Miksi huuto.net palvelussa huijatuksi tulleet eivät nosta ryhmäkannetta. Eikö suomesta todellakaan löydy pätevää oma'aloitteista asianajajaa joka iskisi kultasuoneen. Vahingonkorvauksista riittäs varmaan jaettavaa myös lakimiehille. Jenkeissä tämä asia olisi jo hoidossa ja korvaukset jaossa. Huuto.net palvelu ajaa innokkaasti huudon pitäjän (myyjän) oikeuksia, mutta jos huudon tekijä (maksaja)vaistoaa vaaran, niin silti ilmeisesti rahat on annettava mahdolliselle huijarille. Moni huijari kerää plussa pisteitä ostamalla ensin itse muutaman euron tuotteita ja näin luo uskottavuutta mahdollisesti suurempaan puhallukseen. Itseäni ei tosin vielä kukaan ole onnistunut vedättämään, mutta varmasti sekin aika on tulossa. Huijatuksi tulleet valittavat voimattomina kun kukaan ei puolusta heidän oikeuksiaa. ja huijarit mellastavat huuto.net palvelussa vuodesta toiseen. Suomalaiset ovat uskomattoman saamatonta porukkaa.
Ryhmäkanne huuto.net vastaan!
Ryhmäkanne ry......
398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miten se on huutiksen vika, jos ostaja on itse tyhmä ja lähettää rahat myyjälle, jonka pistesaldo on olematon? Entä miten käytännössä ajattelit vaatia huuto.netin ylläpitoa ennalta tietämään kuka käyttäjistä on huijari ja kuka ei, vaaditaanko ylläpitäjiltä esim. selvänäköisyystodistus, ajatustenlukutaitoa tai jotain muita paranormaaleja kykyjä?
Itse aloittaisin siitä, että vaatisin kaikkia käyttäjiä ymmärtämään ne riskit mitkä sisältyvät siihen, että lähettää rahaa tuntemattomille ihmisille, sekä sen, ettei huutis vastaa käyttäjien keskenään tekemistä kaupoista tai kusetuksista. Ai niin, mutta sehän taitaa jo ollakin käyttöehtosopimuksessa, jonka joutuu hyväksymään kun sinne liittyy.
Nostapa tänne ne huutonetin ehdot, jotka mielestäsi loukkaavat ostajan oikeuksia. Se mitä olen niitä joskus katsonut, niin en ole löytänyt huomauttamisen aihetta.
Suomessa ryhmäkanteen voi nostaa vain kuluttaja-asiamies. Jenkeissä pätevät jenkkien lait.