Pystyykö tuollaisella vuokraamoiden betonijyrsimellä ottamaan betonilattiasta 10-20mm pois, vai onko ne tarkoitettu lähinnä tasoitukseen?
Betonijyrsin
tietämätön
93244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sama kysymys. onko tietoa?
Pystyy kun ottaa tarpeeksi ison jyrsimen.
hilti dg 150
Pystyy ottamaan esim patti kohdat kevyellä timantti jyrsimellä. Hyvin lähtee tosin aikamoinen pölyyttäjä vaikka imurin kytket siihen.
sitten jos pitää ottaa laajalta alueelta esim 2m*2m niin siihen ottaisin jo isomman koneen
20mm käsijyrsimellä on jo aivan karmea urakka, timanttia palaa oikein huolella. Kyllä piikkaus noin isossa paksuudessa alkuun kannattaa. Tai sitten aivan eri kokoluokan hiomavehkeet.
Jonkun pienen patin voi hiota mutta ei isoja pintoja.
Sellaisella 125 mm laikkakoneella, esim Flex tai Eibenstock, jos harjareunus on kunnossa ja käytössä on hyvä betoni-imuri puhtaalla suodattimella, niin ei pölytä.
Se on totta, ettei Flex paljoa pöllyä. Mutta 20mm kerrosta sillä ei hio erkkikään. Menee ikä ja terveys. 5mm heitto on Flexille aivan rajoilla ja sekään ei saa olla mikään laaja useiden neliöiden alue.
Ihan näin mielenkiinnosta. Miksi pitää ottaa valusta 10-20mm pois? Valu meni persiilleen?
Jos maksoit tuollaisesta työstä niin hae tavarantarkastaja kattomaan ja vie homma kuluttajasuojalautakunnan kautta käräjille. Ei todellakaan asianmukaista jälkeä.
Kamala homma ihan millä tahansa vehkeellä.
Suurimmillakin Jyrsimillä voi varata 2cm poistoon useamman päivän. Ja Hiki lentää.
Eikö ole muuta mahdollisuutta ?
Meillä lattiavalun jäljiltä nurkissa ja tietyissä muissa kohdissa laatta kipristyi ylös ja koska tuli isoa lattialaattaa pinnoiteeksi, oli pakko saada pohjat suoriksi. Laatoitettava ala oli noin 60m2 ja pahimmillaan nurkat oli 5-6mm koholla. Jotta tuon olisi saanut passiin, olisi tasoitetta mennyt varmaan 30 säkkiä, joten koin että järkevämpää / halvempaa on pyyhkäistä nurkkia ensin matalammaksi.
Kärkiavattavalla flexillä, imurilla ja alipaineistajalla pölyä ei käytännössä tullut, mutta pitkän päivän (pakko pitää taukojakin) tuolla konttasin. Valun pinnasta yleensä ekat muutama milliä lähteä jotenkin kohtuullisesti, mutta sitten kun tulee kunnolla kiviä pintaan, niin homma muuttuu toivottomaksi.