Murhenäytelmän syy

syyllistäjä

The Anarchist Soccer Mom -blogiin kirjoitettu teksti on sittemmin levinnyt usealle amerikkalaiselle uutissivustolle ja aloittanut ajoittain kiihkeänkin keskustelun mielenterveyshoidon tilasta ja vanhempien vastuusta tilanteessa, jossa heidän lapsensa on silminnähden häiriintynyt ja todennäköisesti vaaraksi ympäristölleen.

Liza Long kertoo nyt 13-vuotiaan poikansa Michaelin kärsivän pahoista mielialanvaihteluista, joille ei ole löydetty diagnoosia. Niiden seurauksena äiti on kuitenkin toimittanut väkivaltaiseksi äityvän poikansa useasti sairaalaan, josta hänet on kuitenkin aina palautettu kotiin.

Muutama viikko sitten poika oli ottanut esiin veitsen ja uhannut tappaa niin äitinsä kuin itsensäkin, kun äiti oli kysynyt tältä myöhästyneistä kirjastonkirjoista.

Pojan 7- ja 9-vuotiaat pikkusisarukset tiesivät hätätilanteita varten tehdyn suunnitelman ja pakenivat sovitusti autoon lukiten ovet.

Viimeisimmän sairaalavisiitin aikana poika oli vastannut äidin puheluun hyytävästi:

- Vihaan sinua. Ja aion kostaa heti, kun pääsen pois täältä.

Kun äiti on kysynyt pojan sosiaalityöntekijältä, mitkä ovat vaihtoehdot, hänelle on vastattu, että ainoa keino on saada pojalle syyte rikoksesta.

Äidin mukaan vankila ei kuitenkaan ole oikea paikka mieleltään sairaalle pojalle ja todennäköisesti vain pahentaisi tilannetta.

Vaihtoehtoja ei kuitenkaan juuri ole, sillä monet valtion hoitolaitokset on ajettu alas.

- Yhteiskuntamme, sen mielisairauksille antama leima ja rikkinäinen terveydenhuoltojärjestelmä eivät anna muita mahdollisuuksia.

- Jumala auttakoon minua, Michaelia ja meitä kaikkia, äiti päättää tekstin.

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvinvointi kunniaan

      Näihän se on. Terveyspalveluista ym. sosiaalituista luovutaan ja sitten ihmetellään miksi mielenterveys järkkyy. Suomessa on menossa sama kehitys. Kaikki ulkoistetaan ja kilpailutetaan äärimmäisen tiukille ja unohdetaan hyvinvointi. Pääasia, että menot pinenevät hetkellisesti eikä katsota asioita vuosikymmenen perspektiivistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6178
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1808
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe