Kumpi siis parempi? molemmat takatuupareita, hinta kalliimpi uudemmassa 604:ssa. Kone tulisi perus lumi- ja möksähommiin. rohkeasti vaan huonoja ja hyviä puolia esille. Vai kandeeko unohtaa ja ostaa neliveto? ;)
502 vastaan 604
rattorimies
181079
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Osta nelikko natikka. Yhtä hyvä ellei jopa parempi ja paljon halvempi kuin kumpikaan noista!
hiljaisempi pieniruokainen ja nelikkona lähes yhtä näppärä kuin valmetit!!
No tietenkään natikka ei oo yhtään parempi kun kumpikaan noista vaihtoehdoista. Mutta asiaan. Ketteryys suunilleen sama, 604 vajaa parisataa kiloa painavampi, vaihteiston ominaisuudet suunilleen samat vaikka onkin täysin eri laatikot (604 brasilialainen 78 hv tehoiselle suunniteltu) mutta moottoreiden ominaisuudet eroaa aika paljon. 604 vetää jo tyhjäkäynnillä sen mitä esim. metsä hommissa pääsääntöisesti tarvitsee. Joskus tietysti tarvitaan hönkää lisää mutta sitten loppuu pito ensin. Kuivat levyjarrut voi joskus olla ongelmalliset mutta jos kunnossa niin toimii. Neliveto olis tietenkin sopuisampi menemään mutta ketjut vaatii sekin talvella. Ja kesälläkin jos tarpeeksi huonot maastot. Nelivetoisen vetovoima paremmin hyödynnettävissä lisäpainotuksella. 604 ketterä myös nelikkona. Talvella varsinkin peruuttelu nelikolla helpompaa. Molemmilla voi ajaa metsässä kohtuullisen huolettomasti kunhan ei aivan järjettömästi toilaile.
Paskanmarjat ja muut sekahedelmät, sama laatikko on kuin 502:ssa, korkeintaan saattaa olla hiukan vahvistettuna. Originellit brassilaatikot tulivat vasta 05-sarjan pikkumalleihin: 305 ja 405:een.
Nyt taitaa olla vihtorilla valmetin mentävä aukko sivistyksessä... Brassilaatikko tuli jo 602:een.
http://www.konedata.net/Traktorit/Valmet502.htm Vihtori lukee ny, jotta säilyy uskottavuus Vihtorin kommentteihi, Hilimalla on hiirionkelma.
Totta, olikin muuten heti muutaman Valmetin mentävä aukko sivistyksessä, nimittäin 602-604-604T:n aukot. Kaivoin esiin paksun nipun Valmetin brosyyria 70-80 luvulta ja tutkin asiaa. Näissä esitteissä ei mainittu sanallakaan brassi-laatikosta. Konedata sivusto on sen puolueettomasti kertonut. Juolahtipa mieleen, että mainitseeko Hannu Niskanen kirjassaan: "Munktellista Valtraan" mitään asiasta. Ja bingo, sieltä löytyi s.73 otsakkeen: " Mahtava mallivuosi 1978" -otsakkeen alta mustaa valkoisella. Eli teksti kuuluu: "...lainaten Valmet do Brasilin vaihteistorakennetta nelisylinterisestä 85id -versiosta, voitiin kevättalvella 1978 esitellä uusi 58 DIN-hevosvoiman malli Valmet 602." En tiedä mutta matalaa profiilia on Valmetti pitänyt brassi-laatikostaan, kun ei ole silmään tarttunut eikä myyntimiehet huikkineet. Tai jätettin kertomatta tahallaan, olisko suomalainen isäntä ostanut Valmettia jos olisi tiennyt laatikon tulleen tropiikista. No ehkä yksi syy on se, että laatikko oli muistaakseni yhtä meluisa kuin 502:ssa joten sekään ei käyttäjän korvaan kertonut mitään. Ja päällisin myöten aski näytti sielä kapiinin alla samanlaiselta. ---Mutta sitten taas Valmetin 50 vuotiskirjassa ei mainita mitään tästä asiasta. Ainoastaan täältä olisi tarjottu askia >100hp:n Brasilian koneeseen, joka ei sitten käynytkään sellaisenaan vaan laatikon pituutta?? jouduttiin kasvattamaan 25mm:ä vahvistuksien takia. No niin, seikat selvisi, ja aukko sivistyksestä tuli laiskanläksynä paikattua.
604 on loisto peli. Meidän tilalla se on ollu silppurin vetokoneena jo yli 20v. ja vääntöä löytyy kun on turbolla varusteltu. Ketterä kone ja vie silppurin edessä 12h päivän aikana polttoainetta 35-45-litraa ja kaasu lähes pohjassa. Hyvä kestävä peli mittarissa tunteja meillä 9700h ja hyvä talvikäynnistys. Osta pois ja et tuu katumaan
n, 240 Nm 66hv no vääntöä, lähinnä nojaamista väännöstä ei voida puhua, ääntä ja yritystä sanoisi Jorma Uotinen.
Vihtori tarkoittanee, että kunnollinen brassilaatikko, se neljävaihteinen plus alue, saatiin 05 sarjan pikkumalleihin. Tuo 602 loota on surullisen kuuluisa kestoltaan, takuuaikana parsivat paljonkin. Itsekkin katselisin parempia kuin nuo suomalaisten yliarvostamat valmetit, joihin varaosien saatavuus heikkoa suhteessa vaikkapa natikkaan tai fordiin.
502 on 2,7 litran koneella. 602 ja 604 ovat 3,3 litran koneella ja isommilla pyörillä. Kummatkin 3 R kertoja vaihteistolla. 602 ja 604 taisi olla vakiona voimanoton käsikytkin, joka on hyvä jos on voimanottokäyttöisiä vehkeitä. 502 oli alunperin yksilevyisellä kytkimellä, jolloin voimanotto pysähtyy kun painaa kytkimen alas. Lisävarusteena 502 sai erillisellä voimanoton kytkimellä, joka oli jalkapolkimella.
405 on vaihteita 4 kertoja pakki kertojassa suunnanvaihtajatyyppisenä. Se on näppärä, pelaa kuin henkilöautossa. Eteen-taakse vekslaus ja vauhdissa vaihto paljon näppärämpää kuin 502, 602, 604.
Tosin 502, 602, 604 paljon näppärämpiä kuin vaikka sen ajan Fergut, koska Valmeteissa pitkät vaihdekepit ja järkevät peruutusnopeudet. Ferguissahan on vain lyhyet kepit keskellä ja pakkien nopeudet luokkaa ryömintä ja aivan liian nopea.
Osta fiat 80-90 voittaa valmetit mennen tullen :D
Kun ollaan hankkimassa 30-40 vuotta vanhaa traktoria pitää miettiä myös varaosien hankintaa. Valitettavasti valmeteista löytyy jo sellaisia osia joita ei enää saa. Korvaavia osia saattaa löytyä mutta ne myös maksavat. Jos olisin hankkimassa tuon ikäistä konetta, vaihtoehdot olisivat voortti tai verkussonni.
niin kyllä joku takatuuppari casekin on ihan ok peli...vai onko ;)
Caseen saa osiakin, mutta niistä joutuu maksamaan aivan tolkuttomia summia. Joitakin laakereita vaihteistoon on tehty only case ih, ja niitä ei saa edes tehtaalta. Esimerkiksi deluxe ohjaamon sulakerasia n. 200 €, ohjausvarsi 700 € jne...
jatkan vielä tohon listaan kolmannen. eli 505 neliveto. On seuraavaa kokoluokkaa verrattuna edellisiin. Onko jo liian iso perushommin vai päihittääkö kestävyys/muut ominaisuudet edelliset 502/604?
setori tai ursus olisi pomminvarma peli. Ja puolet halvempi kuin valmetti
Mikäs Valmetin voittas? No tietysti isompi, uudempi ja kalliimpi Valmetti! Molemmat koneet on aloittajan käyttötarkoitukseen täysin riittäviä. No joo neliveto tuo lisää vetotehoa ja hintaa, mutta siinäkin suhteessa takapotku on täysin riittävä tuollaisiin hommiin. Mitään metsäkonetta tai puskukonetta ei liene tarkoitus korvata? Kyllä molemmat pyörittää lumilinkoa, lanaa tietä, vetää rankaa metsästä ja jopa pysyy pystyssä nosturin kans.