The Anarchist Soccer Mom -blogiin kirjoitettu teksti on sittemmin levinnyt usealle amerikkalaiselle uutissivustolle ja aloittanut ajoittain kiihkeänkin keskustelun mielenterveyshoidon tilasta ja vanhempien vastuusta tilanteessa, jossa heidän lapsensa on silminnähden häiriintynyt ja todennäköisesti vaaraksi ympäristölleen.
Liza Long kertoo nyt 13-vuotiaan poikansa Michaelin kärsivän pahoista mielialanvaihteluista, joille ei ole löydetty diagnoosia. Niiden seurauksena äiti on kuitenkin toimittanut väkivaltaiseksi äityvän poikansa useasti sairaalaan, josta hänet on kuitenkin aina palautettu kotiin.
Muutama viikko sitten poika oli ottanut esiin veitsen ja uhannut tappaa niin äitinsä kuin itsensäkin, kun äiti oli kysynyt tältä myöhästyneistä kirjastonkirjoista.
Pojan 7- ja 9-vuotiaat pikkusisarukset tiesivät hätätilanteita varten tehdyn suunnitelman ja pakenivat sovitusti autoon lukiten ovet.
Viimeisimmän sairaalavisiitin aikana poika oli vastannut äidin puheluun hyytävästi:
- Vihaan sinua. Ja aion kostaa heti, kun pääsen pois täältä.
Kun äiti on kysynyt pojan sosiaalityöntekijältä, mitkä ovat vaihtoehdot, hänelle on vastattu, että ainoa keino on saada pojalle syyte rikoksesta.
Äidin mukaan vankila ei kuitenkaan ole oikea paikka mieleltään sairaalle pojalle ja todennäköisesti vain pahentaisi tilannetta.
Vaihtoehtoja ei kuitenkaan juuri ole, sillä monet valtion hoitolaitokset on ajettu alas.
- Yhteiskuntamme, sen mielisairauksille antama leima ja rikkinäinen terveydenhuoltojärjestelmä eivät anna muita mahdollisuuksia.
- Jumala auttakoon minua, Michaelia ja meitä kaikkia, äiti päättää tekstin.
Murhenäytelmän syy
syyllistäjä
1
131
Vastaukset
- hyvinvointi kunniaan
Näihän se on. Terveyspalveluista ym. sosiaalituista luovutaan ja sitten ihmetellään miksi mielenterveys järkkyy. Suomessa on menossa sama kehitys. Kaikki ulkoistetaan ja kilpailutetaan äärimmäisen tiukille ja unohdetaan hyvinvointi. Pääasia, että menot pinenevät hetkellisesti eikä katsota asioita vuosikymmenen perspektiivistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4410619Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12810166- 227937
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776354Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.335013- 584790
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1294127Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253449- 633165
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2273114