Moi! Nolosti joudun turvautumaan täällä apuun, kun ei tota manuaalia ole lähettyvillä ja mulle täysin uusi kamera pari päivää lainassa.
Eli kyseessä Nikonin d7000 ja en vaan millään sitten meinaa tajuta miten tuossa pystyy vaihtamaan tarkennusaluetilaa... Haluaisin tarkentaa yhteen pisteeseen A-kuvaustilassa, mutta tää tarjoaa mulle pelkkää automaattipistetarkennusta. Jotenkin tota kiekkoa tossa pystyy kääntää, mutta se muuttaa ainoastaan tarkennuksen jatkuvaksi, hetkelliseksi yms.
Auttakaa, mistä saa yhden pisteen tarkennuksen käyttöön? Eli konkreettisesti mistä nappulasta.....Kiitos!
help
2
170
Vastaukset 2
- J©B
”kun ei tota manuaalia ole lähettyvillä”
—ei haittaa jos ”netti” on lähettyvillä
osaathan ”googlettaa”?
http://www.nikonusa.com/pdf/manuals/noprint/D7000_ENnoprint.pdf
katso sivut 50 – 52 ja 91 – 100
manual focus on sivulla 99 Tietyn fokuspisteen valinta on selvitetty sivulla 96 JOB:n antamassa osoitteessa löytyvässä opuksessa.
Jos Lontoon murre ei suju niin yritän selvittää varsinais-suomalaisittain. Ensin tarkennuspisteen lukitus pois päältä (L -> o) sen jälkeen siinä yläpuolella olevalla moneen suuntaan siirtäjällä valitaan oikea piste joka lukitaan siirtämällä lukitusvalitsin taas L asentoon ja ei kun kuvaamaan!
Tuo on vain kuvista ja tekstistä opittua koska D7000 puuttuu valikoimistani joten väärinymmärryksen mahdollisuuskin on olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861563
- 851352
- 1041058
- 48899
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..10757Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30621Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.105617Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45567