Mitä ostan lapseni kummeille?

huolissaan.

Ensimmäinen joulu siis tulossa ja lapseni kummit ovat kaikki ostaneet n.50€ maksavat lahjat ja yksi heistä ainakin puhui että pitäisi olla samanarvoinen.. rahatilanteemme ei ole hyvä juuri tässä kyseisessä kuussa.. mitä teen ? :s

9

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolissaan1

      Haluan siis vielä tarkentaa etten pyytänyt mitään erikoista.

    • Eri Veromies

      Jos ne on niin tyhmiä, että ostavat alle 1-vuotiaalle 50 egen lahjoja niin saavatkin itse jäädä ilman lahjaa!

    • Kummi itsekin

      En ole koskaan ostanut joululahjoja lasteni kummeille. Teemme aina heille räätälöidyt kortit ja ne ovat olleet oikein mieluisia. En myöskään odota lahjoja omalta kummipojaltani.

    • eurotko merkitsee?

      Älä ainakaan käy kalliita vastalahjoja ostamaan, mikäli rahatilanteenne ei sitä salli. Kuinkahan moni muuten velkaantuu juuri lahjanostopaineiden vuoksi?

      Mielestäni 50 euroa on iso summa joululahjaan. Tällä kertaa lahjan antaja on halunnut tuon summan käyttää, muttei hän voi vaatia, että annat lahjan takaisin. Kiitos ja joulukortti riittäisivät mielestäni hyvin. Lahjana kävisi esimerkiksi itse leivottu joululeipä tai iso koristeltu piparkakku.

      Ota puheeksi, että jätetään lahjojen antaminen tästä lähtien vähemmälle (tarkoittaen myös sitä, ettei lapsellesikaan tule ostaa tuon hintaluokan lahjoja).

      Yleensäkin ihmisillä on tavaraa riittämiin. Voisiko koko lahjanantokulttuurista luopua? Tai kehittää sitä siihen suuntaan, että lahja olisi ennemminkin pieni muistaminen kuin kallis tavara.

    • eiheelvetti

      Siis nyt en ymmärrä.. Miksi kummeille pitäisi ostaa lahja?? Ja toinen vielä vaatii, että pitäisi olla samanarvoinen kuin heidän?! Siis TÄH?!
      Jos he ovat lapsen kummeiksi suostuneet, kuuluu kyllä heidän ostaa lahja mutta ei teidän kuulu heille mitään ostaa :o Ihan ihme juttu. En ole ikinä kuullut että kummeille ostellaan lahjaa ja vielä vaaditaan että minkä hintanen :D :D

      • just just

        "Jos he ovat lapsen kummeiksi suostuneet, kuuluu kyllä heidän ostaa lahja"

        Nyt järki käteen. Kummiksi pyytämisestä harva kehtaa kieltäytyä. Ketään ei voi _velvoittaa_ ostamaan lahjoja. Eihän silloin kyseessä ole lahja, vaan velvoiteostettu tavara.


    • Gwyn

      Eiköhän se kummiuden idea ole ihan muu kuin lahjojen osto - vaikka sitä jostain käsittämättömästä syystä kummeilta odotetaankin. Kummihan on enemmänkin lapsen aikuinen ystävä ja tukihenkilö, joka voi hoitaa "virkaansa" ihan muillakin keinoilla kuin shoppailemalla lapselle.

      Joulun aikaan on huomaavaista muistaa läheisiä ihmisiä puolin ja toisin. Kuuluu ehdottomasti hyviin tapoihin muistaa myös kummia jotenkin. Miten tämä tapahtuu onkin sitten oma lukunsa. Itse pidän joulukortteja vähän turhana juttuna, mutta kaikenlaista muuta kivaa voi keksiä - varsinkin jos asutaan samalla paikkakunnalla!

    • 13+14

      Viime tingan vihje...Jos välttämättä haluat antaa kummeille lahjan, niin tee kutsu kaikki kummit kerralla ruokailemaan (tee jonkinlainen oma tekoinen lahjakortti). Tosin itse en ole kummeille koskaan mitään antanut

    • huonotapainenko

      itse koen että kuuluu hyviin tapoihin antaa kummeille jotain jouluna. ei tarvitse olla kallista. pienellä summallakin saa hyvää, esim vaikka vähän parempi kahvipaketti tms. lasten kanssa itse askarreltu kortti on kiva lisä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      209
      6702
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      299
      4643
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3605
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      115
      3434
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      258
      2620
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      76
      2440
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe