silmät rähmivät

sain kissan pennun jolla rähmivät silmät. eläinlääkärisanoi että sillä tulee loppuelämän rähmimään ne koska sillä on joku virus tullut pentuna :o joten joudun jatkuvasti ostamaan kalliita silmätippoja eläinlääkäriltä että silmät voisivat paremmin. äiti sitte viisaana oli hoitanut kissaa pari pv ja laittanut sitte ihmisten silmätippoja Oculac 50mg/ml! silmät voivat paremmin mutta en tiedä uskallanko nitä enään laittaa sille? vai olisiko jotain muita halpoja silmätippoja kissoille ?

10

3154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tunnu todelta

      Eläinten ja ihmisten silmätipat ovat koostumukseltaan melko samanlaisia. Mikäköhän sellainen virus on joka aiheuttaa koko iän rähmimisen?
      Sorry mutten usko moista diagnoosia. Käy näyttämässä kissaasi pieneläimiin erikoistuneelle el.lääkärille.

      • juuh :D se selitti jostain ihan ihme viruksesta...ja väitti etteisiiihen ole parannusta. mut ainkin silmätipat auttavat ni eiköhän sen saa parannettuu :)


      • ja vielä sekin että joutuu käymää aina siellä eläinlääkärillä et ne tutkii sen silmät..muuten ei saa sitä silmätippaa :o ja maksuttaa aina sen yli 50 euroa..vaikka ne ei tutki ees enempää..sanoo vaa että tulehus ja tässä silmätipat, mut silti se tulehus vaa jatkuu :/


      • rahastusta
        sugarrawwr kirjoitti:

        ja vielä sekin että joutuu käymää aina siellä eläinlääkärillä et ne tutkii sen silmät..muuten ei saa sitä silmätippaa :o ja maksuttaa aina sen yli 50 euroa..vaikka ne ei tutki ees enempää..sanoo vaa että tulehus ja tässä silmätipat, mut silti se tulehus vaa jatkuu :/

        Rahastukselta vaikuttaa. Silmätippapullo maksaa about 15 euroa puteli.
        Käytä toisella lekurilla. Vaikka pentusi olisi ollut jonkin aikaa ulkokissana ja sisaruksella on samoja oireita niin koko eliniän kestävää silmätulehdusta ei kyllä tunneta.
        Mikä virus ja miten tutkittiin-verikoe yms?


    • agih

      Otappa ja kysäiseppä vielä toisen, tarvittaessa kolmannenkin eläinlääkärin mielipidettä. Tosi vaikea uskoa virukseen joka kulkee mukana läpi elämän o.O

      • niih :o tosin toisellakii pennulla oli saman laine ongelma. ku sain maalta tän kisulin ja se oli ulkonakii ehtiny jo hiippailee iha pentuna


    • ei itsehoitoa

      Itsehoitoa ei saa tehdä, ellei ole ihan varma mitä tekee. Väärillä aineilla voi aiheuttaa pahojakin ongelmia, varsinkin silmien kanssa pitää olla varovainen. Koskaan ei saisi laittaa silmätippoja joissa on kortisonia jos silmissä on haavoja. Niitä taas ei itse pysty näkemään, vaan ne lääkärilläkin katsotaan värjäämällä (vihreä neste). Kun kyseessä on mahdollisesti virus nimeltään herpes (tai ehkä kaliki), niin haavaumat on mahdollisia ja väärä lääkitys voi pahentaa tilannetta.

      Joskus käytetään kyllä samoja tippoja kissoilla ja ihmisillä, mutta ne on sitten lääkärin ammattitaidon ja tiedon kautta annettu. Vaikka kuinka ajattelisi, että ne on samoja, voi niissä olla oleellisia eroja.

      Noissa mainituissa virustaudeissa ei silmät vaadi kokoaikaista lääkitystä. Mutta saattavat vaatia huuhtelua ja siihen löytyy taas halvempia aineita. Herpesvirus todellakin jää kissan elimistöön loppuelämäksi, mutta saattaa olla oireettomana pitkiäkin aikoja. Stressi ja alikuntoisuus sitten voivat tehdä viruksen taas uudestaan oirehtivaksi ja silloin tarvitaan lääkitystä.

      Kaikki silmätipat ei käy jokaiseen silmätulehdukseen, vaan jokainen vaatii tiedon mikä silmässä on vialla. Et sinäkään ota sydänlääkettä jos korvat on tulehtuneet, tai laita silmätippoja itsellesi jos et tiedä mikä tulehduksen aiheuttaa. Silmiin tarkoitetut kosteutustipat on suositeltavia, niillä voi auttaa jos virus aiheuttaa silmien kuivumista joka taas lisää vuotamista/rähmimistä. Niitä saa apteekista ilman reseptiä, mutta ne ei sitten ole mitään tulehduksen hoitoa.

      Outoa jos lääkäri antaa samoja tippoja jatkuvasti ja veloittaa jokaisesta käynnistä erikseen. Sellainen kuulostaa kyllä rahastukselta, ellei hän joka kerta ota uusia näytteitä ja varmista mikä lääke on tarpeen. Yleensä lääkkeiden uusinnat menee ilman käyntiä jos on kyseessä saman vaivan hoito.

      Ottiko lääkäri silmän pinnalta näytteen ja varmisti viruksen olemassa olon? Jos ei niin sitten hänkin vain arvailee rähmimisen syytä. Yleensä rähmiminen liittyy herpeksen, kalikin, mykoplasman tai klamydian aiheuttamiin flunssiin. Klamydia on bakteerin aiheuttama ja hoituu oikealla antibiootilla. Sinuna soittaisin lääkärille tai katsoisin diagnoosin lasku-/hoitokaavakkeesta - saithan varmaankin sellaisen. Siitä pitäisi kaikki tiedot olla nähtävillä, aina hoito-ohjeita myöten.

      • herpestä se epäilikin mutta ei tutkinut enempää.katsoi vain että rähmivät ja ei auttanut antipiotti kuuri jne.


    • kosteutustippa

      Tarkistin tuon tuotteen, eli Oculac on vain kosteutustippa, ei lääke. Se on siis turvallinen muttei hoida tulehdusta vaan kuivasilmäisyyttä josta tuossa toisessa viestissä jo mainitsinkin. Eli ne mitä lääkäri on määrännyt, voivat olla lääkkeitä ja niitä ei saa itse mennä laittelemaan ilman lääkärin määräystä. Oculacissa on huonopuoli se, ettei se kestä silmässä kovin kauan vaan valuu pois. Kannattaisi käyttää mieluummin paksumpirakenteista eli geelimäistä kosteutustippaa, se vaikuttaa silmässä kauemmin - pitää siis pidempään silmät kosteina.

      • juuh no oculac auttaa sen päivän ajan kyllä :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      95
      11990
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9076
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      128
      5059
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4271
    5. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      81
      4234
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      39
      4190
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3729
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3613
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3585
    Aihe