Ollaan etsitty koiraa jo pitkään. Päätin alusta asti, että etsimme rekisteröidyn koiran hyvästä kennelistä. Innolla lähdimme selailemaan eri kasvattajien sivuja.
Pikku hiljaa kuitenkin on tullut huomattua, että vaatimukset uudelle omistajalle ovat melkoisia. Pitää harrastaa tai mieluiten käyttää näyttelyissä. Kumpikaan näistä ei kiinnosta meitä vaan haluamme vain uuden perheenjäsenen joka voi tulla mukaan metsälle ja lenkille.
Toinen "miinus" tekijä on lapsemme 1,5v. Kauhean moni kasvattaja ei halua myydä koiraa lapsiperheeseen, eikä siinä ole auttanut selittää, että koira ei tule lapselle vaan meille aikuisille.
Vielä kolmas asia mikä tuli mieleen on se, kun on lukenut joitakin palstoja, kuinka jälkikäteen kasvattaja "haluaa kuulua koiran elämään vielä tulevaisuudessakin".
Kyllä minä haluan olla päätösvaltainen koiran asioista kun kaupat on tehty. Enkä tarvitse ihmistä hengittämään niskaan. Mielelläni kerron kyllä kuulumiset kasvattajalle ja lähetän kuvia (vaikka kerran vuodessa) ja voin kysyn myös apua, jos tarvetta on, mutta usein monet ovat ilmeisesti (?) puuttuneet vähän liikaakin?
Kun innoissaan aluksi lähti koiraa etsimään, niin on kyllä laimentunut mieli matkan varrella..
Eihän tässä auta enää muu kun hommata rekisteröimätön seropi jostain keltaisesta pörssistä tai alkaa valehtelemaan kun kukaan kunnon kasvattaja ei ilman "vaatimuksia" halua pentua myydä. (lisäykseksi ollaan etsitty koko ajan lapsiystävällistä, ns. seurakoirarotua..)
Eli siis mielenkiinnosta kyselisin nyt, onko kenelläkään muulla ollut vastaavia kokemuksia rotukoiran hankinnasta kotikoiraksi?
Haluan rotukoiran kotikoiraksi...
2
83
Vastaukset 2
Olisipa kiinnostavaa tietää,mistä rodusta ei löydy kasvattajaa,jolla ei ole mitään toivomuksia/vaateita...
Eiköhän melkein joka rodussa,löydy niitä/kin,jolle riittää rahat kouraan ja perävalojen häviäminen...
Itse tunnen jokusiakin kasvattajia.Ja myös niitä,joille nuot on toivomuksia,mutta ei suinkaan pakko.Tiedän myös niitä,jolla ei ole edes toivomuksena...
Kaikilla kasvattajilla ei ole mitään väliä myöskään yhteydenpidolla.Toisilla on,koska haluavat tietää,että kasvateilla menee hyvin.Ja myöskin tietää kasvatuksensa tuloksista,joka on tärkeää,kasvatuksensa kannalta.
Kyllä niitä ns. niskaan hengittäjiä taitaa olla todella vähän...
Ja jos lapsiperheille ei koiria myytäisi lainkaan,niin kyllä olisi kasvattajilla torpat täynnä koiria :D Onhan niitä vaikka kuinka monessa lapsiperheessä.
Jotkut tosin ei myy esim.kääpiön pentua,jos on pieniä lapsia.Se taas on turvallisuuskysymys heille.
Kiinnostaisi myös kuulla,että jos puhutaan ihan seurakoirasta,nin missä rodussa kaikki kasvikset vaatii harrastamista?Vähän nyt menee utopiaksi...
Ei tarvi kun katsoa jalostustietokannasta,niin ei suinkaan kaikilla koirilla ole näytelmätuloksia tai mitään koepuolen :D Edes palveluskoiraroduilla...- ei kakaraperheeseen
Riippuu kyllä ihan rodusta, jota yritetään tuohon kakaraperheeseen ostaa.
Itse en todellakaan myisi lapsiperheeseen palveluskoiraa.
Se vaatii niin paljon kouluttamista, että ei siinä silloin lapselle pahemmin aikaa jää, varsinkaan pentuvaiheessa.
Joko toi juttu on provo tai sitten vastuuntuntoisia kasvattajia todellakin on olemassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1701114En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45753Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27713Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137708- 44669
- 67635
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l203608Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164592Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36590Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580