Pystyykö tuollaisella vuokraamoiden betonijyrsimellä ottamaan betonilattiasta 10-20mm pois, vai onko ne tarkoitettu lähinnä tasoitukseen?
Betonijyrsin
9
3118
Vastaukset
- 4tg34t34t
sama kysymys. onko tietoa?
- thrhtrhrh
Pystyy kun ottaa tarpeeksi ison jyrsimen.
- hilti1
hilti dg 150
- gfbqaftgb
Pystyy ottamaan esim patti kohdat kevyellä timantti jyrsimellä. Hyvin lähtee tosin aikamoinen pölyyttäjä vaikka imurin kytket siihen.
sitten jos pitää ottaa laajalta alueelta esim 2m*2m niin siihen ottaisin jo isomman koneen - Hilhgfk
20mm käsijyrsimellä on jo aivan karmea urakka, timanttia palaa oikein huolella. Kyllä piikkaus noin isossa paksuudessa alkuun kannattaa. Tai sitten aivan eri kokoluokan hiomavehkeet.
- kari789
Jonkun pienen patin voi hiota mutta ei isoja pintoja.
Sellaisella 125 mm laikkakoneella, esim Flex tai Eibenstock, jos harjareunus on kunnossa ja käytössä on hyvä betoni-imuri puhtaalla suodattimella, niin ei pölytä.- käräjille
Se on totta, ettei Flex paljoa pöllyä. Mutta 20mm kerrosta sillä ei hio erkkikään. Menee ikä ja terveys. 5mm heitto on Flexille aivan rajoilla ja sekään ei saa olla mikään laaja useiden neliöiden alue.
Ihan näin mielenkiinnosta. Miksi pitää ottaa valusta 10-20mm pois? Valu meni persiilleen?
Jos maksoit tuollaisesta työstä niin hae tavarantarkastaja kattomaan ja vie homma kuluttajasuojalautakunnan kautta käräjille. Ei todellakaan asianmukaista jälkeä.
- Jyrrrssssssss..
Kamala homma ihan millä tahansa vehkeellä.
Suurimmillakin Jyrsimillä voi varata 2cm poistoon useamman päivän. Ja Hiki lentää.
Eikö ole muuta mahdollisuutta ? - 4324242
Meillä lattiavalun jäljiltä nurkissa ja tietyissä muissa kohdissa laatta kipristyi ylös ja koska tuli isoa lattialaattaa pinnoiteeksi, oli pakko saada pohjat suoriksi. Laatoitettava ala oli noin 60m2 ja pahimmillaan nurkat oli 5-6mm koholla. Jotta tuon olisi saanut passiin, olisi tasoitetta mennyt varmaan 30 säkkiä, joten koin että järkevämpää / halvempaa on pyyhkäistä nurkkia ensin matalammaksi.
Kärkiavattavalla flexillä, imurilla ja alipaineistajalla pölyä ei käytännössä tullut, mutta pitkän päivän (pakko pitää taukojakin) tuolla konttasin. Valun pinnasta yleensä ekat muutama milliä lähteä jotenkin kohtuullisesti, mutta sitten kun tulee kunnolla kiviä pintaan, niin homma muuttuu toivottomaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921331Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221148- 70870
- 48864
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53712
- 33692
- 60689
- 52667