Mietiskelen täällä sitä, että onko teiltä muilta kysytty raskausuutisen tullessa esiin, että "Oliko se vahinko?"
Minä ja tuleva isukki olemme molemmat siinä 3-kympin hujakoilla (33 ja 29) eli emme tosiaankaan mitään teinejä, olemme olleet yhdessä monta vuotta, omistamme yhdessä talon - mutta emme ole naimisissa. Minusta kysymykseen "Oliko se vahinko" liittyy suoranainen vihjaus, että "Eihän se muuta voinut olla kuin vahinko". Emme toki ole muille puhuneet ennen raskautta, että yritämme vauvaa, mutta kun kahden vuoden yrityksen jälkeen tärppää, niin "Oliko se vahinko"-kysyjille tekisi mieli ärähtää päin naamaa... Ehkä raskaushormonit jylläävät sitten, en tiedä. Mutta tuon ko. kysymyksen kysyjät eivät ikinä ole kaikkein läheisimpiä ja rakkaimpia ihmisiä, joiden mielestä (kun olen kysynyt) tuollainen kysymys on myös todella loukkaava.
Olenko ainoa, jolta noin kysytään, vai onko muille sattunut, ja onnistutteko painamaan villaisella? Itselläni kun kyllä kiehahtaa... Grh.
"Oliko se vahinko?"
5
947
Vastaukset
- mie
Oma serkkuni totesi, että "ai, se oli ihan yrittämällä laitettu alulle", kun sanoin, että puoli vuotta yritettiin. Hänelle itselleen tosin sattui vahinko... Mutta en silti ikinä itse häneltä kysynyt, että "oliko vahinko?". Ei edes tulis mieleen, koska munkin mielestä se on aika loukkaavaa.
Eräs kaverini kysyi myös, mutta hän kysyi, että "oliko ihan tarkoituksella". Se ei kuulostanut niin pahalta, ja hän kyllä hiukan pyyteli anteeksi kysymäänsä.
Tosin opiskelen tällä hetkellä, niin olen ajatellut, että sekin varmasti herättää epäilyksiä, että tuskin me nyt ihan tarkoituksella. Mutta eihän töissä käyviltä ihmisiltäkään kukaan kysy, että "no mites sun työt nyt?". Niinkun multa on jokaikinen kysyny, " no mites sun koulun käynti nyt?" Alkaa todellakin ottamaan aivoon...Ennemmin saan lapsia nyt ja meen suoraan valmistumisen jälkeen töihin (jos pääsen), kun, etä oon kotona muuutaman vuoden valmistumisen jälkeen, ja työhaastattelussa kysytään, "ai sulla ei oo työkokemusta, ja valmistumisestakin on noin kauan..."
Onko muilla opiskelevilla odottajilla samoja kokemuksia? - ....**
No ei ihan sama juttu; kun minä ja mieheni oltiin päätetty että mennään naimisiin ja siitä ilmoitettua moni kysyi että olenko paksuna. Sen jälkeen alkoi sitten sukulaisten kyselyt että no milloinkas sitä sitten niitä lapsia teette. Alkoi ahdistamaan, koska eihän niitä lapsia niin vaan tehdä. Voihan se olla että siihen voi mennä vuosiakin jos tärppää tai ei tärppää ollenkaan. Pahimmille utelijoille sitten sanoinkin että eihän sitä tiedä saadaanko ollenkaa, siihen loppu kyselyt. Inhottavaa tuollainen painostus ja utelu, vielä asiasta johon ei paljonkaan itse pysty vaikuttamaan.
- Aurora
Oma äitini kysyi viiden minuutin sisään siitä kun oli saanut tiedon että oliko tarkoituksella. Vastasin rehellisesti että oli harkittu juttu. Olihan se sillä lailla odotettavissa kun naimisiinkin mentiin, sanoi siihen äitimuori.
En loukkaantunut lainkaan kysymyksestä, sillä olemme alle 25-vuotiaita opiskelijoita ja asumme kaksiossa - yhtä hyvin tämä voisi olla vahinko. Mielummin vastaan rehellisesti kysymykseen kun kuulen mutkan kautta että meistä puhutaan! Olen myös puhunut sukulaisille ja ystäville innostuneesti raskaudesta joten kai ne viimeisetkin epäilykset hälvenevät.
Paljon riippuu kysymyksen sävystä, rehellinen kysymys ei haittaa niin paljon kuin kiertely tai alentuvaan sävyyn tehty utelu. - G75
Luulin että olen jotenkin tiukkapipo,kun muakin rasitti noi kysymykset!!Itse olen 29,ja mies 35,niin että tän ikäiset aikuiset ihmiset kyllä tietää mitä on ehkäisy!Itse tehtiin vauvaa vuosi.Ja meilläkin on oma ok-talo,vakaa suhde (avoliitto tosin) ym.Ymmärtäisin kysymykset tosi hyvin jos olisin sinkku tai teini,mutta nyt en jaksa ymmärtää....!
- Nekku
Juu loukkasi todella syvästi, kun veljeni tyttöystävä möläytti suustaan juurikin tuon yllämainitun lauseen! Katsoin kyllä hieman pitkään, että kuulinko oikein...Olemme mieheni kanssa seurustelleet pian 8 vuotta ja asuneet yhdessäkin reilut 5 vuotta. Olen myös puhunut jo useamman vuoden vauvakuumeestani.
Työkaverilta kuultuna kommentti ei loukannut ihan niin pahasti, koska ei hän voi tietää yksityiselämästäni paljoakaan, kun en ole kertonut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648