Ukemit?

Millainen Teidän seurassanne on käytäntö,kun opetetaan peruskurssilla
ukemin tekoa sivulle,pidetäänkö vapaa käsi kiinni vyössä,vai onko sormet/kämmen
housun saumalla?
8357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyseessä on kuitenkin apuliike varsinaiseen ukemiin joka tapahtuu heitettäessä. Tuolloin ei liene suurta merkitystä kuinka se vapaa käsi on? Heitettäessä se kuitenkin on kiinni toisen kädessä. Itse pitäisin vapaana sillä silloin se tasapainottaa liikettä ja mahdollistaa liikkeen korjaamisen tarvittaessa. Itse taidan pitää vapaata kättä vatsan päällä kyljessä kiinni (kämmen suunnilleen navan seutuvilla). Auttaa ehkä jännittämään kropan alastuloa varten se, että käsi on kiinni kropassa. Vyöstä en ottaisi kiinni, sillä se on joka tilanteessa väärä reaktio.

Äänestä

Niin,kysymys tuli esille,kun oli graduointi koulutusta,alue ja seura-graduointi kyseessä,jotkut vanhan vallan miehet oli väittäneet että ukemi sivulle,pitäis pitää vapaalla kädellä vyöstä kiinni.Meidän kotisalilla,jossa judoa on harrastettu
kolmekymmentä vuotta,ei ole ikinä niin ohjastettu,vaan niinkuin tuossa piirroskuvassakin,vapaa käsi on reidellä tai sitten housunsaumalla tai
"nivusessa"keveästi. Olisi outo sitoa käsi vyöhön kiinni?
Eihän sitä missään muussakaan yksin tehdyssä liikkeessä vyöhön kättä turvata?

Äänestä

Ei sitä kättä turvata vyöhön. Kyseessä on historiallinen artefakti. Käsi suojaa vatsaa, joka on pehmeä osa, mahdollista jatkkohyökkäystä vastaan. Eli tapa on tullut joko kito-ryu:sta tai Ten-shin-yo-ryu:sta ja on nykyaikana vain samanlainen tapa kuin vaikkapa polvillaan istuminen ennen harjoitusta.

Äänestä
  • vapaa käsi vatsan päälle. Niin se pitää tehdä. Onko se kämmen juuri vyön soljen päällä on toisarvoista kunhan käsi on koukussa. Pienestä pitäen opetellaan pitämään kädet koukussa joka tilanteessa. Ottelussa näet judokalla ei kädet ole suorassa missään tilanteessa. junnuilla varsinkin tärkeää oppia ettei tökitä käsiä suoraksi kun lennetään heitoista. Vältetään loukkaantumisia. Vanhempana taas käsien pito koukussa pitää olla jo selkäydinreaktio käsilukkoja vastaan.

    Äänestä

Kyllä, käsi koukussa, muistan kun oma senseini Kyösti Korpiola, joka on judoka viimeisen päälle ja henkeen ja vereen, niin Kyösti otti vielä ikämiehenä otteluvoittoja, nuorista daneista. Kyösti veti käsilukon pystystä, tuli yllätyksenä, nuoret urhot oli käsi koukussa ja vanha kettu otti käsilukon. Kykä otti sm-kisoissa monta voittoa, näillä taitavilla ja yllättävillä lukoillaan.
Ihalin aina Kyöstin kataa se oli kaunista ja Kyösti sai tekniikan toimimaan myös Randorissa.

Äänestä
  • Tarkoitin tietenkin, että nuoret urhot ei muistaneet pitää kättä koukussa ja Kyösti kyllä kaivaa sen lukon, jos pienikin herpaantuminen.

    Äänestä

Opeta niin että vapaa käsi on vyön päällä. Syyt miksi miksi pitää opetella pitämään käsi koukussa tulikin jo tuolla aiemmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kahta mallia? kirjoitti:

Millainen Teidän seurassanne on käytäntö,kun opetetaan peruskurssilla
ukemin tekoa sivulle,pidetäänkö vapaa käsi kiinni vyössä,vai onko sormet/kämmen
housun saumalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu