mistä akuutti apu?

sikaliima

Niin, siinä tilanteessa kun äiti tunnustaa itselleen, ettei enää jaksa lapsiaan. Mistä silloin löytyy apu? Siinä tilanteessa jonottaminen edes päivystävälle lääkärille on myöhäistä. Se tunne kun haluaisi heittää lapset lumihankeen ja jättää sinne, tai vain lähteä kokonaan pois, on melko kokonaisvaltaista, eikä avun hakeminen ole helppoa. Terveyskeskuksesta vastataan ja laitetaan aika ehkä seuraavalle viikolle jos hyvin käy. Eikä muualtakaan apua osaa etsiä. Ei ole edes voimia tai rauhaa selvittää avunsaantimahdollisuuksia.

5

395

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keissa

      Ymmärrän sinua että kynnys hakea apua tuollaisissa tunteissa on korkea äidille. Pelkää että pidetään ihan hullunan ja ihmishirviönä mutta asai ei niin ole. Jos itse olet tuollaisessa tilanteessa niin et ole huono äiti vaan vastuullinen ja koet että nyt pitäisi saada apua ja et halua että lapsillesi tapahtuisi noin. Jos vain jäät väsymykseesi niin voit olla että kamelinselkä katkeaa ja tapahtuu jotain mitä et ikikinä olisi tahtonut. Nuo tunteet ovat merkki siitä että voimasi ovat lopussa ja tervitset apua.
      Voistko ottaa yheyttä perhe- ja lastenneuvolaan. Kerro suoraan että sinulla on ihan hirveitä ajatuksia. Kukaan ei tuomitse sinua jos etsit uupumukseesi apua. Se on juuri vastuuta ja ragoi ajoissa ennen kuin enää ei hallitse itseään ja tilannetta.
      Kerro myös, jos sinua ei oteta vakavasti et saa nyt välittömästi apua niin et enää voi vastata teoistasi ja olet lopussa.
      Kerro myös ystäville ja muille tukijoukoille. Jsopa löytyisis apua kotisi arkeen.
      Hyvää joulua sinulle, väsynyt äiti! Olet ihan normaali inhimillinen ihminen!

    • kohtaliianväsynyt

      Apua kannattaa hakea juu,mutta itse joudun takertumaan tuohon mitä "Keissa" mainitsi; "Kerro myös jos sinua ei oteta vakavasti..." Tiedän miltä se tuntuu liiankin hyvin. Olen kertonut neuvolassa,lähipiirissäni.. etten jaksa ja koen uupumusta ym,mutta kukaan ei ota todesta. Perään tulee vain sanat: "Kyllä se siitä." Tässä yritän parhaani mukaan kulkea eteenpäin ja jaksaa uhmaikäisen lapsen jokapäivästä kitinää ja ulinaa kun mikään ei ole hyvä eikä mikään kelpaa. Kohta palan loppuun,mutta apua en ole saanut vaikka sitä pyytänyt monesti.

      • Tsipii

        Tämä kuulostaa aika radikaalilta, mutta itsestäänkin/omasta perheestään voi tehdä lastensuojeluilmoituksen. Voi sanoa, että nyt on voimat menneet eikä lapsilla ole enää hyvä olla kotona. Kun pääsee lastensuojelun asiakkaaksi, saa apua. Eikä huostaanottoa tarvitse pelätä, yleensä aina ensin tarjotaan tukitoimia esim. sijaisperhettä tietysti tilanteen mukaan. Tiedän että on äitejä jotka ovat tehneet itse ilmoituksen tai pyytäneet jotain ammattilaista tekemään sen.

        Tiedän mitä käyt läpi ap, koen samoin omassa perheessäni ja minulla onkin todettu lievä masennus. Olisimme saaneet tukiperheen mutta minulla on todella paljon osallistuvat vanhemmat, lisäksi koitamme miehen kanssa antaa kerran kuussa molemmille vapaan viikonlopun lapsista. Minutkin lapset uuvuttavat täysin, se pelkkä meteli, kinastelu ja kiukku saavat minut aivan hermoromahduksen partaalle. :(


    • sikaliima

      Tuo on niin totta, ettei kaverit ymmärrä kuinka totaalisen väsynyt sitä voikaan olla. Eikä neuvolassakaan asiaan välttämättä kiinnitetä huomiota ja toivotetaan vain hyvää joulua/juhannusta/pääsiäistä tms.

    • lellu4

      Hei Sikaliima ja muut!

      Tiedän tuon tunteen! Itselläni se ei ole mennyt noin pahaksi, mutta olen kyllä hetkittäin ollut todella paniikissä sen takia, että olen palännyt etten kohta vain jaksa enää. Onneksi minulla on mies, joka ymmärtää ja hoitaa lapsia, että minäkin pääsen joskus tuulettumaan. Löysin myös todella hyvän palvelun netistä, www.tendea.fi jonka kautta voi hakea apua lasten hoidossa, siivouksessa tai vaikka vain koiran ulkoilutuksessa, jos se vähän auttaisi tilannetta. Sain keiken kukkuraksi 50% alennuksen jäsenyydestä, kun kirjoitin alennuskoodikenttään Joulukampanja. Suosittelen hankkimaan edes tälläistä apua, jospas se auttaisi siihen saakka, että saat jotain ammattiapua itsellesi! Jaksamista ja hyvää joulua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1563
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1352
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      899
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      773
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      10
      757
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      646
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      621
    9. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      617
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      567
    Aihe