Ai, eikö tämä olekkaan rakkaan Varkauden oma ilmiö?
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/157793/Kerrostaloja puretaan pian kiihtyvaan tahtiin
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/157793/Kerrostaloja puretaan pian kiihtyvaan tahtiin
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
No eihän tämä tietenkään ole pelkästään Varkautta koskeva asia. Mutta, huomaapa se, että monessa muussa kaupungissa talo pistetään maan tasalle siksi että sitä ei kannata korjata, mutta sille tontille rakennetaan UUSI TALO koska se on taloudellisesti järkevää!
Varkaudessa, kuten monessa muussakin muuttotappiokunnassa, taas käy monesti niin, että kun kaivinkone on tehnyt työnsä, niin tontti jää TYHJILLEEN, kasvamaan pajupöheikköä! Siihen ei ole mitään järkeä rakentaa uutta taloa, koska sen talon asunnot eivät kävisi kaupaksi ja vuokralaisiakaan ei välttämättä löydy.
Eli en ymmärrä mitä halusit tällä kertoa. Jokainen täysijärkinen ihminen tietää tämän asian.
Ehkäpä olisi syytä myös panna merkille että Varkaudessa puretut kerrostalot ovat olleet vuokrataloja jotka Varkauden Vuokratalot Oy omisti. Tuskin Varkaudesta osaketaloja puretaan vaikka olisi mitkä remontit tulossa ja maksaisi paljon. Ennemmin tottakai kannattaa osaketaloon remontti tehdä vaikka ei sitten omiaan saisikaan kokonaan pois myytäessä. Onhan sitten sentään osake joka on joskus maksettu. Jos talo purettaisiin niin osakkailla ei olisi mitään. Lisäksi asuntoa maksetään yleensä ainakin toistakymmentä vuotta, siihen mennessä on moni asia voinut muuttua, Varkaudessakin.
Pakko tunnustaa että puhut tottakin, mutta eiköhön se, että vuokra-asunnoilla on huonosti kysyntää, tarkoita myös sitä, että jossain vaiheessa myöskin omistusasuntoja jää tyhjilleen, ja jossain vaiheessa kokonaiset taloyhtiöt jäävät tyhjilleen.
Mietipä itse, jos sinulla olisi 80m2 rivitalo/kerrostaloluukku ja siihen olisi tulossa esimerkiksi 60000 euroa maksava remontti niin haluaisitko maksaa sen? Jos aiot asua siinä loppuikäsi ja olet varma että toimeentulo on turvattu, niin silloin siinä on ehkä järkeä. Mutta jos aiot joskus yrittää myydä tämän asunnon tai ajattelet sitä sijoituksena, niin eihän siinä ole järkeä.
Ja on aikamoista utopiaa kuvitella että Varkaudessa asiat muuttuisivat lähivuosina niin paljon että asuntojen arvon lasku loppuisi. Ihan hienoa jos joku uskoo siihen, mutta minä en. Jokainen tietysti taaplaa tyylillään.
Ajattelepa myöskin sitä, että joka vuosi Varkaudesta häviää ainakin 200 ihmistä. Näin on ollut jo parikymmentä vuotta, siitä julkaisi jopa läpyskäkin pylväskaavion joka oli kuin tasaisesti alaspäin menevä portaikko.
Eli väkisin se tarkoittaa sitä, että tänne jää tyhjiä asuntoja joista on omistajalleen vaan kuluja, eikö niin? Ja ketäpä kiinnostaisi maksaa vastikketa yms kuluja jatkuvasti tyhjillään olevasta asunnosta johon on vielä muutaman vuoden päästä tulossa kallis peruskorjaus. Eikös tämä ole aika selvä ja helposti ymmärrettävä, matemaattinen tosiasia?
Niin kauan kuin on elämää on toivoa.. Minä olenkin yltiöpositiivi :)
Tässä esimerkkiä Kainuun korvesta:
http://www.kainuunsanomat.fi/Paakirjoitukset/1194749114534/artikkeli/piilaaksoa kohti.html
Pakko nostaa hattua! Mutta realismia sinulta taitaa puuttua.
Nii-in, onhan sitä ollut paljon epäuskoa tuota Kajaaninkin tulevaisuutta kohtaan paperitehtaan lopettamisen jälkeen..
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8499368#comment-40199188
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8371378
Ara ja VVO toiminta on aravatalojen ja vuokra-asuntojen parissa. Eli siellä puretaan ja rakennetaan uusi. Täällä vaan puretaan. Positiiville vielä sellainen super-realistin juttu, että Varkaudessa on myös vasaran alle jääneitä yksityisomistuksessa olevia taloyhtiöitä..Eli koko porukan rahat on loppuneet. Velkaa vain jäljellä. Ei auta, vaikka taloyhtiö lunastaa saataviensa takia asuntoja, kun ei tule maksajia kuitenkaan vaikkapa vuokralle ja pitäis lämmitysöljyä ostaa ja sähkölasku maksaa...Talossa vain puolessa asuntoja elämää. Siinä sulle realiteettia Varkaudesta. Helpompi on purkaa taloyhtiö konkurssilla ja purkaa vanha talo pois.
On haavemaa ja sitten on realimaailma:
http://www.tekniikkatalous.fi/ict/suomessa on liikaa konesaleja/a847366
Konesalit eivät työllistä satoja vaan muutaman kymmenen korkeintaan. Ei riittäisi useampikaan konesali pelastamaan Varkautta syöksykierteestä.
Voi että nämä osaa vaihtaa aina nimimerkkiä. Suorastaan neroja ja viisaita! Mitähän jos joskus tulisivat julkisuuteen. Paskhuusin seinälle on helppo kirjoitella ja purkaa huonoa itsetuntoaan.
Miksi tosiasioista ja Varkauden surkeasta tilanteesta keskusteleminen palstalla, jonka aiheena on siis Varkaus, saa sinut avautumaan henkilötasolla? Taitaa heikko itsetunto löytyä sieltä päästä?
Oleko sinä joskus julkisuudessa. Jos olet, niin mitä viestiä kerrot siellä? Kaikki hyvin, vai ?
Nyt turhan riitely seis! Nyt on näytön paikka yltiöpositiiville: Varkauden keskustassa myynnissä tontti, eli Taulumäellä...Siitä pitäis ottaa ensin jotain kerrostaloon viittaavaa pois kuulemma alta, mutta ei paha juttu pitäis olla. 180 donaa tontista. Nyt pistä kerralla positiivari jauhot suuhun kaikille ja näytät meille, miten homma toimii. Osta pois tuo joutava tontti ja bykkaat siihen kerrostalon ja myyt sen voitollisesti. Senhän pitäis olla teidän puolueen mukaan selkeää liiketoimintaa joka kannattaa. No, nyt sitten meille super-realisteille vaan näyttämään, kuinka homma toimii :) Kyllä meitä realisteja vielä harmittaa tämä bisneksen ohimeno :)
Montako näitä vielä tulee...Katsellaan. Tolla ekalla tontilla on parhaat mahdollisuudet kuitenkin, joten nyt vaan positiivari rahantekoon :)
Voe voe.. pidä sinä vaan kirjaa niistä purettavista kerrostaloista niin eiköhän se siitä elämä muutu paremmaksi.
Soo soo, minusta tässä on selkeä tilanne, jossa on kummankaan osapuolen turha rypistellä tosiasioita vastaan.
Truunon mielestä tänne kannattaa rakentaa luksuskerrostaloja, jotka etelästä muuttavat eläkeläiset sitten ostavat pois kuleksimasta. Ja hirveesti peukutusta tuli aikoinaan. En uskonut silloin, enkä usko nytkään. Että sellaista.
Muista nyt, että tuolla tontilla on hyvät mahdollisuudet onnistua, eka kunnollisella paikalla pitkään aikaan.
Varkaus voisi hakea uuden kerran asuntomessuja 1991 tapaan ja tällä kertaa uudet rakennukset olsivatkin keskustassa !
Miten asua kaupungissa jossa kaikkialle pääsee kävelemällä taikka Kuopion bussilla !
Asuntomessujen avulla kaupunki saisi näkyvyyttä sekä TVssä että valtakunnan mediassa että nostaisi varkautelaisten paikallistuntemusta !
Vastaisitko vielä, että kuka sen lystin maksaa, jos satuttaisiin saamaan ne messut?
Kaikkialle pääsee kävelemällä... Prismaan ja...Prismaan?
Ja sitten sen jälkeen bussiin ja Kuopioon ostoksille :) Toimiva liikeidea.
Asuntomessujen ainut IDEA on että taloyhtiöt rakennuttavat talot ja myyvät ne jo ennen messuja !
Ns WIN to WIN tilanne.
Pari vuotta sitten oli juuri Kuopion messut ja kaiikki talot myytiin jo ennen... ja olivat ns messutaloja / eli ei 100% hinta... enään kun oli tuonut mainetta ja näkyvyyttä koko kesän Kuopion alueelle ja sinne muuttaville ihmisille !
Ja kohta ei ole sitä Prismaakaan jos ei ole työpaikkoja. Täällä haukutaan koko ajan
kaupungin rahankäyttöä mutta ainut järkevä tapa pitkällä tähtäimellä katsottuna on yrittää saada tänne uusia yrityksiä ja siten työpaikkoja. Ja kyllä, nuoret on tärkeitä, vanhukset on tärkeitä mutta jos ei ole työtä ja verotuoja niin ei ole kohta rahaa laittaa mihinkään muuhunkaan ja sitten tämä paikka kuihtuu.
Ihan samaa tekevät muutkin paikkakunnat, rakentavat halleja uusille yrityksille, ottavat lainaa, houkuttelevat yrityksiä paikkakunnalle, koska muuta vaihtoehtoa ei ole.
Ilman uusia työpaikkoja Varkaus oikeasti kuihtuu, ei sitä rahaa riitä vanhusten- ja terveydenhoitoonkaan eikä nuorisotyöhön jos ei ole verotuloja.
Jos jätät auton kotiin niin kuinka pitkälle jaksat kantaa viikon ostoksesi ?
Muista että moni eläkeläinen joutuu itse kantamaan ruokansa sekä ostoksensa !
Niin, idea on pääpiirteissään tämä. Varkauden asuntomessut osoittivat kuitenkin, että toista vuotta oli monta kohdetta myymättä. Kaupunki maksoi infran rakentamisen toivoen sen rahan tulevan takaisin uusien veronmaksajien muodossa.
Edelliset asuntomessu oli WIN-Lose tilanne. Voittaja oli Asuntomessut OY.
Kuopio on muuttovoittoinen kaupunki, Varkaus muuttotappio. Tänne tullaan, jos esim. perheelle on töitä.. Tänne harvemmin tullaan asumaan uutta messutaloa, jos ei ole töitä tiedossa perheen molemmille osapuolille.
Näkyvyyttä se messujuttu kyllä tuo aivan totaalisen paljon, se on totta.
Muistan kun muutama vuosi sitten tuli Beagles niminen jääkiekkojoukkue Varkauteen ja miten suuri keskustelu koko projektista käytiin.
Moni oli jo ennen koko hanketta ettei koko juokkuetta tule tänne ja ei voi menestyä jne jne...
# moni oli kokoajan vastaan - No No No
mutta kuinka sitten kävikään ?
22kaveria tuli jääkiekkokasseineen kaupunkiin ja täytti illasta toiseen ( 1005 maksavaa asiakasta ) Varkauden ns. uuden jäähallin ja kansa kävi todella kuumana ja jopa villilä...
Tämä vain esim. siitä mitä saadaa joskus aikaan kun jollakin on hullu idea ja 22kaveria sitä toteuttamassa !
Kyllä se varmaan pääpiirteissään noin meni. Aika kultaa muistot. Kukahan olisi valmis maksamaan tuosta huvista uudelleen?
Vositko vielä laittaa että mitkä kohteet 1991 asuntomessuille olivat muka monta vuotta myymättä ?
Mikä oli pyynti ja mikä saatu hinta ?
Jos haluaa jotakin myydä niin hinta on oltava ostajalle just se sopiva !
Talothan ovat yhä / vielä pystyssä vaikka jos 22vuotta kulunut koko tapahtumasta ja 1991 messuista !
Voi kuules, en muista ulkoa kaikkia niitä. Muutama omakotitalo, lisäksi oli jotain ongelmia niiden rivarien, palikkatalon ja ameriikan talojen kanssa ja niitä sitten muutettiin ja rempattiin yms. noin pari vuotta siinä meni ja sitten oli kaikki myyty. Niitä "mainostettiinkin" silloin yhtenä kalleimmista messualueista koskaan. Lama vaan söi työpaikat ja suurten irtisanomisten aikana ei kauppa sitten enää käynyt niin hyvin.
Talothan on pystyssä ja olisi surkuhupaisaa, jos ne olisi jo nyt purettu liian vanhoina :) Siellä taitaa olla jatkuvasti myynnissä taloja ja rivarinpätkää, joten sinne vaan. Hienoja taloja niistä suurin osa on.
hepokatti
piimät