Mihin pistätte kaikki tuoreruoat kuten porkkanat silloin kun laitatte ne kanille häkkiin? Pitääkö niillä olla oma kulho/astia? Onko huono juttu jos kosteat porkkanat laittaa pellettien päälle? En viitsi kuitenkaan niitä ihan puruun laittaa koska sitten ne puruttuvat ihan kokonaan. Kiitokset vastaajille! :)
Mihin tuoreruoka??
Kanip0ju
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yleensä suositellaan että jollekin omalle lautaselle :)
Paljon luonnonmukaisempi vaihtoehto lemmikkikanille on heittää ruoat sinne purun sekaan, jolloin se joutuu etsimään, "puhdistamaan" ja kaivalemaan ruokansa. Ei kukaan tuola jäniksilekään ruokia pese, desinfioi ja tuo ruokaa naaman eteen.
Myös muutoin voi keksiä hauskoja tapoja tarjoilla ruoka -esim. paloittele porkkananpalat ja laita tyhjän wc-paperirullahylsyn sisään ja paina päät kiinni -aktivointilelu on valmis. :)