Moi! Onkos saman läpikäyneitä? Mulla todettiin kolesteatooma syksyllä sattumalta, kun tärykalvoreiän takia tk-lääkäri teki lähetteen korvapolille.... Siellä sitten meinattiinkin, että reikä tai oikeammin reiät ovat nyt pieni ongelma tässä. TT-kuviin seuraavaksi, jossa todettiin että kasvain on välikorvassa ja hieman tuolla kuuloluuketjussakin ja että leikkauksessa selviää, pystytäänkö luut pelastamaan vai laitetaanko proteesit myöhemmin. Noh, leikkaus meni mallikkaasti, kesti sellaiset 4h ja leikannut lääkäri kertoi saaneensa mielestään kaiken kasvaimen pois ja kuuloluutkin säästyivät :) elikkäs toista leikkausta ei tarvita! Nyt on post.oper.pvä 5 ja mieli hyvä, mutta maku on edelleen poissa leikatun korvan puolelta, ei maista mittään ja kieli tuntuu "turralta". Ihan pientä lievää huimausta myös jos nopeita liikkeitä tekee. Lääkäri tosin sanoi leikkauksen jälkeen että pelkäsi että voin todella pahoin ja saan pahoja tasapainovaikeuksia kun hän joutui kauan "kropsuttelemaan" kuuloluun pintaa...
Miten teillä muilla on mennyt? Onko korva ollut kipeä? Itelläni ei pahemmin ole kipuillut, hieman ehkä öisin kun on nukkunut kyljellään leikattu puoli ylöspäin. Kipulääkettä otin patrina yönä oper. jälkeen ja ihan Burana 300-400mg. Mutta leikkausta pelkäsin ihan älyttömästi, näköjään ihan turhaan :)
Kolesteatooma leikattu
2
1628
Vastaukset
- toomakoles
Moroo. Mulla kans ilmeisesti kolesteatooma oikeassa korvassa. Kuvaukseen oon menossa ihan lähiaikoina. Voisitko hiukan kertoa lisää leikkauksesta ja kuinka olet toipunut(nykyään voit)? Itseäni suorastaan hirvittää mahdollinen leikkaus ja se että minkälaisia jälkiseurauksia mahdollisesti tulee..esim kuulon menetys, kasvohermoihin jotain häikkää ym.
- Anonyymi
Moi, minulla on myös todettu kolesteatooma ja tärykalvoreikä. Kolesteatooma on tuhonnut korvaluuni poikiksi. Siihen laitetaan proteesi ja rustoa pois hieman. Minua pelottaa kanssa leikkaus kauheesti. Osaatko kertoa toipumisestasi leikkauksen jälkeen.
Onko kuulosi parantunut ? Kiitos etukäteen🙏
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1063031Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1582138IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl632092Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al421792- 1471464
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha6241006- 100896
- 50764
- 79749
- 56729