Mitähän keksisi kummilapselle, tyttö 10v. lahjaksi?
Toivelistalla on taulu tv, järjestelmäkamera, iphone, iso läppäri.
Ihan just ei todellakaan ole varaa tollasiin hullutuksiin. Jotain rajaa pitäisi toiveissakin olla, mitä kehdataan edes pyytää.
Ja äidin mielestä voidaan ostaa joku puoliks.. kun ei edelleenkään ole tollasia summia laittaa.. järkyttävää.. tämäkö on kummin tarkoitus? Rahastus.
Mitä mä teen?
kummilapselle lahjaa
6
226
Vastaukset
- joku raja
Joku tolkku se pitäisi olla kerjatessäkin :D Äidin käyttäytymisessä näkyy lähinnä rahan- ja tavaranahneus.
Jospa toteat, ettet ole osallistumassa noihin lahjoihin. Oletettavasti lapsen äiti siitä kiukuttelee, mutta anna kiukutella. Lasta voit muistaa haluamallasi tavalla. Omista kummilapsistani kahdelle ostan noin 15-30 euron hintaiset lahjat.
Yhdelle lähetän joulukortin (hän ja perheensä harrastivat myös joskus tuota kerjäämistä, joten lopetin lahjomisen, mutten lapsen muistamista). - kummi1
Ostan yleensä kummilapselleni lahjakortin vaatekauppaan, summa on tavallisesti 40 e. Tyttö on mielissään, kun saa itse mennä valitsemaan sopivaa vaatetta. LAhjaan nimittäin kuuluu se, ettei äitinsä saa "määrätä", vaan tytön pitää saada itsekin päättää mitä hankkii. Äiti kuitenkin katsoo sen verran, että hankinnat ovat sopivan kokoisia ja tyylisiä 10-vuotiaalle.
Isomman lahjan saa sitten ripillepäästessään. Siihen saakka tuo 40 e saa riittää. Synttärilahjaksi en osta tavaraa, vään teemme yhdessä jotain. Oleme käyneet elokuvissa, teatterissa, kylpylässä uimassa, piknik-risteilyllä, han on ollut meillä monesti yökylässä, luontoretkellä, mitä nyt milloinkin keksimme. - huhhahhei1
No onpa hurjat lahjavinkit 10-vuotiaalla ja äitilläkin "vähän" realismi kateissa! Kummin tehtävä ei ole todellakaan rahastaa ja vielä tollasilla lahjoilla!! Huh huh!
Ostat jotain pientä ja siihen pitää tyytyä. Äläkä kuuntele kiukkuilemisia. Sanot vaan että tuollaisia lahjoja varten ovat vanhemmat, ei kummit.
Liian tyyriitä lahjoja muutenkin noin nuorelle lapselle! - kummi x 4
Kerrot äidille että sulla on vähän erilaiset ideat nyt. Annat kummilapsellesi kortin, jossa lupaat viedä hänet esim elokuviin, teatteriin, keilaamaan... ja sen jälkeen syömään Rossoon, Heseen, Mäkkäriin... Äiti ei ehkä ota nokkiinsa kun sanot että haluat mieluummin viettää aikaa kummilapsen kanssa ja jutella, tyttö kun kasvaa vauhdilla kohti aikuisuutta :)
- €€€€
Hyvä ehdotus, kummi x 4!
Kuinka moni yleensäkään ryhtyisi kummiksi, mikäli tietäisi, että kummilapsen vanhemmat alkavat pyytämään kalliita lahjoja? Kellä on varaa laittaa satasia _kenenkään_ lahjoihin?
Vielä, kuka kehtaa pyytää tuollaisia lahjoja keneltäkään? Tuntuu, että aloittajan kummilapsen äidillä on käytöstavatkin hukassa.
- kummisetä098
Hankit jonkun pienen lahjan, joka sopii sinun budjettiisi. Ei kummi ole sponsori, vaikka se sitä latinaksi tarkoittaakin ;)
Itse muistin nyt jo täysi-ikäistä kummilastani lähes rippikouluikään saakka pienillä lahjoilla, kunnes lapsen vanhemmat ilmoittivat, että "nyt kun ollaan jo teini-iässä niin otamme tästä edes lahjakorttien (h&m) ja elokuvalippujen sijaan joulu&synttärilahjat rahana...".
No siihen lauseeseen loppui minun "sponsorointini" ja muistin teiniä viemällä hänet syömään tai elokuviin aina tavatessamme.
Jokainen kummi muistaa kummilastaan haluamallaan ja kukkarolleen sopivalla tavalla. Minulle mm. ehdotettiin että ottaisin kummilapsen mukaan thaimaan matkalle, jonka kuittasin sillä ettei ole rahallisesti mahdollista sen enempää kuin biletyskohteena tunnettu saarikaan lapsille soveltuva. Tärkeintä mielestäni on se ettei katkaise sidettä lapseen, vaikka vanhempien esittämät toiveet olisivat kohtuuttomia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953547Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182358Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91138- 1021038
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621017Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181002Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79955- 80947