Kuntonyrkkeily itsepuolustuksen kannalta

1+2

Minkä verran hyötyä kuntonyrkkeilystä on itsepuolustuksen kannalta? Jotkuthan lyttää sen täysin, mutta mielestäni siitä saa paremman kunnon lisäksi ainakin seuraavat edut:

- kelvollinen lyöntitekniikka
- parempi etäisyyksien hahmottaminen
- hiukan liikkumista ja väistöjä
- auttava kyky lukea vastustajan aikeita

Edellytyksenä tietysti on, että vetäjä osaa asiansa ja opettaa taitojaan eteenpäin. Sellaiset tunnit on turhia, joiden vetäjä keskittyy hyvän fiiliksen luomiseen eikä osaa edes nimetä muita nyrkkeilijöitä kuin Eva Wahlströmin.

3

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkfgjkfjkfgjfj

      kunto kohenee

    • Petterson.

      Käy kokeilemassa kaveria vastaan niin havaitset kuinka eri asia on lyödä liikkuvaa, takaisin lyövää maalia ja kun lyönneillä ei ole välttämättä vastetta vaan lyönnit puhkovat ilmaa tai osuvat huonosti. Kun osut huonosti, samaan aikaan välähtävät tähdet kun kaveri iskee vastaan suojauksesi uupuessa.

      Kaverini vetää kuntonyrkkeilyä ja kertoi että moni halukas oli ottanut kuntonyrkkeilyvuoron jälkeen paritreenejä ja palanneet säkkiin, havaitessaan kuinka vaikeaa se on.

      Hlö koht olen nyrkkeilyt 10 vuotta ja pidän varjonyrkkeilyä melkeinpä tehokkaampana tapana kuin säkkiä koska säkkiä voit hakata väärin vuositolkulla mutta varjonyrkkeily variaatiot eivät onnistu ilman oikeaa, lantiolta lähtevää lyöntitekniikkaa.

      Lisäksi siinä oppii liikkumaan, hahmottamaan ja ennenkaikkea, lyömään ja palauttamaan lyönnin nopeasti ilman vastetta.

      • Säkki on hyvä

        Kyllä säkkitreenikin tehokasta on.Mm. lyöntivoima- ja kestävyys kasvavat. Eihän kuntonyrkkeilyssäkään kaiketi voimalla sparrauksessa toista lyödä? Itse olen budo-puolelta, joten en ko lajia harrastusmielessä tunne. Säkkiä tulee taottua paljonkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe