Iskiasko

Oli noin 2,5 viikon ajan iskias oireita vasemmalla puolella alaselkää. Nyt siitä on vähän reilu 1kk kun kivut alko. On helpottanut hieman, mutta nyt kipu on siirtynyt myös oikealle puolelle alaselkää ja oikeastaan tuntuu kun koko lonkka olis ihan jumissa. Kaikki venytys liikkeet tuikkasee, kuin hermoon. Ja lisäksi on tullut myös oikeaan jalkaan säteilevä kipu. Pohkeissa asti tuntuu jos selkää liikuttaa "väärään suuntaan". Jalkojen lihaksia särkee melkein kokoajan kun istuu. Parhain asento on makaaminen. Vasemmalle jalalle en vieläkään pysty laittamaan painoa kun se menee alta. Lääkäriin en ole vielä mennyt
6776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En osaa sanoa, onko toi iskiasta vai mitä. Mutta huomioni kiinnitti tuo, kun sulla säkee jalkoja. Itselläni on sitä myös. Ja on siis ongelmia alaselän kanssa. Mietityttää, mistä moinen särky jaloissa johtuu.

Äänestä

Kaksipuolinen iskias on tosi harvinainen. Todennäköisesti pakaralihakset ovat jumissa ja säteilevät kipua jalkoihin ja alaselkään. Istuminen painaa pakaralihaksia, jolloin oireet pahenevat. Makuuasennossa pakaralihakset ovat levossa.

Äänestä

Posterosentraalinen discus protruusio (takana keskeltä välilevyä työntyvä pullistuma) voi painaa laskeutuvia hermojuuria selkäydinkanavassa aiheuttaen bilateraalia kipua (radikulaarisia oireita). Myös spinaalikanaalistenoosi voi aiheuttaa vastaavia oireita.

Istuminen myös kasvattaa välilevyn sisäistä painetta merkittävästi esim. seisomiseen tai makaamiseen verrattuna. Yskiminen/aivastaminen/vessassa käynti sekä aamulla pahenevat oireet ovat joitakin esimerkkejä välilevyperäisestä kivusta (joka muutenkin kattaa noin 40% alaselkäkivuista).

Iskiaskipu tuntuu polvesta alaspäin. Alaselkä/pakara/takareisikipu ei määritelmältään iskiaskipua, sillä iskiashermolla ei ole sensorisia hermopäätteitä (tunnosta vastaavia) taka- tai etureidessä.

Tuollaiset vaivat vastaavat mukavasti aikaisin aloitettuun hoitoon.

-Juho Hynninen

---

http://kampinkiropraktiikka.fi

Äänestä

Iskiaskipu tuntuu polvesta alaspäin. Alaselkä/pakara/takareisikipu ei määritelmältään iskiaskipua, sillä iskiashermolla ei ole sensorisia hermopäätteitä (tunnosta vastaavia) taka- tai etureidessä. ---- jahas, minkä anatomian kirjan mukaan on näin ?

Äänestä
  • LLL,

    Pieni tarkennus lienee paikallaan:
    -Takareiden kipu ei _välttämättä_ ole iskiaskipua vaan esim. sklerotoomista heijastekipua esim. fasettinivelistä tai välilevyn annuluksesta.
    -Iskiashermo koostuu L4-S3 hermojuurista jotka antavat sensorisen tunteen sääreen, jalkapöytään, pohkeeseen sekä kyllä, osaan takareittä S1-hermojuuren kautta. Etu- ja sisäreiden sensorinen hermotus ei kuitenkaan tule iskiashermon kautta.
    -Alaselkäkipu itsessään ei ole iskiaskipua.

    -Juho Hynninen
    http://kampinkiropraktiikka.fi
    http://www.facebook.com/juhohynninenkiropraktikko

    Äänestä

Itsellä on ollut joitain krt iskiaskipu. (Ei pääse sängystä kuin autettuna), istuminen on pahaa, kontallaan tai ns. kilpikonna-asennossa on ollut paras, tällä asennolla se on helpottanutkin. Säteillyt jalkaterään asti, vas. ja kuvaavaa on ollut, että kävely on ollut vaikeaa- laahaa vas. jalkaa ja pahoin, ei oikein toimi.
Se auttoi hyvin, kun yksi lekuri määräsi naprometin- kuurin, pitemmän. Nykyisin teen siivoustyötä, ja yllätys- selkä hyvä, minkä joitain liikkeitä ei toinna liikoja, ärtyy... En tiedä itse, mitä tekisin jos vielä keljuilee, kipu on todella invalidisoivaa ja liikkumisen vaikeutuminen rajoittaa elämää.
Yhden ohjeen annan. ÄLÄ makaa petissä! Hissuttele, vältä pahinta kipua aiheuttavia liikkeitä.
Itsellä oli onneksi naapureita, nostelivat tärkeimmät alemmas, pystyin kontatenkin olemaan kotona... kieltämättä tuttuja huvitti, minua ei yhtään. Pyydä naprometiniä kuurina, jos vaivasi pitkittyvät, ja tutkimuksiin, voi olla kyse lannerangan välilevystä- minulla on. Tiedän että se myöhemmin keljuilee, mutta nyt näyttää työvuosia vielä olevan.
Pyöräile. Vesijuokse. Vahvista selkälihaksia.

Itse nukun toinen polvi liki leuassa, niin en ole aamulla kipuinen kuin joskus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ärsyttäväoire kirjoitti:

Oli noin 2,5 viikon ajan iskias oireita vasemmalla puolella alaselkää. Nyt siitä on vähän reilu 1kk kun kivut alko. On helpottanut hieman, mutta nyt kipu on siirtynyt myös oikealle puolelle alaselkää ja oikeastaan tuntuu kun koko lonkka olis ihan jumissa. Kaikki venytys liikkeet tuikkasee, kuin hermoon. Ja lisäksi on tullut myös oikeaan jalkaan säteilevä kipu. Pohkeissa asti tuntuu jos selkää liikuttaa "väärään suuntaan". Jalkojen lihaksia särkee melkein kokoajan kun istuu. Parhain asento on makaaminen. Vasemmalle jalalle en vieläkään pysty laittamaan painoa kun se menee alta. Lääkäriin en ole vielä mennyt

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu