startti pelleilee missä vika?

startti1

elikkä startti toimii kylmänä ihan hyvin, mut kun ajelee jonkun aikaa ja kone on lämmin startti ei sanokaan enää mitään kun lähössä liikkeelle odottaa hetken ja startt käy toimimaan.
Missähän voisi olla vikaa olisiko startti vaan menossa rikki?
Oiskos kellään vinkkiä antaa mitä käydä kattoon ennen startin vaihtoa?

4

3328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • startti1

      Vuosimallia 98 oleva scenic kyseessä

    • MJ-A

      Starttimoottori ei siis pyöritä konetta lämpimänä, muta kylmänä kyllä? Ja vähän ajan kuluttua pyörittää? Naksuuko rele silloin kun starttimoottori ei pyöritä? Kuulostaa että akku on sök, .koska vaihdettu? Jos ei koskaan, niin se on siinä. Lataako laturi?

      Harvinaisempia vikoja ovat virtalukon pohjassa kontakti huono tai solenoidi huono. Käynnistysmoottori harvemmin hajoaa tuon ikäisessä,

    • ****X*****

      Vika ei ole välttämättä startissa vaan on todennäköisesti kampiakselin asentotunnistimessa. Tämä anturi haistelee vauhtipyörän asentoa siinä vaihdelaatikon ja moottorin yhtymäkohdassa. ja kertoo sen piuhaa pitkin moottorinohjausboksille. Googletappa tällä niin löydät vaihto-ohjeen tai pelkkä anturin putsauskin voi auttaa.

    • relluhauskaa..

      Kokemus omasta Scenic 1 (98).
      Startin puslat ovat kuluneet väljäksi ja kylmänä startti jaksaa pyöriä, mutta kun moottori lämmittää startin, osa lämpölaajenevat juuri sen verran, että kuluneiden puslien vuoksi roottori on liian lähellä tai jopa koskettaa käämejä, jolloin startti ei jaksa pyöriä..
      saattaa naksahtaa, mutta ei jaksa pyörähtää.

      Katso, minkälainen startti (muutama vaihtoehto olemassa) autossasi on ja käy hakemassa vaihtostartti siihen. Hyvä veikkaus on Valeo..
      katso tarkasti startin valmistaja ja numerosarja startista. Niillä löydät vastaavan startin.


      Vei aikaa vaihtaa, mutta voit tehdä joko alakautta tai yläkautta.
      Eka kerralla irroitin alakautta koko päivän, toisella kertaa otin startin pois yläkautta. Suosittelen tuota yläkautta irroittamista. Joudut tekemään hiukan
      sokeana irroitusta, mutta kyllä ne pultit sieltä löytyy, kun etsii sormituntumalla hiukan.

      MUISTA IRROITTAA AKUN PLUS( ) johto, jos otat startin irti !!!
      TÄMÄ ON SIIS EHDOTON VAATIMUS, koska startin plus( ) johtoon tulee virta suoraan akusta, joten palaa akku, palaa johto ja huonolla tuuri koko auto..

      Yläkautta tehtäessä joudut irroittamaan ilmanputsarinkotelon. Käsi mahtuu juuri ja juuri moottorin taaksen vesiletkujen välistä (irroita tukikiinnike ja varo ettei liittimet revi kättä auki) niin, että saat irroitettua startin kiinnikkeistään.

      Startti mahtuu pystyssä tulemaan yläkautta pois, kun nostat varovasti ylöspäin pystyssä jostain muistaakseni sieltä pakoputken vierestä. Joutuu hiukan sommittelemaan, että löytää sopivan nostoasennon ja sopivan kulkuväylän ylöspäin.

      Kun olet irroittanut startin, kokeile sormilla onko startin akseli väljä..
      Jos siellä on milli tai enemmän klappia, niin vaihda samantien koko startti.

      On nimittäin sen verran vaikea löytää puslia noihin startteihin, vaikka ehkä kupariputken pätkästä voisi yrittää tehdä hätätilassa..
      Jos löydät puslia myyvän liikkeen, niin sitten ehkä kannattaa harkita puslittamist ja hiilien vaihtoa. Hiilet voi pienetää isommista hiilista sopiviksi, jos vain löytyy jostain hiiliä.

      Voit toki tekohengittää startin puhdistamalla ja vaihtamalla kuluneet hiilet.
      Samalla on syytä puhdistaa likaantuneen roottorin pää, johon hiilet ottavat kiinni.
      Itse tasoitin hiukan hiekkapaperilla ja viilalla pahimpia kulumia hiilien syömässä urassa kupariosuuteen, mutta
      jos et tiedä mitä teet ja et ole aikaisemmin tapellut starttien kanssa,
      niin suosittelen suosiolla hakemaan vaihtostartin ja laittamaan sen takaisin.

      Itsellä tuo tekohengitetty startti toimi kaksi vuotta ja sitten se oli jo niin loppu, puslat väljät yms että oli pakko hakea vaihtostartti.

      Muista sitten puhdistaa hiekkapaperin palalla paksun startin kaapelin pää
      ja puhdista hapettumat herätysvirtajohdon liittimen sisältä (hyvin varovasti, ettei liitin rikkoudu), niin pärjäät monta vuotta eteenpäin vaihtostartin kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2417
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      57
      1393
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      929
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      808
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe