Kuurotunut?

kuuroutunut1

Onkohan täällä muita jotka on kuullet normaalisti mutta kuuroutunut myöhemmin?
Miten olette sopeutuneet elämään kuurona. Entä miten suhtautuu sukulaiset ja ystävät?
Itse olen kuuroutunut vajaa kymmenen vuotta sitten. Olen nyt 35v.
Tuntuu että tuttavat karttelee minua. On kyllä vikaa minussakin kun kuitenkin häpeän tätä kuuroutta ja pelkään että väärinymmärryksiä kun ei kuule. Olen myös ujo että ei ole helppo lähestyä juttelemaan keneenkään kanssa.

9

1226

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älkää huolestuko :)

      Älä suotta pelkkä tai hävettää.Kyllä suomessa joka tapauksessa noin 300 tuhatta ihmisillä kuuroutunut/kuulon alenema.Oletko käynyt kuulotutkimuksessa,että onko niin täysin umpikuurona tai edes vähän kuule lähellä..On mahdollisuutta,että kuulokojetta voi sen kanssa avulla.Tuskin sinussa on vikaa,koska kun se on ymmärrettävä kaikille.Tietääkseni niin,että ihmiset suhtautuvat hyvin kuuroutuneisiin,kuuroihin ja kuuleviin kun ei mitään syytä olla ongelma.Voi ehkä sukulaiset ja ystävät alussa "hämmentyneitä ja asenteen vaikeuksia" tämän tilanteen takia,mutta eiköhän he totuttaa pian että sopeutua.On kuurona elämää yleensä hyvin ja suhtautuivat myös hyvin..Se toinen juttu vähän ongelma,koska ei kuule esimerkiksi ihminen puhuu siitä niin kuurona itse joutuu lukemaan huulilla tai sanoa elekielen kanssa avulla "en kuule" tavalla.

    • jöröjukka

      Sukulaiset ja kaverit on ihan sinut minu kuurouden kanssa. Itse olen puoli kuuro. Ongelmia on puolestaan ihmissuhteiden perustamisessa. Mistä löytyy ymmättävä ja tukeva puoliso.

    • leikattu

      Kuurouduin äkillisesti (kuulo vaan meni yhtäkkiä) ollessani 38 v. Nyt minulla on sisäkorvaimplantti. Suosittelen!

      Ei kannata jäädä siihen kuurouteen tällä ikää! Kaikesta jää paitsi ja ihmiset on vaan sellaisia, että jos jollain on joku puute (ja kuulonmeno on sosiaaliselle kanssakäymiselle lähes piste), niin häntä pidetään muutenkin kykenemättömänä.

      Implanttikuulo palauttaa elämään!

    • Joopajooo

      Leikattu:lle: Oletko vähän tyhmä????? Väität, että jos jollakin on jokin puute, niin häntä pidetään muutenkin kykenemättömänä. Ei ole totta, valitettavasti. Painu sinne missä pippuri kasvaa.

      • Syö se mitä jauhat!

        Leikattu tulee ehdottamaan tänne mahtavaa ideaa. Ja sinä senkun jauhat paskaa!


    • kirjankatsoja

      Kuurouduin äkillisesti (kuulo vaan meni yhtäkkiä) ollessani 38 v. Nyt minulla on sisäkorvaimplantti. Suosittelen!

      Ei kannata jäädä siihen kuurouteen tällä ikää! Kaikesta jää paitsi ja ihmiset on vaan sellaisia, että jos jollain on joku puute (ja kuulonmeno on sosiaaliselle kanssakäymiselle lähes piste), niin häntä pidetään muutenkin kykenemättömänä.

      Implanttikuulo palauttaa elämään!--------------------------------------------------------------no varmaan keksit menee pitkä
      aika että saa selvää puheesta vääristymä kamala ei se koervaa alkuperäistä kuuloa lähellekään
      simpukasta lähteenoin 20000hermoa
      aksiomia kuulohermossa kukin karvasolulle
      implantissa on vain noin 24 kanavaa simpukalle
      pitäisi olla noin 20000 kanavaa
      kukin karvasolun kantaan niin sitten
      kuulo olisi alkuperäinen

    • kuulon-alenema

      samaa katekoriota... menee mullakin!! kuin "aloittajalla"... vasen pelaa kojeen kanssa...! (n:60% alenema) ja oikee menin "pimeeksi"? 3v sitten ja sosiaalinen kanssakäyminen... minimissä!! :(
      tuttavien kans kyllä totuttu jo...
      ps: nykyään 38 v

      • kuulonalenema

        taitaapi olla "houno kuulosia" tällä palstalla??
        tuolla "aistit/kuulo" kyllä juttua piisaa....!! mutta kait ne ei itteänsä "vammaseksi" käsitttele itteään ????????? :)


      • vamainenkomuka

        olis mukava vaihtaa "kuulumisia/vointia"! elä
        miten menee tai muuten pärjäillyt.muulla siis on oikee "pimeenä"? ja oikea korva tausta kojeella... :) t:kuulon alenema 60% luokkaa,,
        s:postini on [email protected]


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      357
      1106
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe