Joulu on jo ovella

Olemmeko vietävissä

Isovanhemmat mietivät mitä lastenlapsilleen joululahjaksi ?
Lapsia useampikin,lastenlapsia myöskin.
Monelaista pientä on löytynyt pukinkonttiin,joista mielestämme saamme iloa tuottaa lastenlapsillemme.Tavoitteemme tasapuolisesti kohdella jokaista lahjansaajaa.
Mutta nyt yksi lapsemme toinen osapuoli kirjoittaa "joulupukille" lapsemme haluaa lahjan,joka kattaa koko perhettä,minkä kustannusarvio lienee 1000-4000 €
Mikä pahinta,siltäpuolelta lastenlapsien tapaaminen on hyvin rajoitettua.
Jatkaakseni lisää.
Kyseiselle perheelle "joulupukki"on jo toimittanut lahjojaan monilukuisia €:ja toiveiden mukaan.
Hartain toiveeni on säilyttää oikea joulutunnelma,lankeamatta kyseiseen toiveeseen.

5

241

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kannata!

      "Mutta nyt yksi lapsemme toinen osapuoli kirjoittaa "joulupukille" lapsemme haluaa lahjan,joka kattaa koko perhettä,minkä kustannusarvio lienee 1000-4000 €"

      Älkää ottako moisiin suhteettomiin toiveisiin mitään kantaa vaan sivuuttakaa ne ilman mitään huomiota.

      Jos ilkeävät kysellä perään sanotte suoraan että toive on mahdoton ja haluatte olla tasapuolinen kaikkia kohtaan.

      Jos lähdette rahalla ostamaan tapaamisoikeuksia niin sillä tiellä ei ole loppua. Puhukaa sen oman lapsenne kanssa suoraan asioista.

    • jouluntaikaa

      Aika pieni lapsikin jo ymmärtää, että joulupukille voi kirjoittaa lahjatoiveet mutta eihän se pukki kaikkia lahjatoiveita voi toteuttaa.

      Ainakin meillä jo pienet tiitiäisetkin ovat jo omatekoista listaa 'kirjoittaneet', ehdotuksia on hassunkurisiakin - eivätkä he edes osaa kuvitellakaan lahjoilla olevan hintalappua, joulupukkihan ne tuo!

      Meillä ostetaan lastenlapsille jokin pieni lahja, usein kysyn myös vanhemmiltaan vaihtoehtoa, ettei sitten kummit ja muut osta samaa. Kyllä sitä rahaa kuluu näin joulun aikaan tavallista enemmän, vaikka nuuka ja kohtuullinen yritän olla. Lastenlapsien lahjoja on mukava kääriä joulupaperiin ja koristella värillisin koristenaruin ja pienellä nimilapulla - aikuisille lapsilleni en ostele enää lahjoja, vaan annan pikkusumman rahaa.

      Pidän kovasti joulunajasta ja siitä, kun laitan joulua ja sitten vietämme läheistemme kanssa yhteistä aikaa turhia stressejä ottamatta.

    • mummi minäkin

      Ottakaa käyttöön Englannin kuningashuoneen tapa: Jokainen lahja saa maksaa korkeintaan 48 dollaria.
      Minua on yritetty käyttää vuosien varrella pahasti hyväkseen. Mutta se johti vain siihen, että yhteydenpito väheni.
      Paras sanoa, jos kysytään sen kalliin lahjan perään, että harkitsevat sellaisia omassa perheessä. Lahjat ovat vain pieniä hyvänmielen tuojia, suuret hankinnat ovat perheen omia hankintoja.
      Ja hyvä mieli ei välttämättä ole rahasta kiinni, vaan lämmöstä ja hyvästä tahdosta.

    • Kaikkea vielä!

      Älä kiinnitä mitään huomiota lahjatoiveeseen, joka ylittää järjen.
      Varakkainkaan isovanhemmpi ei osta noin kallista joululahjaa, jos yhtään ajattelee kasvatusvastuutaan. Kyllä sellainen isovanhemmallakin on.
      Lapselle ei saa antaa sitä kuvaa, että isovanhemmat kierivät rahassa ja antavat kaiken minkä keksii pyytää.

      Jos kalliista lahjasta vielä tulee puhetta, sivuuta se naurahduksella.

      • 5+17

        "Varakkainkaan isovanhemmpi ei osta noin kallista joululahjaa, jos yhtään ajattelee kasvatusvastuutaan."

        Kyse ei tainnut edes olla lapsen toiveesta vaan aikuisen.

        Ap kirjoittaa :"Mutta nyt yksi lapsemme toinen osapuoli kirjoittaa "joulupukille" lapsemme haluaa lahjan,joka kattaa koko perhettä,minkä kustannusarvio lienee 1000-4000 €"

        Eli miniä tai vävy välittää anopille tämän pojan /tyttären lahjatoivetta joka on jo selvää ennakkoperun saantia. Näin minä ap.n kirjoituksen ymmärsin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      135
      1965
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      233
      924
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      149
      900
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      853
    5. 64
      841
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      38
      825
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      105
      798
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      747
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      65
      671
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      571
    Aihe