Ostanko Audin?

Kiinnostaisi A6 siitä jostain vuosimallin -96 paikkeilta. Kannattaako sellaista ostaa? Onko sillä vielä kilometrejä edessä vaikka on jo 200 tuhatta mittarissa, siis ongelmattomia kilometrejä?

Onko tuossa mallissa ruostumattomia koriosia? Miten koneet kestävät? Miten se 2,6-litrainenkin kone on niin laiska vaikka on iso moottori? Dieseliä en huoli, verot, hajut ja ronklotus kiusaavat sekä talviset käynnistysongelmat..
71889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Muusta en tiiä mutta Ruostuu takuu varmasti sellaisia autoja ei ole keksitty mitkä ei ruostuis, Alumiinikin hapettuu . Mitä tapahtuu kun sinkki kuluu pois ja rauta saa vastaansa kosteuden ja hapen?

Äänestä

kyllä sillä ajelee saman verran vielä lisää.
kaikki autot kait nykyisin on sinkittyjä.
eihän se mikään isomoottori vielä ole, oma painohan autolla on 1510kg niin ei se mikään raketti voi 150hv:lla ollakkaan. jos haluat kiihdytys auton osta joku muu.

Äänestä
  • Ei taatusti ole kaikki sinkittyjä ,Näin vasta 98vm a4 05 alueella joka oli lähes jokapaikasta ruosteessa. Se siitä sinkki kerroksesta, ja varsinkin sen kestävyydestä. Hyviä autoja mut uskokaa jo pikkuhiljaa että samasta pellistä ne on silti tehty?! Ruostuu jos ei suojata

    Äänestä

  • mutu kirjoitti:

    Ei taatusti ole kaikki sinkittyjä ,Näin vasta 98vm a4 05 alueella joka oli lähes jokapaikasta ruosteessa. Se siitä sinkki kerroksesta, ja varsinkin sen kestävyydestä. Hyviä autoja mut uskokaa jo pikkuhiljaa että samasta pellistä ne on silti tehty?! Ruostuu jos ei suojata

    joku täällä väittänytkään niitä ruostumattomiksi???
    senhän näkee jo kauppareissulla kun kulkee silmätauki (peräkärryt,valaisin pylväät,mattotelineet...)että sinkitys jatkaa vain esineen olemassaoloa, ei estä sitä maatumasta.

    Äänestä

on mielestäni tuossa moottorin yläkerrassa. 12 venttiiliä/6 pyttyä on yhdistelmänä ihan susi. Eikä siitä oikein kunnolla edes löydy vääntöä, kun tuo 2.4 30V vääntää yhtä hyvin(230Nm).

Vastaavasti moottorin kestoikä on varmaan hyvä tuossa 2.6:ssa, vaikkei se mikään raketti olekaan.

Tuosta 2.4 30V moottorin kestävyydestä vielä ihan oma havainto: Tuttavan vm.98 pölläyttelee jo aikamoisia savupilviä käynnistäettäessä(sinistä) ja autolla mittarissa 120th. En viittiny kaverille sanoa, kun se on joutunu vaihdattaan jo molemmat vetoniveletkin.

Äänestä

jooko? Isot Audit eli 100/200/S4/A6/S6 on ollut täyssinkitty jo vuodesta -85. Pienemmät 80/90/S2/A4/S4 vuodesta -86. Sinkityt Audit ovat parhaiden joukossa mitä tulee korroosiokestävyyteen, toki hoitamattomana nekin saa pilattua nopeasti kuten kaikki koneet.

2.6 on eräs hienoimmista VAG:n koneista, ainoa miinuspuoli on kulutus varsinkin yhdistettynä quattroon ja/tai tomaattiin. Koneen käyntiä on vaikea kuulla matkustamoon. Koneessa ei ole mitään laiskaa, 2.6l, tehoa on 150 hv/5700rpm, vääntöä 225 Nm/3500rpm eli kone on matalaviritteinen. Vertailumoottorina hondamiehen unelma Civic Type-R: 2.0l, tehoa 200hv/7400rpm, vääntöä 196Nm/5900rpm

Korostan etten missään tapauksessa halua härnätä hondamiestä, autot eivät sinänsä sovellu vertailuun keskenään mutta moottoreista ja laskuudesta sen verran että jokainen voi päätellä kummalla ajetaan kovaa ja kummalla alaväännöllä satoja tuhansia kilometrejä.

Äänestä

Mulle tulee satamaan kohta Audi A4 2.6 quattro -95, eli minä ainakin uskalsin audin ostaa, vieläpä näkemättä autoa itse, eli välittäjän kautta. Mietin, että 1.8T vai 2.6 kone, päädyin jälkimmäiseen, sillä kyllä iso kone aina paremmin kilometrejä kestää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tomppa kirjoitti:

Kiinnostaisi A6 siitä jostain vuosimallin -96 paikkeilta. Kannattaako sellaista ostaa? Onko sillä vielä kilometrejä edessä vaikka on jo 200 tuhatta mittarissa, siis ongelmattomia kilometrejä?

Onko tuossa mallissa ruostumattomia koriosia? Miten koneet kestävät? Miten se 2,6-litrainenkin kone on niin laiska vaikka on iso moottori? Dieseliä en huoli, verot, hajut ja ronklotus kiusaavat sekä talviset käynnistysongelmat..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu