Opiskelija ens vuonna?

Moikka osaako kukaan sanoa. Jos haen yliopistoon ja saan paikan, mutta en aloitakkaan syksyllä opintoja eli en ole läsnäoleva saanko karenssin mun työmarkkinatuesta?
198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tulossa olevan lakimuutoksen jälkeen, josta löydät tietoja hallituksen lakiesityksestä eduskunnalle (HE 134/2012), yliopisto-opiskelija ei voi enää saada työttömyysturvaetuutta ilmoittautumalla keskeyttämällä opiskeluaan vähintään vuodeksi, kuten vielä tällä hetkellä asian laita on. Eli tähänkään asti ei ole ollut merkitystä sillä onko ilmoittautunut yliopistoon läsnä- vai poissaolevaksi vaan on pitänyt todisteellisesti keskeyttää yliopisto-opinnot vähintään vuodeksi, jotta yliopisto-opiskelijaa ei ole katsottu päätoimiseksi opiskelijaksi työttömyysturvan kannalta. Jatkossa tämäkään ei siis enää onnistu, kunhan lakimuutos astuu voimaan.

Sikäli ihmettelen taas suomalaisen lainsäädäntötyön "laatua", että lain muutokset, joissa muutetaan paljon muutakin kuin tuo mainittu kohta, on edelleen tätä kirjoitettaessa hyväksymättä ja silti niiden on tarkoitus tulla voimaan jo heti vuoden 2013 alusta eli reilun parin viikon päästä.

Työkkärin virkailijat olivat aivan tietämättömiä em. asiasta, ja varmaan monesta muustakin muutoksesta, jota kaavaillut työttömyysturvalainsäädännön uudistaminen mukanaan tuo. Asiaa työkkäristä tiedusteltuani ei kukaan siihenkään ole osannut vastata, että miten käy niille, jotka ovat vuoden 2012 aikana keskeyttäneet yliopisto-opintonsa vähintään vuodeksi ja keskeytys, jota ei voi yliopistoon perua, jatkuu yli vuodenvaihteen, jolloin lakimuutoksen on kuitenkin tarkoitus tulla jo voimaan. Eli loppuuko heillä vuodenvaihteessa työttömyyskorvausten maksut kuin seinään vai mitä tapahtuu. Ilmeisesti työkkärin virkailijoita ei ole tältä osin lainkaan ohjeistettu. Itse en valitettavasti ole jaksanut kahlata hallituksen esityksistä läpi, sanotaanko siellä miten esim. noissa tapauksissa lain mukaan toimitaan ja kuinka kansalaisten oikeusturva muutoksissa toteutetaan.

Eipä voi kauheasti kehuskella hallituksen ja tem:n lainsäädäntötyön laatua. Hallituksen esityksen mukaan vuosittain todisteellisesti yliopisto-opintonsa keskeyttää n. 2000 opiskelijaa ja vaikea kuvitella, että todisteellista keskeytystä juuri muuhun tarvittaisiin kuin työttömyysturvan saamiseksi, vaikka hallituksen esityksessä spekuloidaan, että osa tuosta joukosta ei mahdollisesti edes hae työttömyysturvaa.

http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 134/2012&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jallupullonen kirjoitti:

Moikka osaako kukaan sanoa. Jos haen yliopistoon ja saan paikan, mutta en aloitakkaan syksyllä opintoja eli en ole läsnäoleva saanko karenssin mun työmarkkinatuesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu