THS ei laske tyroksiinilla

Minulla todettiin verikokeessa viime keväällä THS 17 ja T4 13. Uusinta koe kuukauden päästä ilman lääkitystä THS 10 ja T4 14. Aloitettiin varalta koelääkitys tyroksiinilla 25 mikrorammaa. Nyt lääkitystä on nostettu 50 mikrogrammaan ja tänään sitten labrakokeiden tuloksena THS 10 ja T4 16,4. Minulla ei alunperinkään ollut mitään selviä vajiksen oireita. Tyroksiinin annosten nostaminen on pitänyt tehdä kovin hitaasti, koska oloni huononee niin paljon. Nyt lääkäri oli sitä mieltä, että annos pidetään ennallaan. Minä vaan ihmettelen, että miksi tuo THS ei laske? Antaako labrakoe jostain syystä väärän tuloksen? Mitä haittaa on korkeasta THS arvosta. Lääkäri sanoi vaan, että kontrolli sitten vuoden perästä. Minua kuitenkin huolestuttaa tuo THS arvo. En ole ollut missään vaiheessa väsynyt ja koko kilpirauhasen vajaatoiminta tuli sattumalta vuosikontrollin verikokeissa esiin. Voisiko joku kertoa, jätänkö asian vuodeksi lepäämään vai kuinka minun pitäisi toimia?
61279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko tarkempia tutkimuksia tehty?

- TSH
- Vapaa T3
- Vapaa T4
- Käänteinen T3
- Tyreoglobuliinivasta-aineet
- Tyreoideaperoksidaasi vasta-aineet

Äänestä

Mene Tuuli yksityislääkärille aika pian. Tuo TSH täytyy selvittää eikä sitä missään nimessä saa jättää vuodeksi. Onko kolesteroli kohonnut? Tai sydänoireita? Runsaat ja/tai kivuliaat kuukautiset? Vaikea tulla raskaaksi? Vajaatoiminta aiheuttaa monenlaisia oireita ympäri kehoa. Täytyy selvittää onko vajaatoimintaa tai miksi TSH on aivan liian korkea.

Äänestä
  • Kyllä aion mennä yksityislääkärille. Ongelmana on vain se että täällä itäsuomessa ei ole endokrinologin aikoja saatavilla tai ainakaan uusia potilaita he eivät ota vastaan. Täytyy minun selvitellä, mistä onnistuisin ajan saamaan. Kolestroliarvoni ovat aina olleet erittäin hyvät. Viime keväänä kok. kolestroli 4,6 ja "hyvä kolesterolikin" oli korkea. Tämäkin sotii vähän tuon korkean TSH arvon kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuuli kirjoitti:

Minulla todettiin verikokeessa viime keväällä THS 17 ja T4 13. Uusinta koe kuukauden päästä ilman lääkitystä THS 10 ja T4 14. Aloitettiin varalta koelääkitys tyroksiinilla 25 mikrorammaa. Nyt lääkitystä on nostettu 50 mikrogrammaan ja tänään sitten labrakokeiden tuloksena THS 10 ja T4 16,4. Minulla ei alunperinkään ollut mitään selviä vajiksen oireita. Tyroksiinin annosten nostaminen on pitänyt tehdä kovin hitaasti, koska oloni huononee niin paljon. Nyt lääkäri oli sitä mieltä, että annos pidetään ennallaan. Minä vaan ihmettelen, että miksi tuo THS ei laske? Antaako labrakoe jostain syystä väärän tuloksen? Mitä haittaa on korkeasta THS arvosta. Lääkäri sanoi vaan, että kontrolli sitten vuoden perästä. Minua kuitenkin huolestuttaa tuo THS arvo. En ole ollut missään vaiheessa väsynyt ja koko kilpirauhasen vajaatoiminta tuli sattumalta vuosikontrollin verikokeissa esiin. Voisiko joku kertoa, jätänkö asian vuodeksi lepäämään vai kuinka minun pitäisi toimia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu