ne vaatteet ja aatteet

N40

Laitampa kirjoitukseni tänne palstalle myös. Oli mietinnässä kummalle palstalle, ex:llä kun on ns. uusioperhe ja itse olen se yh, lähi-äippä ; )

Täällä törmää välillä keskusteluihin lasten vaatettamisesta ja tavoista eri kodeissa. Omat lapseni (14, 12, 10, 9) ovat ex:llä joka toinen viikonloppu ja kesäisin 2 viikkoa. Ex:n uudella 2 lasta (12 ja 10). Kaikki mennyt hienosti muutamaa hienosäätöä lukuunottamatta tai pikemminkin eri tapoja.

Sanomista minulle?? tuli siitä kun lapset menivät aamuisin yövaatteissa aamupalalle, kun tyttö ei harjaa aamuisin hiuksiaan ja yksi viikonloppu ei 10 vuotias suostunut vaihtamaan paitaansa. No, en tiedä pitäiskö itkeä vai nauraa - kerroinkin että heidän pitää vain selvittää lapsille heidän kodin säännöt, tyttö peilin eteen ja harja käteen johan hiukset siistiytyy, ja jos ei 2 aikuista saa poikaa vaihtamaan paitaa on jo kyse aikuisen auktoriteetistä!

Kotona näitä ongelmia ei ole, tapanamme on että aamupalalle voi tulla yöpaidoissa, tyttö harjaa hiukset joka aamu - tosin tiukoin huomautuksin ja poika vaihtaa paidan kun otan pidetyn paidan pesuun. Lapsille sanoin jo alussa että isän uudessa kodissa on omat säännöt kyselkää ne ja toimikaa niiden mukaan.

Samoin toimimme kun menen lasteni kanssa oman miesystäväni luo; siellä hänellä on lapsineet omat talon säännöt - ei ongelmia.
Lasten vaatteista tuli alussa sanomista ex:n uudelta mutta kun vain sanoin että meillä ei merkkivaatteissa ole tähänkään asti kuljettu. Vaatteet ovat puhtaita, siistejä ja lapsille mieluisia. Eipä varavaatteet isän luo kelvanneet, onneksi kaikki puhtaana menevät tulevat myös puhtaana takaisin. Asioista voimme muutoin aina keskustella ja sopia puolin sun toisin.

0

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

        Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
        Maailman menoa
        62
        2099
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        4
        1756
      3. Miten kestätte tyhmiä?

        Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
        Sinkut
        231
        1232
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        920
      5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

        Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
        Tv-sarjat
        20
        832
      6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

        Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
        Kaste
        57
        826
      7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

        Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
        Ikävä
        104
        731
      8. Onko se liikaa pyydetty

        Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
        Ikävä
        38
        678
      9. Kaatopaikka Inhassa

        Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
        Ähtäri
        19
        666
      10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

        mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
        Sinkut
        92
        659
      Aihe