Tyypillinen kuvataidekriitikko:

jepjep

Wikipedia kirjoittaa mm. näin:
”Veikko Halmetoja (s. 1977 Turku) on kuvataidekriitikko, joka kirjoittaa Helsingin Sanomiin. Hän on myös Helsingin taidemuseon johtokunnan puheenjohtaja.....
Aiemmin Halmetoja on työskennellyt Rosa Meriläisen edustaja-avustajana ja ollut Vihreiden puoluehallituksen jäsen 2003–2007.
Halmetoja on avoimesti homoseksuaali.Hän on ollut Setan hallituksen jäsen 2007–2010."

Niinpä....tyypillinen hyvinkin kriteerit täyttyivät....vihreä, homppeli ja Setalainen....
Mitäpä ko. hlö muuta osaisikaan, kun arvostaa esim. seuraavanlaista ”taiteilijaa”.

Halmetoja kirjoittaa arvostelussaan mm. Jasmin Anochkinin tekeleistä:

"Jasmin Anoschkin on räiskyvä ekspressionisti, joka maalaa nopeasti ja veistää ronskisti. Hän laskee teoksensa maailmalle niin tuoreina, että ne välittävät tunnetta taiteilijan läsnäolosta. Hän ei kumartele veistämisen kirjoittamattomille laeille eikä noudata modernistista veistoperinnettä. Maalausten mallit ovat työskentelyn lähtökohta, mutta henkilöllisyys ei teoksissa korostu. Anoschkin maalaa tyyppejä, joita me kaikki tunnemme, ihmisiä, joita tapaamme päivittäin. Hän maalaa meitä ja tekee sen lämpimästi ja arvostaen."

Ei muuta kuin työt tuoreina maailmalle, niin voi aistia ”taiteilijan” läsnäolon.

Niinhän se Arhinmäkikin poseeraa kuvissa kyseisen kriitikon kanssa...no, arhinmäki ei ymmärräkään muun kuin potkupallon päälle.

Mitä muuten olet mieltä Anochkinin "töistä"? Mielestäni alakoululaiset tekevät parempia.

7

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venntti

      -anochkinin "töistä" olen samaa mieltä-

    • jepjep

      Olipa niin mykistävä totuus, että kommentit vähissä....
      Hhmmm, totuus tekee kipeää....

    • Jerkkiin

      Anockin saa mielestäni tehdä taidettaan ihan rauhassa, mutta jos tuon tason työtä tuetaan julkisella rahalla, niin sitä vastaan olen ehdottomasti!

      • rapiat 200 000

        "Tuon tason töitä" tuetaan ja suurilla summilla. Eipä tarvitse ihmetellä taiteen alennustilaa....


      • Nykyään...
        rapiat 200 000 kirjoitti:

        "Tuon tason töitä" tuetaan ja suurilla summilla. Eipä tarvitse ihmetellä taiteen alennustilaa....

        ...tehdään lastentaidetta, hometaloja ja elektroniikkaa joissa on sisäänrakennettu vanheneminen.

        Huijareiden markkinat ovat tulleet pysyväksi.


    • Hoppar

      taiteen alennustila johtuu siitä että maamme on niin täynnä pilkkuja nussivia taidevirkailijoita. että leppäkertutkin muuttavat peloissaan muihin maihin

      siksi ne ei opi maalaamaan, kun kaikki aika menee taidevirkailijan pempun nuolemiseen, menny jo akatemiasta lähtien

    • gjhfgjh

      ...no siinähän se tuli...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      73
      2761
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2517
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2221
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2036
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1517
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1052
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1004
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      818
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      801
    Aihe