Mitähän maksaisi vaihdattaa vuoden 1997 Corollaan (farmari) iskarit? Toyota liikkeessä ilmeisesti hinta kalliimpi kuin tavallisessa korjaamossa?
Iskarien vaihto
4
1496
Vastaukset
- ---
Halvemmaksi tulee kun vaihdat itse. Homma ei ole mikään mahdottomuus. Yhden kun vaihtaa niin toinen on sitten jo helpompi vaihtaa kun tietää miten homma toimii. Tai sitten pyydä jotain kaveria vaihtamaan.
- ykä
Kuitenkin on tärkeää että kaikki menee oikein vähättelemättä taitojasi.Tarviit jousenkiristimet,jottei jouset pomppaa otsaan.Sitten 12mm hylsyn,iskarin lakilevy 3kpl ja iskarin alapäästä jarruletkun kannatin on kanssa 12mm.Lisäksi 17mm ja 19mm hylsyt.Tuo takakallistuksenvakain on pahin kohta,voi joutua uusimaan se `koiran luu´ jos pitää rälläkällä irrottaa?Lisäksi iskarin pitäänee uutena painella pystyasennossa pohjaan muutama kerta ennen asennusta ja pitää pystyasennossa,jotta toimii heti hyvin.Ja takaiskarien suojakumit vaihdat sitten samalla.Eli anna kaverin tehdä ja istu itse vierellä jakkaralla pitäen seuraa ja muttereita.
- Toco
maksoin noin 470 euroa. vaihdettiin myös kumisuojuksia ja pyörät suunnattiin. hintaero
ei ole kovin suuri esim ad korjaamojen ja toyota huollon välillä.
kyselyissä oli noin 40-50 euroa eroa.- ykä
Onkohan tuo 470e pelkästään työn hinta.Vai vaihdatitko vain eteen/taakse?Kummassakin pyörän suuntaus menee hiukan poskeelleen jos ei ensin mittaa oikeaa paikkaa.Minulla on puutikku mittana iskarin alapäästä sisäpeltiin.Vasta sitten alan aukaista pultteja.Periaatteessa liike ei saa ottaa hintaa pyörän suuntauksesta jos asiakas ei erikseen sitä pyydä,vaan liikkeen kuuluu laittaa suuntauksen samaan kohtaan kysymättäkin.Ne iskarin alapään pultinreijät nyt vaan ovat väljiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481868Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu116944Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654