Hei olen nyt lukion abi, tarkoituksena minulla olisi hakea lääketieteelliseen yliopistoon, mutta minua kauhistuttaa pääsykoe ja opisekelu siellä. Minulla on hyvin paha lukihäirö, jonka seurauksena kielet on minulle erittäin vaikeita. Haluaisin olla lääkäri ja erikoistua kirurgiksi. Olen aina halunnut vain auttaa muita, joten työ sopisi minulle. Mutta siis kysymys on että onko minulla mahdollisuuksia ollenkaan päästä edes lääketieteelliseen sillä kielet on minuulla huonot? Ja minkälaista lääketieteellisessä yliopistossa opiskelu on?
Tarvitsen lisää tietoa lääketieteestä!
elina881
1
189
Vastaukset
- Opinto-ohjaajasi
Onko häiriösi todella niin paha, ettet ymmärrä suomenkielisestä tekstistä otsikoita? Tämän palstan alaotsikko nimittäin on "Tavoitteena lisensiaatin- tai tohtorintutkinto? Keskustele akateemisista jatko-opinnoista."
Lääketieteen lisensiaatin tutkinto ei kuitenkaan ole akateeminen jatkotutkinto, vaan alan laaja perustutkinto.
Parempi palsta kysymyksellesi saattaisi olla Suomi24 -> Työ ja opiskelu -> Opiskelu -> Yliopistot ja korkeakoulut -> Yliopistot -> Lääketieteellinen tiedekunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37712456Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2655464Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2163964Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2142770Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172025Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273895No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756