HÄMEENLINNAN VANKILA

Apuvamies

Kertokaa on minkälainen paikka? Olis tuomiota muutama kuukausi, ekan kerran nyt sitten pitää lähteä istumaan. Onko siellä esim. minkä töitä miehille tarjota?
Onko siellä omat huoneet missä asua?

12

6936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naikkonen

      enpä kyllä tiedä enkä ole menossa....mutta eikö se sitten siellä sulle selviä? jos muutama kk on vaan edessä.... ja mitäpä sinne ittensä hankkii lusimaan jos sitten alkaa ihmetyttämään.
      et varmaan tällaista vastausta oottanut ja mitäpä minä oikeastaan edes vastailen, mutta täytyy sanoa että kyllä korpeaa tommoset tyypit. koitappa sinäkin kunnostautua!

    • Vapaus koitti 2010

      Hämeenlinnan vankila on aika iisi paikka.
      Kolme osastoa, suljettu, puoliavo ja puoliavo päihteetön.

      Kannattaa anoa päihteettömälle osastolle, koska sieltä sut varmaan siirretään pikinmiten Ojoisten avovankilaan..

      Suljettuun vankilaan ei kannata jäädä muutamaa viikkoa kauemmaksi, koska pillereihin jäät koukkuun ja idioottiseura tekee heidän kaltaisiksi pillerihörhöiksi.

      Hämeenlinnassa on pesula, sielä maksetaan pientä n. euron palkkaa tunti, kannattaa mennä heti töihin, aika kulu nopeasti. Osa työnjohtajista on idiootteja, mutta hiljaisella/nöyrällä asenteella pärjää.

      Ota rahaa reilusti mukaan, jotta voit ostaa kantiinista kahvinkeittimen ym. tarvittavat koneet selliisi. Puhelimet toimii puhelinkortilla, eli Hämeenlinnassa et voi soitella omalla puhelimella. Puheaika päivässä 10 minuuttia ja se täytyy anoa ja ilmoittaa numerot mihin soittaa, laita puhelimeesi vastaaja jota voit kuunella vankilassa, sitten soittelet seuraavana päivänä takaisin.
      Sellien ovet ovat auki 7-20.30 jolloin voit tehdä keittiössä omaa ruokuokaa jos laitosruoka tökkii, viikotain lentopalloa/kuntosalia. Ulkoilu päivässä 16-30-17.30 kannattaa käyttää hyväkseen. Viikonloppuisin 2 ulkoilua.
      Tapaamiset, ilmoita tapaajat etukäteen vartijalle ja tapaamiset la-su.
      Koskettelu kielletty ja tapaajat antaa sinulle tulevat tavarat tullessaan vartijalle, ei ruokaa/tupakkaa. Jos jotain tuo niin vain lehtiä..
      Vaikka vankilassa törmäät naisvankeihin kanttiinissa/sairaanhoitajien luona ei saa ryhtyä kanssakäymiseen.
      Ollessani Hämeenlinnassa ja jonotettiin kanttiiniin, niin yhden nuoren pojan kaulaan hyppäsi hänen tuttu tyttö pusuttelemaan, vartija puuttui heti asiaan ja vei tytön pois. Poika ei saanut mitään rangaistusta koska kaikki kävi niin nopeasti ja oli poika hämillään mutta onnellinen.

      • Apuvamies

        Kiitos hyvästä vastauksesta!


    • 5tähden hotelli

      Hiltton hotelli,lukase vanhemmista iltapäivälehdistä,miten hyvä paikka on,taisi olla uutista jossain Hämeensanomissakin siitä.

    • 16+13

      Pitää lähteä istumaan? Miksei pitäisi? Eikös ihminen vastaa ihan itse omista teoistaan?

      • Huihuiröökii

        Siis pääseekö siellä vain kerran päivässä tupakalle, ulkoilun yhteydessä???


      • Ylivartija
        Huihuiröökii kirjoitti:

        Siis pääseekö siellä vain kerran päivässä tupakalle, ulkoilun yhteydessä???

        Sellissä saa tupakoida.


    • asioista tietävä

      Eikös tämä Hämeenlinnan vankila ole se, jossa oli ongelmia vankilanjohtajan kanssa. Ne ongelmat kuitenkin loppuivat heti, kun johtaja hyllytettiin. Mielestäni pitäisi selvästi paremmin katsoa, minkälaisia ihmisiä päästetään johtamaan vankilaa.

      • Vanki x

        Johtaja oli vankien puolella ja piti laista kiinni, sehän ei simputtaja vartijoille sopinut ja istuivat johtajan ulos keksimällä tekosyyn..


      • asioista tietävä
        Vanki x kirjoitti:

        Johtaja oli vankien puolella ja piti laista kiinni, sehän ei simputtaja vartijoille sopinut ja istuivat johtajan ulos keksimällä tekosyyn..

        No enpä tiedä oliko vankien puolella. Lomia ei juuri myönnetty hänen aikanaan ja muutoinkin teki omia tulkintojaan. Lisäksi käsittääkseni johtaja on jo tuomittu käräjäoikeudessa tekosistaan, joten mistään tekosyistä ei ollut kyse. Lisäksi väite, että johtaja istuttiin ulos on käytännössä mahdoton. Ei sitä johtajaa niin vaan olos istuta. Vanki X voisi ottaa paremmin asioista selvää.


      • Tukkanutturalla

        Vai vielä lomille, häpeä !


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      24
      1692
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      97
      1367
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      76
      1353
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      65
      965
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      862
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      836
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      833
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      26
      780
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      767
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      120
      686
    Aihe