Tehkää pieni tutkimus onko rakennuksen sisällä irtopölyä sekä pinttynyttä pölyä. Jos löytyy poistakaa ne. Mikäli sisäilma ongelma ei poistu kokonaan ainakin paranee huomattavasti. Siis kaikki pinnat puhtaaksi myös seinät ja jalkalistat puhumattakaan katonrajassa olevat pinnat kute esim ilmastointiputkien yläpinnat. Nämä neuvot koskevat lähinna julkisia tiloja joiden puhtaanapito kuuluu kaupungille kuten Total joka "huolehtii" pölyistä omalla tavallaan. Toki kotitalouksissa oleva pöly aihettaa samat ongelmat. Tähän loppuun esitän kysymyksen onkohan kaupunki poistanut pölyt purkamalla koko rakennuksen?
Sisäilmaongelman korjaus
Tri Pöly
7151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitä tarkoitat Totalin 'pölyjen huolehtimisella'?
Tarkoitti ilmeisesti että Total pitää huolta pölyistä niin etteivät ne pääse poistumaan kiinteistöstä eivätkä kuolemaan sukupuuttoon, vaan lisääntyvät siellä mihin ovat alkaneet kertyä.
Tuo ei nyt taida ihan pitää paikkaansa?
Oliskohan kuulkaas sisä-ilma ongelmien syynä suuressa määrin muoviset kokolattiamatto materiaalit, varsinkin vanhemmat matot joissa käytetty muovin pehmentimiä sekä muut terveydelle haitalliset rakennusmateriaalit, ei se kutiseva nenä tai yskä sekä päänsärky aina homeesta ja pölystä johdu, toki home-ongelmaakin on mutta monesti homeen piikkiin laitetaan nämä terv.vaaralliset rak.materiaalit.
Ja usein se home on siellä korvien välissä tai sitten muuten vain niin trendikästä.
Koko ajan lisätarve ilmastoinnin teholle on ainkin yksi iso syy sisäilmaongelmille.
Tehokas ilmastointi imee rakenteista tasotteista myrkkyjä mattojen alta, seinistä ja katoista samoin.
Tuulettaa ei saa. Kaikki haitalliset ainesosat pyörii hengitysilmassa ja aiheuttaa silmien kirvelyä ja muuta ikävää ihmisille.
Tämä jatkuu ja joka vuosi päätetään että nykyinen ilmamäärän 'vaihtuminen' on riittämätön ja sitä lisätään ja lisätään vuosi vuodelta. Kohta sukat pyörii jaloissa.
Ennen kouluissa esimerkiksi oli mahdollisuus välituntien aikaan tuulettaa avaamalla ikkunat. Sehän kuului aina järjestäjän toimiinkin. Pyyhkiä taulu ja järjestää pulpetit. Eikä sisiäilmaoireiluja tuolloin ollut.
Mutta nykyään tilanne on toinen. Olisikohan aika ottaa valtakunnallisesti puheeksi tämä ilmastointiseikka osana haitallisen sisäilman aiheuttajana?
Ja ja ja..juurihan on valmistunut tutkimus että noin 40% (tarkkaa prosenttimäärää en muista) nuorisosta kärsii päänsärystä, unettomuudesta, väymyksestä sekä ärtyisyydestä ja syynä on energiajuomat.
Itse voisin ajatuksiani lisätä siltä osin että syynä em. vaivoihin on kyllä liian vähäinen liikunta, vääränlainen ravinto ja ruokailutottumukset sekä liiallinen valvominen esimerkiksi netin ääressä, eikä tupakanpoltto ja alkoholikaan asiaa paranna.