Olen itse miettinyt kun aikoinaan taloissa oli ns.vinolaudoitus, joka ilmeisesti tuki taloa ettei nurkat lähtenyt kaatumaan, mutta eikös jossain vaiheessa tämän vinolaudoituksen käyttö poistunut 60-70-luvulla? Millähän niitä korvattiin. Käytettiikö aina tuota vinolaudoitusta 40-50-luvalla ns. purutaloissa, oliko käytössä myös vaakalaudoitusta? tosin se ei varmaan pidä nurkka puita pystyssä/ryhdissä niin hyvin? Mitekäs eikös nykypäivänä puurunkoisen talonkin nurkkia pidetä pystyssä jollain nurkka puilla? millaisethan ne mahtaisi olla?
Entäs onko noissa vanhoissa taloissa korvattu noita vinolaudoituksia muulla tavalla, kun on jouduttu korjaamaan esim. juoksuja ja eristeitä?
Wanhantalon Runko
8
461
Vastaukset 8
- doido
Ennen tehtiin talo yksinkertaisimmillaan sahatusta lankusta ja laudasta, pystytolppiiin tehtiin ulkoseinät laudasta vinolaudoituksena ja sisäseinät vaakalaudoituksena, väliin sahanpuru.
Nykyisin (perus) talo muodostuu yksinkertaisimmillaan laatikosta, jonka jäykistää pystytolppiin ja vaakapalkkeihin naulatut tuulensuoja-/kipsilevyt ja tämän laatikon päälle tulee tehtaalla tehdyt kattotuolit.
Tuskin missään vanhassa talossa on alettu vinolaudoituksia poistamaan, kun yleinen ulkoseinäkin saattoi muodostui laudoituksen päälle tehdystä rappauksesta..- korjaajaaa
kyllä kai niitä on voinut joutua poistamaan jos on ollut vaikka laho vauriota yms.muuta, mutta onko sitten laitettu samanlaista vai jotain muuta tilalle????
- Rak-inssi
korjaajaaa kirjoitti:
kyllä kai niitä on voinut joutua poistamaan jos on ollut vaikka laho vauriota yms.muuta, mutta onko sitten laitettu samanlaista vai jotain muuta tilalle????
Kyllä niitä osan voi ihan hyvin poistaa, kun ei nyt kaikkia poista samalta sivulta.
- kysymyss
Rak-inssi kirjoitti:
Kyllä niitä osan voi ihan hyvin poistaa, kun ei nyt kaikkia poista samalta sivulta.
Millähän ne noita vinolautoja korjaa silloin, kun joudutaan vaihtaa vaikka alajioksu?
vedetäänkö alhaalta vaan pois vinolaudat..
- ierikka
Tätä vinolaudoitusta on kiittäminen että vanhatkin rintamamiestalot yhä edelleen seisovat ryhdikkäinä. Kun alettiin käytää tuulensuojalevyjä jäi vinolaudoitus pois käytöstä kun tavittava jäykkyys saatiiin aikaan levyillä.
Minä vaihtaisin alajuoksun siten että purkaisin vaikka 1,5m laudoitusta sitten uutta alajouksua ja laudoitus takaisin jne.- nimetön,.
niin meinaatko leikata 1.5m alhaalta päin vinolautoja, mutta silloinhan niitä ei saa samanlailla takas, koska ne on sahattu poikki. Meinaisitko laittaa pystyrungon väliin vaakaan palkki johon lyödä vinolautojen päät??? vai miten meinasit
- ierikka
nimetön,. kirjoitti:
niin meinaatko leikata 1.5m alhaalta päin vinolautoja, mutta silloinhan niitä ei saa samanlailla takas, koska ne on sahattu poikki. Meinaisitko laittaa pystyrungon väliin vaakaan palkki johon lyödä vinolautojen päät??? vai miten meinasit
Ottasin 1,5 m matkalta kokonaan laudat pois, sitten 1,5 m uutta alajuoksua ja samat laudat takaisin ja niin edelleen kunnes koko seinä on läpi käyty.
No ehkä pisimpiä lautoja ei tarvii kokonaan irroitaa kun alajuoksuun jo pääsee käsiksi.
- kkkkkkkkk11
Niin, niin. sillai koko seinästä vinolaudat vex, siis 1.5m kerrallaan. Noita näkee netissä kun on pelkästään alhaalta "korjattu/leikattu". Jossakin kattelin, että oli jälkeenpäin kolottu nurkkiin vinoreevat tukemaan sitä mitä vinolaudoitus hoitaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???311192- 106963
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha614916- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70676
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666