En osaa olla normaalisti ihmisten seurassa

jooo

En osaa olla ns. oma itseni muiden seurassa, kyseinen ongelma on vaivannut mua koko elämäni ajan. Perheen seurassa osaan kyllä olla ihan normaalisti ja rennosti, ja samoin oli myös ala-asteaikoinani ystävien seurassa. Sitten yläasteelle mentäessä sulkeuduin täysin ja kavereidenkin kanssa oli vaikeaa olla.

Eli siis, tarkoitan tällä kun sanon etten osaa olla "normaalisti", että sanat eivät tule automaattisesti ulos suusta, jotenkin oon koko ajan kauhean jännittynyt niin kuin olisin ihan joku eri ihminen. En osaa näyttää tunteitani. Mietin koko ajan tiedostamattanikin että mitä sanon missäkin tilanteessa. En pysty yhtäkkiä vain alkaa selittämään jotain juttua toiselle, tuntuu että unohdan kaiken mitä olinkaan sanomassa. Haluaisin vain pois koko tilanteesta.

Sillä tavalla en kuitenkaan ole ujo, ettenkö esimerkiksi voisi tavata henkilöä, jolle oon netissä jutellut tai voisi lähteä treffeille tms. Jos näen jonkun kiinnostavan tuntemattoman henkilön ja tilaisuus on sopiva, voin mennä juttelemaan hänelle helpostikin. Mutta ongelma on siis siinä, etten osaa heittäytyä ja olla rennosti, en osaa olla niin kuin muut ihmiset. En vaikka olisin tuntenut toisen jo pidempäänkin. Ainakin siinä menee tosi kauan, ennen kuin voin näyttää todellisen luonteeni toiselle. Vaikeuttaa elämää ihan helvetisti :(

Sainpas viimeinkin avautua.. Toivottavasti edes joku jaksaa lukea.

5

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooo

      Ai niin lisään vielä, että tuntuu kuin mulla olisi kaksi eri persoonaa, oon niin erilainen kotioloissa kuin ulkomaailmassa..

      Mitä ihmettä voin tehdä kun tuntuu, että elämä vain lipuu ohitse ja kaikki on koko ajan pelkkää suorittamista ja selviytymistä päivästä toiseen? Oon kyllä yrittänyt ja yritän edelleen poistua omalta mukavuusalueeltani, tutustua uusiin ihmisiin ja kaikkea mutta ei mikään oikein tunnu auttavan. Ei kukaan viihdy munlaisen ihmisen seurassa, kun en osaa näyttää itsestäni sitä puheliasta ja hauskaa puolta.

    • jänitä

      Apuapua...Minulla on samanlaisia ongelmia ja tekstisi on kaikinpuolin täysin kuin itseni kirjoittama! :O (:

      Katsotaanpa jos joltakin tulisi jotain viisaita neuvoja ja apuja tähän! toivottavasti :)

    • jooo

      Jepp täällä vaan saa odottaa aika kauan ennenku saa vastauksia :/

    • monia-asioita

      joku neuropsykiatrinen vaiva.... tai lapsuudesta tullut juttu..

    • ...............

      Mulla on sama juttu, alkanut siinä yläasteen alun paikkeilla. Ala-asteen olin kovinkin riehakas ja villin, mutta yläasteelle se ei ehkä sopinut/kaverit muuttivat eripaikkakunnalle ja luokalta en saanut hyviä ystäviä-> yksinäisyyttä ja sulkeutumista pois porukoista. Jä tähän päivään, oon nyt 23, en oo tästä muuksi muuttunut. Eli oon aika hiljanen ja varautunut, mutta perheen/puolison/hyvien läheisten ihmisen kanssa oon ihan erilainen, vähän vieraassa esim. työporukka/koulu olen todella sulkeutunut!!!!

      Koen olevani tälläinen, joten siksi en koe että sopisin työhön jossa vaaditaan yhdessättöskentelyä kovin paljon koska en sitä osaa... KAs kummaa opiskelen sosiaalialalla. :D ... Tuottaa vähän vaikeuksia, ja mietin usein ettei ala ole minulle mutta ala on työllistävä ja olen selviytynyt opinnoista jotenkuten..
      Meinaan varmaan hakeutua töihin kuitenkin toiselle alalle, jotain vähemmän sosiaalista työtä, tuntien itseni...

      Mulla on myös toi että voin puhua tuntemattomalle jos tilaisuus on sopiva, esim. lapselle/vanhukselle/juopolle kadulla tms jossain arjen tilanteessa. Eli ongelmani koskee tilanteissa jossa on monta ihmistä..

      Neuvoksi vaan että ota se ilo irti läheisistä ja ihmisistä joiden kanssa tunnet olosi hyväksi, laita vähemmän arvoa sille muulle... Koita tutustua ihmisiin yksikerrallaan, jos se on helpompaakun porukassa puhuminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      83
      2475
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1311
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      905
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      100
      749
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      30
      743
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      696
    Aihe