Onko kamalaa?

KukkaHatut

Kohta on taas lehtien lukijapalstat täynnä kirjoituksia ihmisiltä, jotka haluavat kieltää ilotulitteet. Tekosyitä löytyy laidasta laitaan mm. yöunet menevät, koirat pelkää, roskaa ja saastetta buhuu yää yhyy.

Jos vuodessa on 365 päivää, uudenvuodenaatto on kerran, yhtenä päivänä vuodessa (1 päivä) ja silloin on laillista posauttaa rahansa taivaan tuuliin, kello 18-02 välisenä aikana. Eli KAH-DEK-SAN (8) TUNTIA.

Siis voi härreguud! Ketä muka oikeasti haittaa, jos jotkut ihmiset haluavat omia rahojaan tuhlata ilotulitteisiin ja ampua ne taivaalle? No ilmeisesti koiranomistajat vaativat täyskieltoa, koska pikku puppe pelkää! No voi voi, pitäisikö täällä koirien ehdoilla elää? Ja jotkut väittävät syyksi vammautumisia. Ne 10-30 vammaa, jotka aiheutuvat omasta typeryydestä (ilotulitteilla leikkiminen, suojalaseja ei käytetä). Miksi puukkoja ei kielletä? Tai autoja? Ne tietääkseni aiheuttavat paljon kuolemia ja vammautumisia. Mutta arvatkaapa miksi niitä ei kielletä? Koska kieltolaki ei vaan toimi. Huumeet ovat Suomessa laittomia. Miksi sitten Suomessa on huumeiden käyttäjiä? Jos ilotulitteet poistuvat kaupoista niin aina löytyy muutama pölkkypää, jolla on tarpeita tehdä oma uudenvuoden "paukku".

Ja lopuksi sanon niille, jotka väittävät, että kaupungin järjestämä ilotulitus on tarpeeksi. Jos vähänkin sääolot muuttuu koko homma perutaan ja lapsiperheille yleinen paikka ei ole sopiva, koska lapset pelkäävät humalaisia uudenvuoden juhlijoita. Joten lapsiperheitä ajatellen, ilotulitteiden kieltäminen ei ole sopivaa, sillä miksi perinteitä pitäisi muuttaa? On varmaan kiva istua koko ilta kotona, kun voisi olla ulkona ampumassa raketteja. Itse mielummin ammun sen 50€ taivaalle, kuin juon sen kurkusta alas. Ja ilotulitteet ovat hyvin pieni saastuttaja Suomessa. Eiköhän ne autot, tehtaat ja Talvivaara ole ne suurimmat ympäristön pilaaajat.

4

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trytguhjikol

      YEEEEEEPP!

    • sdfghjklögfhnm

      up

    • kieltoon vaan...heti

      Jaa kahdeksan tuntia, täällä on vuotta vaihdettu jo 3 päivää ......kun noudattaisivatkin aikarajoja mutta ääliöiden päähän ei mahdu muu kun viina ja kaikkkien määräysten neudattamtta jättäminen...

      • dsftghjkmj

        Eli jos jotkut apinat ei osaa noudattaa lakia, koko homma pitää kieltää kaikilta? Joopa joo, myyntiajan voisi lyhentää vaikka 29-31.12 ajalle. Kyllä nyt ihmiset 3 päivän aikana pommit saa ostettua. 5 päivää on minunkin mielestä liikaa. Jotkut on niin typeriä, että eivät jaksa odottaa muutamaa päivää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2815
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      93
      1067
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      921
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      885
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      857
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      857
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      814
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      810
    9. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      739
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      734
    Aihe