitä melataan. Paikkakunnan pääministeri nyt vaan on saanut väärät nappulat ja siirrot tulee käsille.
Kuitenkin tulee mieleen olisiko joku muu asian esitystapa vienyt toivottuun päämääräänkin
Onko tässä aihetta poistoon? Koko juttuhan on täyttä totta tuosta ukkelista,
joka on kuiva kuin käppyrä eikä varmasti ymmärrä huumorista yhtään mitään.
Tai voishan sen harrasteiden perusteella niin ajatella, mutta eikös tuokin
ystävyystouhu venäjänmaiden kanssa ole jotain muuta. Sehän pirulauta vain
tapaa siellä kaupunkinjohtajia ja muita virkaatekeviä, niin no mistä sen
tietää. Tuskin ne mitään kansantanhuja siellä koko iltaa kattelee, jos vaikka
olis järkätty jotain vähän poikamiehille passelimpaa vodkan dokaamisen ja
suolakurkun särpimisen lisukkeeksi.
Miliisit näitä alkaa tutkia, uskokaa pois.
Toi oli hyvä ja osuva heitto toi "paikkakunnan pääministeri". *hekottaa selkäkeikkaa*
Älä pelottele silloin ollaan kyllä muutakin kuin sinapissa ja snapseissa
Mitä miehiä ja mitä tekoja tarkoitat? Luettelepa vähän nimiä ja heidän aikaansaannoksiaan. Olen utelias kuulemaan...
Taidat olla selvänäkijä???
Joulupukki lähti 466 miljoonan kilometrin matkalleen.
http://yle.fi/uutiset/joulupukki_lahti_466_miljoonan_kilometrin_matkalleen/6428365
Mikko Lundin on sitten turha odottotella Joulupukkia!
Sitä muoriahan se odottelikin mutta se putosi kyydistä heti alkumatkasta, pukki kuulemma otti paluumatkalla sen rekeen takasin ja vei vuodeksi omiin vällyihinsä.
Odottajalle suuri pettymys!
Tuolla Lundinin äänisaaliilla kuuntelisin, että mitä muilla on sanottavaa.
Gubbe on aina kuin muita ei olisikaan, eikä takuulla kuuntele siellä salissa muita.
Suuruus on vääri.
Vanha viisaus on, että ei se määrä vaan laatu. Mikko on tapansa mukaan
haalinut porukoihinsa paikkakunnan valiot ja tavalliset tasamaan tallaajat on
tarkoituksella jätetty pois. Siitä on pitänyt huolen Mikon kannatusryhmä
sekä täsmämainonta eri medioissa. Luulen, että noita Mikon sakkeihin
tulijoita olisi ollut äänikuninkaaksi asti, mutta ne on vaan jaloissa pyörimässä,
kun vaalilupauksia aletaan toteuttaa.
Tiedä hänen kannatus ryhmistään.....
Täällä pli kommenttia sen yleisönosastokirjoituksesta, en ehtinyt sitä oikein lukemaan, mutta korjasin tilanteen eilen ja päällimmäisenä ajatuksena tuli mieleen joku kiihkoilija,akuuttia apua tarve.
Hyvinkään kaupunkinjohtaja taas oli kirjoittanut osuvasti kritiikistä ja ihmetteli kuinka paljon kunnallisvaaleissa oli Hyvinkäätä haukkuvia ehdokkaana.
Riihimäki ei tartte kuin yhden kun se on härski rääväsuu.
Siellä H:linnassa ne suojatyöpaikat on kysyttyjä, entinen varmasti eläkkeelle jäänyt sanoo ettei hänen työpaikallaan ole ollut elämisen oikeuttakaan enää vuosiin, mutta tulihan palkka joka sillekkin kelpasi, tuntui olleen repolaisen mieleinen. Uusi mies sillä pallilla ei sen mielestä kuluta kuin housunpersettä. Ei ole ketunkaan kaveri, lisäksi mielettömän yksinkertainen mieskin kullemma.
Kiitokset vaan Heikkilälle kun uskalsi sohaista paskakasaa, sitä kai kettukin on tonkinut ja hyväksi havainnut, kun mikään ei ole muuttunut.
Onko ajatus ihan järkiperäinen: Häme on hävitettävä ja luotava visioista uusi metropoli.Sama tyyli oli Hitlerilläkin kun uutta Saksaa yritti, kehnosti kävi lopussa
Piti lisäämäni tuohon edelliseen Heikkilän kirjoitusten oikeullisuuden ymmärrän, tekee sitä ulkopuolisena tarkkailijana. mutta tää kettu ottaa kaikki itselleen mitä saatavissa on ja luulee olevansa metropolin napa. Lahtikin sanoi että kyllä virkamiehet tietää missä mennään ja mitä on tekeillä(paino sanalla virkamiehet kunnissa)
Repolainen taas sanoo, että virkamiehet on kaupunginjohtajan sylikoiria ja syöttiläitä. Pitäisikö siis virkamiehet vaihtaa? Vai repolainen?
Kettuhan on ylistänyt ex kunnanjohtaja Savolaista, nyk. maakuntapomo
siellä uudellamaalla. Sehän oli melko myötämielinen Hyvinkään johtajana
ollessaan kuntaliitokseen. Vapaamuurari ja hieno mies. Huono puoli oli, että
ei tainnut tulla Keskiruokasen kanssa toimeen. Tuskin sillä nytkään pahaa
sanottavaa siitä on, kumartaa siihen suuntaan.
Eiköhän kuitenkin totuus tästä Repolaisesta ole se, että hänen ainoa ja tuomittava toimintamuotonsa on KOSTO!
Todennäköisesti hänen luenteensa vaatii sitä, että aina on joku hampaissa ja vielä parempi jos hampaissa oleva on oma " puolue toveri".
Käsittämätöntö, että hän omalla tälläisella esimerkillään antaa mallin nuorille miten muka yhteiskunnallisia suhteita hoidetaan. Mies jionka pitäisi koulutukseltaan sekä amatilliselta vastuulla ensisijaisesti kouluttaa yhteistyöhön.
Hän on saanut Lapiolahden mustamaalattua aikanaan samoin Höökin, Kaistisen jne. virkamiehistä Keskiruokasen jne.
Tällä pastalla joku kirjoittikin ettei hänellä ole kykyä sanoa suoraan asioita henkilökohtaisella tasolla. näin varmaankin on.
On mielenkiintoista havaita myös että ko. henkilö ei ole kertaakaan mustamaalannut mm. kommutista puioluetta ( Sutinen ) päinvastoin.
Onko tästä vedettävä johtopäätös? Sen tehköön jokainen itse.
Tälläistä henkilöäkö me Riihimäkeläiset haluamme johtopaikoille???
En ainakaan minä!
Eipä liene suurempaa pelkoa, että riitaa haastavalla ja kaikkia muita haukkuvalla esiintymisellä millekään johtopaikalle enää pääsisikään. Uskon, että se asia on jo Riihimäen politiikassa opittu.
Politiikka kun on yhteisten asioiden hoitoa rakentavasti, yhdessä ja yhteistyöllä. Ei repivää sooloilua.
" mittatäys" löysikin ihan oikean sanan sille kiihkomieliselle ketun kirjoitukselle,se on KOSTO.
Itse hain siihen jonkun lahkon hekumaa mutta ei sopinut tarinayhteyteen. Kyllä se on sellainen asia kun vie viimeisenkin järjen rippeen päästä.Sitten suoltaa sellaista tekstiä missä toinen lause kumoaa edellisen, eikä kukaan ymmärrä oliko asiaa vai ei. Joku kiihkouskovainen voisi kirjoittaa samaan tyyliin, mutta siitä sentään voi aiheen kuvitella löytävänsä repolaiselta on suhteellisuuden taju hävinnyt kokonaan
Ei kai ny sillä mitään sutista oo hampaissa. En mä kyl snaijaa, et mitä ne toisis
näkee, mut molemmat näyttäs näkevän suurta vihaa ja pientä rakkautta samoja
henkilöitä kohtaan. Niin ja kyl kai ne saattaa nähä myös kaikenlaista hyvää itä-
rajan puolel ainaki omall tavallans, vaik näön vuoksi taisivat kiistellä jotain siitä
aiheesta, mut se oliki historiaa. eiks kettu o skrivannu sutise kirjotuksiiki puhtaaks
ainaki, voi olla et myös ajatukset, kait.
Aahh..tarkoitit että sutinen on aivopesty, ei kai ole ollut isokaan homma. Tyhjä ennestäänkin on pian huuhtastu.
Ei Sutinen voi olla tyhmä, se on ollut kunnanvaltuutettu. Äänestäjät on.
En minä ketään henkilöä vihaa, vaan niitä asioita arvostelen joita kyseiset henkilöt ajavat. Vaikeata on yhteistyön teko sellaisten politiikkojen kassa, jotka eivät ole valmiita muuttamaan mätää politiikkaansa. Yhteistyöhön olen aina valmis kun aletaan ajaa kuntalaisten etujen mukaista politiikkaa. Minulla on valtavasti kokemusta yhteistyöstä ja oikeuden mukaisista kompromisseista politiikan kuin ay-liikkeen piiristä jne.
En suinkaan ole Lundin Mikon kanssa kaikissa asioissa samaa mieltä, mutta politiikassa pitää löytää enemmän niitä asioita mitkä yhdistää eikä niitä mitkä erottaa. Näin toimien yhteistyö paranee ja saada edistystä aikaiseksi sekä muun muassa esimerkiksi hyvinvointia kuntatasolla.
Takuu varmasti Riihimäelläkin mahdollista rakentaa yhteistyötä kunnallispolitiikassa muuten kuin hyväveliverkoston avulla.
Ei kysyjä tieltä eksy.
Voisitko mahdollisesti vielä kertoa ketä se hyvävelijärjestö Riihimäellä pitää sisällään?
Vai onko kielletty kertomasta?
Se on repolainen lähtenyt rahamiesten kanssa saunaan.
Päättelimpä tuosta kauasta missä oli valtuustopaikka hintoja.
Ihmeellistä kun samasta asiasta toisilta otetaan niin paljon isompi maksu.
Sillä eikä millään huomasiko hausjärveläinen edes maksaneensa mitään.
kuvasta ei kauasta
Sutinen on selvästi käynyt kursseilla, tosin vieläkään sillä ei ole mitään sanottavaa.