egyptin vatsatautilääkket?

maisa

Hei kaikki Egyptissä käyneet! Palstalla on useasti mainittu paikallisista apteekeista saatava lääke mahdolliseen vatsatautiin. Kysyisinkin lääkettä käyttäneiltä, voiko lääkettä antaa 7-vuotiaalle vai onko liian stydiä myrkkyä pienelle koululaiselle?

2

1038

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimi

      Paikallisista aboteekeista saa myös lapsille tarkoitettua lääkettä kunhan selittää tarpeeksi selvästi. Lääke näyttää vähintäänkin epäilyttävältä (ruskeita pillereitä ja veteensekoitettavaa jauhetta) ja maistuukin kuulemma järkyttävän pahalta, mutta taltuttaa pahimmankin pöpön :) Hauskaa matkaa!

      • mami

        Kukin tyylillään mutta jos oma lapseni sairastuisi pyytäisin lääkärin hotelliin, vakuutuksethan on sitä varten, enkä alkaisi itse syöttämään mitään epämääräisiä myrkkyjä.
        Vinkkinä vaan, että itse sain egyptissä todella pahan vatsataudin mutta lapsi ei, ilmeisesti lapsilla on parempi vastustuskyky ja sitten kun ne on myös ruuan kanssa ronkeleita...Tuli nimittäin itse syötyä kaikkea kiellettyäkin.
        Mutta muista: Ei jäitä juomii koskaan, ne voi olla tehty vesijohtovedestaä. Älkää juoko tuorepuristettuja mehuja, niissä on jää murskaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      1001
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      896
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      802
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      518
    Aihe