Osasairauspäiväraha for dummies.

kipiä

Tässä on mahdollisesti tulossa tilanne että hakisin osasairauspäivärahaa.
Voisiko joku rautalangasta minulle vääntää kuinka se toimii tai lähinnä kuinka paljon MINÄ saan tililleni rahaa kuukaudessa jos se minulle myönnetään. Siis konkreettista summaahan kukaan ei voi tietää mutta että mistä se koostuu?

Onko se:

tämä osasairauspäiväraha (eli puolet sairauspäivärahasta) tekemäni työn palkka (vaikka 50%, eli 4h)

vai saanko normaali kk palkan töistä ja kela sählää sitten työnantajan kanssa keskenään mitä maksavat ja kenelle

En vaan tajua tätä miten se konkreettisesti toimii, noiden kelan sivuilla tuntuu olevan sellaista hepreaa tuo teksti.
Ymmärsin myös että työnantaja voi maksaa halutessaan joko koko työajan palkkaa tai sitten sitä konkreettista osaa minkä työskentelee...en tiedä eihän tässä ole mitään järkeä.

No mutta jos joku sen mulle saisi tosiaan väännettyä kaalliin kuinka tämä toimii niiin olisin hieman viisaampi mennessäni verkostotapaamiseen tänään.

9

29571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uhnj

      Osa-aikaiseen työhön paluu on vapaaehtoinen järjestely, johon tarvitaan sekä työntekijän että työnantajan suostumus. Se ei saa vaarantaa terveyttä eikä toipumista. Työajan on vähennyttävä 40–60 % aiemmasta ja yrittäjällä työmäärän tulee vähentyä 40–60 %.
      Osasairauspäiväraha on tarkoitettu 16–67-vuotiaalle kokoaikatyötä tekevälle työntekijälle tai yrittäjälle. Osasairauspäivärahaa maksetaan ilman omavastuuaikaa, kun se jatkuu välittömästi sairauspäivärahan tai kuntoutusrahan jälkeen.

      Esimerkki

      Sähköalan yrityksessä myös asennustöitä tekevä työnjohtaja on toipumassa olkapään leikkauksesta ja on siksi työkyvytön. Hän suunnittelee työnantajansa kanssa osa-aikatyöskentelyä siten, että hän vastaisi vain työnjohtotehtävistään ja lyhentäisi samalla työaikaansa 50 %:lla. Työterveyslääkäri arvioi, onko työhönpaluu osasairauspäivärahan turvin mahdollista leikkauksesta toipumista vaarantamatta.

    • aamuvirkku2

      Mä olen käsittänyt että jos palaisin osa-aikaisena töihin, saisin esim sen 40% normaalipalkastani (jos oltaisiin sovittu tästä työmäärästä), ja 60% tuloista olisi sitten sairaspäivärahaa (joka on noin 70% tuloista).

      Eli jos palkkani olisi 2000€
      Saisin kuukaudessa 800€ palkkaa (tämä on 40% palkastani)

      Sairaspäivärahani suuruus olisi täysimääräisenä 1400€, josta saisin tässä osa-aikajärjestelyssä sitten sen loppuosan, eli 60% eli 840€

      Eli kk-tulot palkka 800€ s-pvraha 840€, yht 1640€ brutto.

      Huomionoarvoista on myös se, että näille on eri verkortit, toinen palkkatulolle ja toinen sosiaalietuuksille.

      Riippuu työpaikasta miten paperihommat käytännössä hoidetaan, mun duunissa pitää kaikki sairaslomatodistukset toimittaa töihin, ja he anovat Kelalta tukia.

    • 32+26

      Mitä tämä työnantajaosiosta löytyvät pykälä tarkoittaa:

      "Jos kokoaikaisessa työsuhteessa oleva työntekijä haluaa palata sairauspoissaolon jälkeen työhönsä osa-aikaisesti, hänen on tehtävä määräaikainen työsopimus työnantajansa kanssa."
      http://www.kela.fi/tyonantajat_osasairauspaivaraha

      Tehdfäänkö tuo olemassaolevan rinnalle, vai pitääkö olemassaoleva purkaa? Meidän konsernissa ei määräaikaisia ole, vain jatkuvia...

    • Minni-hiiri

      Minulle tehtiin määräaikainen sopimus osasairausloman ajaksi, ja koska olen virkasuhteessa, ei tämä voi mitenkään tarkoittaa että virkani olisi välillä "katkolla". Harmillisen vähän löytyy netistä tietoa ja ihmisten kokemuksia osasairauslomasta. Itse palasin töihin 3 kk:n sairausloman jälkeen ja teen 50%:n työaikaa. Se vaan harmittaa, että jos olisin jatkanut sairauslomaa, olisin saanut 100% palkkaa. Nyt palatessani töihin saan vähemmän, eli KELA maksaa 50% sairauspäivärahasta ja työnantaja 50% palkastani. Silti olen kiitollinen tästä mahdollisuudesta, vaikkakin hakeminen ja byrokratia voisi olla helpompaa ja työpaikalla osa-aikaisuus aiheuttaa omat haasteensa.

      • siivilä

        Aloitan 50% olen päivätyössä ollu ma-to 8 tuntia pe- 6tuntia , nyt alan tekemään 50% siis 4 tuntia ma-to pe 3 tuntia onko mahdollista tehdä 5 tunnin päivät ma-ke ja to 4 pe vp. en tee viikonloppuja olen päivä työssä.


    • Marjapulla

      Muistakaa ottaa huomioon myös sellainenkin seikka jotta osasairauspäiväraha voidaan myös olla myöntämättä. Minulle kävi niin .pettymys oli suuri.en pystynyt tekemään kokoaikatöitä ja saikku jatkuu.osa-aikatyöhön olisin ollut kykenevä. Mutta näin päätti Kela.

      • Työterveystiedottaja

        Hei! Sivustolle www.työterveys.com on koottu tietoa työterveyteen liittyvistä asioista.
        Osasairauspäivärahasta pääsee lukemaan tästä: https://www.työterveys.com/#osasairauspaivaraha


      • tosipettynyt

        Sama kokemus; KELA petti hädän hetkellä. Vaikka olen juuri sellaisista vaivoista kärsivä ja sen ikäinen nainen, jolle kaiken järjen mukaan kuuluisi tämä osasairauspäiväraha. Menin innoissani tekemään työnantajan kanssa osa-aikatyösopparia 50% työstä heti tt-huollon ja pomojen kanssa käydyn työkykyneuvottelun jälkeen. Olin tätä ennen ollut sen 90 pv sairaslomalla. Ryhdyin tekemään hakemusta Kelaan, ja pam! Hylättynä takaisin, puhuin parinkin virkailijan kanssa ja sain kyllä "hyvät" selitykset. Lisäksi lähettivät asiantuntijalääkärin lausunnot, jotka perustuvat hyvin ylimalkaisesti lähettämiini B-lausuntoihin (3kpl, kaksi eri lääkäriä). Kelan lääkärin mukaan en myöskään käytä mitenkään paljon vaivaani lääkkeitä tms. joten en voi mitenkään olla työkyvytön. Eli kokemukseni mukaan aika ristiriitaiselta kuulostaa tämä Kelan toiminta, näin on vuonna 2019. Olen siis puolikkaalla sopparilla työssäni, mutta pakko lähteä sitä purkamaan ja palata vaikka sisulla kokoaikaiseen, kun taloudellisesti en vain pärjää. Olen sitten jatkossa työnantajan piikkin lyhyillä saikuilla ja katsotaan pitkällä aikavälillä miten käy. Täysin työkykyinen en todellakaan ole, mutta Kela määrittelee hieman erikoisesti missä se raja on. Eli huomatkaa se, että heille pitää olla sairasvakuutuslain mukaan täysin työkyvytön, mutta samalla pystyä palaamaan osa-aikaisesti omaan työhön!!! Tein ilmeisesti myös sen tyhmyyden, että palasin omaan työhöni ns. omalla vastuullani ennen Kelan päätöstä.. Kannattaa siis vaan jatkaa sairaslomaa, jos työnantajalla vielä palkanmaksuvelvollisuus. Kela ei nykyisin todellakaan ole sairaan, vajaakuntoisen, mutta aktiivisesti itse työhönpaluunsa hoitavan ihmisen asialla. Vielä mietin jaksanko valittaa, mutta suurimman osan ajasta ajattelen: fuck them


    • Hei! Sivustolle https://www.työterveys.com on koottu tietoa työterveyteen liittyvistä asioista.
      Osasairauspäivärahasta pääsee lukemaan tästä: https://www.työterveys.com/#osasairauspaivaraha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      457
      3908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1276
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe