tomaatti tekee oireita

ihme&kumma

Hei.alkuvuodesta testattiin kaikki allergiat prick verikokeet.tuloksena en ole allerginen millekkään.kuitenkin tomaattia syödessä suuta alkaa poltella ja kirvellä.mistä moinen johtuu.onko tomaatissa itsessään jotain ainetta vaikka ei olisi allerginen joka saa aikaan suun oireet.lisäksi koko kesän minulle ilmaantui käsiin pieniä vesikellon näköisiä näppylöitä joita saattoi olla rykelmissä.nyttemmin ovat hävinneet melkein pois mutta sillointällöin sormiin niitä nousee.atopiaako?täytyisikö testit tehdä uudestaan jossainvaiheessa?

1

252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teija.dunder

      Allergiat on monipuolisesti tutkittu ja niiden uusiminen ei tuo lisäinformaatiota. Joskus käsittelemätön kasvis (kuten tomaatti) voi saada aikaan lievää suuoiretta niiden mahdollisesti sisältämän biogeenisen amiinin ja sen kautta histamiinin vapautumisen kautta. Kyse ei ole allegisesta reaktiosta, oire on nopeasti ohimenevä, lääkityksiä ei yleensä tarvita. Tomaattia voi käyttää sen verran kuin yksilöllisesti vaikuttaa sopivan esim ruuan joukossa kypsennettynä tai pientä määrää sellaisenaan.Käsiin kesällä ilmaantuneet näppylät voivat olla esim kontakti-ihottumaa. Jos oire uusii sitä kannattaa selvitellä tarkemmin. Käsi-ihottumia voi katsoa esim terveyskirjaston kautta tarkemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5085
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      145
      2941
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1824
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe