Ollaan lähdössä Kreikkaan (Kos:lle) ja olisi tarkoitus vuokrata auto jonakin päivänä. Onko kenelläkään jotakin vinkkejä/neuvoja autonvuokraukseen noin yleisesti? Kannattaako ottaa niitä vapaaehtoisia vakuutuksia joita tarjoavat yms.?
Autonvuokraus Kreikassa?
3
1518
Vastaukset
- Aino
Useimmat vuokraamot vaativat luottokortin, jotta saat auton vuokrattua. Toinen vaihtoehto on antaa suurehko summa rahaa takuuksi. Luottokortilta takuusumma joko veloitetaan ja palautetaan, kun auto on kunnossa, tai sitten sitä ei vielä edes veloiteta, lappu vain pidetään tallessa. Takuusumma on sitä varten, jos autoon tulee jotain, eikä asiakas suostu maksamaan ja sen saa aina kokonaan takaisin, kun kaikki on ok.
Valitse mielellään vuokraustoimisto, joka on kansainvälinen, vaikka onkin vähän kalliimpi - autot ovat paremmassa kunnossa. Tai sitten voit paikan päällä katsella vuokraamoja läpi, millainen autojen taso on yleisesti. Meillä on joskus ollut surkeassa kunnossa oleva auto, eikä kokemus ole kovin kiva.
Jos otat matkavakuutuksen itsellesi, kannattaa harkita sellaista, joka kattaa muiden vakuutusten omavastuut (mm. Finnmatkat myy Viator-matkavakuutusta, joka kattaa myös mahdolliset menetetyt lomapäivät sairastapauksessa). Muussa tapauksessa kannattaa harkita ottaa vuokraamon vapaaehtoinen omavastuunpoistovakuutus. Pienen naarmun omavastuu voi yllättäin olla aika kovakin, vakuutus poistaa omavastuun.
Riippuu, menetkö lomakaudella kohteeseen, että kannattaako ehkä vuokrata auto etukäteen jo netin kautta. Useilla vuokraamoilla varaus on helppo tehdä netin kautta/sähköpostilla/faksilla ja sitten vain oikeana päivänä lunastat auton.
Vuokratessa tarvitset ajokortin. Joissakin maissa halutaan nähdä myös passi, mutta itse en ole eu:ssa sitä joutunut enää näyttämään. Ajokortti pitää yleensä olla ollut joitakin vuosia tai sitten kuskilla on alimmaisikävaatimus, yleensä kai 21 vuotta.
Kun vuokraat auton, katso se läpi, mieluiten yhdessä vuokraajan kanssa. Jos jossain on naarmu tai kolhu, katsotte sen yhdessä läpi, että tuo oli jo tuossa. Turha maksaa toisten tekemistä kolhuista. Suurimmissa vuokraamoissa naarmut lukevat jo vuokraussopimuksessakin.
Vuokraamosta kannattaa ottaa kartta mukaan, yleensä kaikissa on jonkilainen (ellet sitten halua ostaa omaa karttaa).
Kysy myös, mihin auto palautetaan - hotellille vai vuokraamoon ja missä on lähimmät hyvät ilmaiset parkit.
Kuuntele, kun vuokraaja antaa ohjeita auton erityisominaisuuksista, jos antaa. Noudata maan liikennesääntöjä, ainakin suunnilleen. Muista promillerajat.
Hauskaa autoilua.- KPy
Tarkista, että autossa on vararengas, renkaanvaihtotyökalut ja että sinulla on vuokraamon puhelinnumero.
Nelivetoista vuokkratessa tarkista että lukot ja kytkentävivut toimivat. Ottavat joskus tasauspyörästön lukon vivun, koska jotkut toopet ajelevat asfaltilla neliveto päällä tarpeettomasti.
- Autoilija
Itse vuokrasin matkatoimiston kautta matkaa varatessani. Se on helppoa ja jotenkin luotettavaakin. Auto tuotiin hotellille sovittuna päivänä ja haettiin sieltä sovittuna päivänä. Itse ei tarvinnut kuin ajella oman mielen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658