joululahja lieksalaisille

suomalaisiasyrjitään 5.5.2012 20:11
31 Luin juuri netistä ulkomailta tulleen Lieksalaisen tiliotteen. Tiliotteen tulot ovat 2100 euroa, saman tiliotteen menot 1905 euroa.
Maksajana Lieksan kaupunki/rahatoimisto

Euroa

Pano 300 Maksajaa ei merkitty
Pano 700 Leksan kaupunki/rahatoimisto
Pano 300 Lieksan kaupunki/rahatoimisto
Pano 600 Lieksan kaupunki/rahatoimisto
Pano 200 Lieksan kaupunki/rahatoimisto
Yht. 2100 euroa

Nostoja yhteensä 1905 euroa

tiliote jatkui...näkyvissä oli vain mainitut.

Kuun lopussa tilillä rahaa o euroa.

Tästä Suomen valtion harjoittamasta taloudellisesta syrjinnästä kenellä tahansa on mahdollista valittaa EU:n komissioon ja ihmisoikeustuomioistuimeen.
Valituksen liitteeksi on hyvä liittää nettikopio tiliotteesta.
Eiköhän ala tapahtua kun kansa valittaa suomalaisten eriarvoistamisesta.

Suomessa ei toteudu yhdenvertaisen kohtelun periaate, omaa kánsaa syrjitään, ulkomaalaisten hyvinvoinnin kustannuksella.

Tulisi selvittää keiden toimesta ja millä päätöksillä eriarvoisuutta tehdään.

Mikäli tämä kirjoitus poistetaan, asia menee julkisen sanan neuvostoon!
61480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 61

Vanhimmat

Varmaankin maksettu ulkomaan päivärahoja!

Äänestä

Tehdäänkö joukkovalitus tästä taloudellisesta syrjinnästä etenkin Lieksan osalta ja vaaditaan samalla tutkimaan lieksalaisten virkamiesten toiminta.

Äänestä
  • Virkamiehetkauttanaiset tekee näillä päätöksillään rahaa myös omiin pusseihinsa. Jotain hämärää tässä väkisinkin on,
    kaupunginjohtaja ja sos.vastaava kimpassa?

    Äänestä

  • kieroa peliä kirjoitti:

    Virkamiehetkauttanaiset tekee näillä päätöksillään rahaa myös omiin pusseihinsa. Jotain hämärää tässä väkisinkin on,
    kaupunginjohtaja ja sos.vastaava kimpassa?

    Mitä sinä aloittaja toisten tiliotteita tutkit, sinulle voi tulla siitä syytös. Maahanmuuttaja tarvitsee "aloituspaketin", jotta hän saa taloudellisesti
    asiansa kuntoon. Ei siitä pitäisi kenenkään kateelliseksi tulla. He laittavat saamistaan tuista suurimman osan kotimaahansa omaisilleen,
    siinä syy rahojen nopeaan menemiseen.

    Äänestä

  • apua kärsiville kirjoitti:

    Mitä sinä aloittaja toisten tiliotteita tutkit, sinulle voi tulla siitä syytös. Maahanmuuttaja tarvitsee "aloituspaketin", jotta hän saa taloudellisesti
    asiansa kuntoon. Ei siitä pitäisi kenenkään kateelliseksi tulla. He laittavat saamistaan tuista suurimman osan kotimaahansa omaisilleen,
    siinä syy rahojen nopeaan menemiseen.

    Mitäh!!!!! Eikö riitä että nämä täällä olevat somalit elätetään ?!? "laittavat saamistaan tuista suurimman osan kotimaahansa omaisilleen" !!!!! Että vielä kotimaassaan olevat meidän täytyy elättää? Et vi.t.t.u voi olla tosissas !!! Rahotetaanko me lieksalaiset vielä terroristitkin?!?

    Äänestä

  • Sosiaaliviraston toiminta pitäisi tutkia perinpohjin. On kyseenalaista että nuokin rahasummat on jaettu samana päivänä ja jos oikein ymmärsin jostain keskustelusta niin yksinasuvalle henkilölle. En usko että valtiokaan allekirjoittaa holtitonta rahanjakoa joka saattaa kuntalaiset eriarvoiseen asemaan. Tämä jos mikä aiheuttaa ristiriitaa ja yhteiskuntarauhan järkkymisen ja se ei ole valtionkaan etu.

    Äänestä

  • tutkinta käynnistyy kirjoitti:

    Sosiaaliviraston toiminta pitäisi tutkia perinpohjin. On kyseenalaista että nuokin rahasummat on jaettu samana päivänä ja jos oikein ymmärsin jostain keskustelusta niin yksinasuvalle henkilölle. En usko että valtiokaan allekirjoittaa holtitonta rahanjakoa joka saattaa kuntalaiset eriarvoiseen asemaan. Tämä jos mikä aiheuttaa ristiriitaa ja yhteiskuntarauhan järkkymisen ja se ei ole valtionkaan etu.

    Säilyttäkää saamanne toimeentulotukipäätökset. Nyt on aika selvittää tasapuolisuus ja oikeudenmukanen kohtelu toimeentulotukien kohdalla.

    Äänestä

Lieksalaisten veronmaksajien rahat ei kyllä taida riittää koko Afrikan rahoittamiseen!...

Äänestä
  • jotkut sitä taitaa kovasti yrittää!

    Äänestä

Mikse paikallisillekkin voisi maksaa jatkuvaa "aloituspakettia" kuukausittain?

Äänestä

Tämän on Lieksan virkamiehet unohtaneet.
Julkinen toiminta on toimimista kansalaisten valtuutuksella, kansalaisten varoilla ja kansalaisten eduksi.
Julkisen vallan käyttäjinä viranomaisen, yksittäisen viraston ja virkamiehen vastuulla on toimia niin, että toiminta täyttää muun muassa puolueettomuuden, riippumattomuuden ja tasapuolisuuden vaatimukset.
Korkeatasoinen ammattitaito ja ammatillisuus on sitä että se peittää alleen poliittiset vakaumukset.
Lieksalla ja lieksalaisilla ei ole varaa huonoihin virkamiehiin.

Äänestä

Ei voi olla nauramatta....tuhosivat hölmöyttään oman ammattiuransa (ja poliittisen) !

Äänestä

Näillä tiliote- ja vastaavilla vaahtoajilla on todistustaakka osoittaa, jos jotain olisi muka tehty väärin. Niin kauan kuin mitään näyttöä ei ole, on kyseessä ainoastaan roskanpuhuminen tai jokin vielä pahempi.

Toistaiseksi en ole nähnyt tässä asiassa esitetyn todistusaineistoa siitä, etteikö kyseessä olisi asiallinen toiminta ja lainmukainen viranomaistyö.

Niin että rasistipersut vihdoinkin asiaan, jos niillä sellaista muka on.

Yksityisen henkilön tiliotteen julkistaminen luvatta on sitten toinen juttu. Sehän jo oikeuskäsittelyssä onkin.

Äänestä
  • Ja sinulle silmät ummessa kulkeva hyysääjä, MENE HOITOON !!!

    Äänestä

  • Eikös uusi perusturvajohtaja valvo alaistensa toimintaa? Nyt pitäisi tulla jo näyttöjä, että valvoo. Sama meno taitaa jatkua siis ihan turhaan palkattiin korkeampi virkamies. Ei meno muutu.

    Äänestä

Harkinnan varaiset pärstäkertoimen mukaan maan tapa vielä erittäin salaisia siinä se
niksi onkin

Äänestä
  • Sosiaaliviraston päällikkö on juuri Valviran kutsuma aisantuntija joten kyllä siellä varmaan osataan ihan oikeesti miettiä näitä avustusasioita. Tokkopa tuo virasto ihan pölvästiä olisi asiantuntijakseen nimennyt.

    Äänestä

  • varmaan ihan oikeen kirjoitti:

    Sosiaaliviraston päällikkö on juuri Valviran kutsuma aisantuntija joten kyllä siellä varmaan osataan ihan oikeesti miettiä näitä avustusasioita. Tokkopa tuo virasto ihan pölvästiä olisi asiantuntijakseen nimennyt.

    Voi herra jeekeri sentään tuota kommenttia. Perehdy pikkasen Valviiran asiantuntija tehtäväkuvaan. Antaa vain lausuntoja pyydettäessä ja ei ole yksi ja ainoa lausunnonantaja tai asiantuntija koko puljussa. Enpä ole muualla nähnyt näin henkilöitä hehkutettavan kyseisellä va.pestillä kuin Lieksassa tehdään.

    Äänestä

  • Rovaniemeltä kirjoitti:

    Voi herra jeekeri sentään tuota kommenttia. Perehdy pikkasen Valviiran asiantuntija tehtäväkuvaan. Antaa vain lausuntoja pyydettäessä ja ei ole yksi ja ainoa lausunnonantaja tai asiantuntija koko puljussa. Enpä ole muualla nähnyt näin henkilöitä hehkutettavan kyseisellä va.pestillä kuin Lieksassa tehdään.

    Ne liepsalaiset ovatkin tyhmempiä kuin muut suomalaiset, on testein osoitettu. Noin tyhmään kansaan kun vielä sekoitetaan maahanmuuttajat,
    yhtälö on mahdoton!

    Äänestä

  • varmaan ihan oikeen kirjoitti:

    Sosiaaliviraston päällikkö on juuri Valviran kutsuma aisantuntija joten kyllä siellä varmaan osataan ihan oikeesti miettiä näitä avustusasioita. Tokkopa tuo virasto ihan pölvästiä olisi asiantuntijakseen nimennyt.

    "Valviran kutsuma aisantuntija"
    hehhehheeee... että ihan "aisantuntija"

    Äänestä

Virastoissa pelataan puoleiden nokkimis järjestystä samaan malliin kun sinne
ns, asiantuntijoita valitaan huom, tämä on puoluevallan kriteerit ei pätevä mutta sopiva

Äänestä

Minäkin löysin tiliotteen rahapussistani. Se oli minun omani. Ja näin se meni:
.
.
.
.
Pano 4827,05 € / Palkka, maksaja työnantaja
Pano 650,00 € / Vipin maksu, maksaja veljeni
Pano 8500,00 € / Siirto osakevälittäjäpankin omalta tililtä
Pano 23,00 € / Veikkausvoitto, maksaja Oy Veikkaus Ab
Pano 3400,00 € / Siirto osakevälittäjäpankin omalta tililtä

Ottoja ja pankkikorttimaksuja 1245,86 €

Kuukauden lopussa tilin saldo 28 644,16 €

Kenelle voin tehdä valituksen?

Äänestä
  • " Hyvää Joulua!!! " nimimerkillä kirjoittajalle

    Hyvää Joulua sinulle myös omantuntosi kanssa. Minkä taakseen jättää, sen edestään löytää.

    Äänestä

  • (Hyvää Joulua!!!) leuhkailija taitaa olla somdem hyysäri. Onnea valitsemallasi tiellä. Heh heh... Todellisuudessa sitä Onnea ei taida sinulla olla kun tulet palstalle ilkeilemään. Olet itseasiassa aika tyytymätön nykyiseen elämääsi. ( sain selville kuka olet )

    Äänestä

  • Paikannettu :)) kirjoitti:

    (Hyvää Joulua!!!) leuhkailija taitaa olla somdem hyysäri. Onnea valitsemallasi tiellä. Heh heh... Todellisuudessa sitä Onnea ei taida sinulla olla kun tulet palstalle ilkeilemään. Olet itseasiassa aika tyytymätön nykyiseen elämääsi. ( sain selville kuka olet )

    Höpö höpö sinä mitään paikansit tai selville sait. Etkö pöljä tiedä, että langattoman kautta ei mitkään osoitteet leviä. Tai leviäähän ne, mutta monella voi olla sama osoite, eikä niitä pysty paikantamaan. En ole ikinä ollut somdem enkä hyysäri. Ja tosi onnellinen olen epäilyistäsi huolimatta. Katsos kun jos raha ei merkitse minulle läheskään kaikkea. Varsinkin kun sitä on.

    Äänestä

Suosittelen veikkausta liian pienestä voitosta panosta alkuun tonni niin ei tarvitse
valittaa ja raveihin toinen tonni siitä se alkaa

Äänestä
  • Mikäs suuruudenhullu remeltäjä se tämä on?

    "Suomessa ei toteudu yhdenvertaisen kohtelun periaate, omaa kánsaa syrjitään, ulkomaalaisten hyvinvoinnin kustannuksella.

    Tulisi selvittää keiden toimesta ja millä päätöksillä eriarvoisuutta tehdään.

    Mikäli tämä kirjoitus poistetaan, asia menee julkisen sanan neuvostoon! "
    ______

    Otahan rehveli ensin selvää siitä mihin asioihin JSN:n ottaa kantaa.
    Et ihan vielä kuulu siihen porukkaan, nettikeskustelu- sivusto ei ole tiedotusväline tai vastaava, eikä nettiavauksesi kuulu siihen kategoriaan.

    Sen sijaan poliisi voi hyvinkin ottaa siihen kantaa, mutta ei välttämättä sinulle myönteisessä mielessä

    Äänestä

  • BHUUAAAHHhaaaa-aa-aa kirjoitti:

    Mikäs suuruudenhullu remeltäjä se tämä on?

    "Suomessa ei toteudu yhdenvertaisen kohtelun periaate, omaa kánsaa syrjitään, ulkomaalaisten hyvinvoinnin kustannuksella.

    Tulisi selvittää keiden toimesta ja millä päätöksillä eriarvoisuutta tehdään.

    Mikäli tämä kirjoitus poistetaan, asia menee julkisen sanan neuvostoon! "
    ______

    Otahan rehveli ensin selvää siitä mihin asioihin JSN:n ottaa kantaa.
    Et ihan vielä kuulu siihen porukkaan, nettikeskustelu- sivusto ei ole tiedotusväline tai vastaava, eikä nettiavauksesi kuulu siihen kategoriaan.

    Sen sijaan poliisi voi hyvinkin ottaa siihen kantaa, mutta ei välttämättä sinulle myönteisessä mielessä

    Bhuaalle ja hyvää joulua vaanille, olisi yhden nimimerkin alla kirjoitus riittänyt, kun yksi ja sama hyysääjä. Kun kultalusikka pers.eessä syntyy voi sit monikansallisuus kiihkoilla, säälittäviä tapauksia ootte, reppanoita. Kun pappan valmiiksi kattama pöytä tyhjennettäs ,rupeis oman väestön ,eli omatkin asiat liikuttamaan,toivottavasti näin kävisi ,niin silmät aukeaisivat.

    Äänestä

Hei aloittaja. Tuo loppuuhkailusi kertookin sinusta paljon.

Ei syyttäjä ammatti-ihmisenä lue aiheettomia syytteitä. tämä on juuri sinunkaltaistesi kateellisten ihmisten tapa toimia- eli provosoitua ja olla olevinaan maailman totuuksien puhuja.

Kirjoittamasi asia on tiettävästi käsitelty niissä instansseissa joten lopeta hyvä ihminen lapsellinen vouhkaamisesi. .

Äänestä
  • BHUUAAAHHhaaaa-aa-aa, ja hyvää joulua vaan

    Laki on laki, sille et sinäkään voi mitään. Netissäkin on sananvapaus.

    Äänestä

Kenen sinä haluaisit asian tutkivan että tutkimus olisi luotettava?

Äänestä

Eikös oikeuskansleri ole ylin jolle valittaa?

Äänestä

Eiköhän kanslerikin painele asiat villaisella, tai vaikka karvahatulla jos kyse on mamulle epäsuotuisasta asiasta!

Äänestä
  • Terve vaan molopää.

    "Kun kultalusikka pers.eessä syntyy voi sit monikansallisuus kiihkoilla, säälittäviä tapauksia ootte, reppanoita. Kun pappan valmiiksi kattama pöytä tyhjennettäs ,rupeis oman väestön ,eli omatkin asiat "

    Papan rahoillapa hyvinkin.
    Oli vuosi 1968 ja taskussa 24 markkaa, repussa puukko, lusikka ja muutamia muita juttuja kun seittemäntoista vuotiaana läksin mökiltä.
    Ensimmäinen työpaikka oli Ilomantsissa ja ensimmäiset kaksi kuukautta asuin työnantajan piharakennuksessa pannuhuoneessa.
    Oli kuule kivaa. Vittu, et kuule usko miten hauskaa oli hertätä monta kertaa yössä lämmityskattilan, polttimen ja putkiston paukkeeseen.
    Ei ollut keittiötä missä laittaa ruokaa, keitellä kahvia, ei telkkua ei radiota.
    Muutaman päivän ajan ennen ensimmäistä tiliä oli ruokana vain leipää ja vettä.

    Vaatteet haisi polttoöljylle monta saatanan kuukautta vaikka olis kuinka pessyt.
    Siitä se oma elämä läksi käyntiin vaikka oli kyllä saatananmoinen koti-ikävä välillä.

    Nyt on oma asunto, muutama tuhat euroa rahaa, auto, akka ja ihan mahtavan fiksu lapsi. Niin fiksu, etten ole häntä varmaan edes ansainnut, tai en tiedä, mutta sellaisen kuitenkin sain.

    En ole varakas, mutta en ole koskaan vinkunut rahaa sossusta, enkä siedä kaltaisiasi pummeja, jotka kotimaista kieltä taitavina ja koulutettuina tai ainakin siihen oikeutettuina eivät viitsi tehdä mitään oman elämänsä kohentamiseksi vaan loisivat meidän rahoilla.
    Minä ymmärrän pakolaisten tilanteen ja hyväksyn sen, että he aloittavat uuden elämän meidän avullamme.
    Tämä tietenkin vain tiettyyn rajaan saakka ja sillä edellytyksellä, että he kouluttautuvat ja noudattavat lakejamme.
    Teidän räpeltäjien mielipiteet eivät ole laki, vaikka niin tunnutte kuvittelevan.

    Äänestä

  • BHuaah.... jne kirjoitti:

    Terve vaan molopää.

    "Kun kultalusikka pers.eessä syntyy voi sit monikansallisuus kiihkoilla, säälittäviä tapauksia ootte, reppanoita. Kun pappan valmiiksi kattama pöytä tyhjennettäs ,rupeis oman väestön ,eli omatkin asiat "

    Papan rahoillapa hyvinkin.
    Oli vuosi 1968 ja taskussa 24 markkaa, repussa puukko, lusikka ja muutamia muita juttuja kun seittemäntoista vuotiaana läksin mökiltä.
    Ensimmäinen työpaikka oli Ilomantsissa ja ensimmäiset kaksi kuukautta asuin työnantajan piharakennuksessa pannuhuoneessa.
    Oli kuule kivaa. Vittu, et kuule usko miten hauskaa oli hertätä monta kertaa yössä lämmityskattilan, polttimen ja putkiston paukkeeseen.
    Ei ollut keittiötä missä laittaa ruokaa, keitellä kahvia, ei telkkua ei radiota.
    Muutaman päivän ajan ennen ensimmäistä tiliä oli ruokana vain leipää ja vettä.

    Vaatteet haisi polttoöljylle monta saatanan kuukautta vaikka olis kuinka pessyt.
    Siitä se oma elämä läksi käyntiin vaikka oli kyllä saatananmoinen koti-ikävä välillä.

    Nyt on oma asunto, muutama tuhat euroa rahaa, auto, akka ja ihan mahtavan fiksu lapsi. Niin fiksu, etten ole häntä varmaan edes ansainnut, tai en tiedä, mutta sellaisen kuitenkin sain.

    En ole varakas, mutta en ole koskaan vinkunut rahaa sossusta, enkä siedä kaltaisiasi pummeja, jotka kotimaista kieltä taitavina ja koulutettuina tai ainakin siihen oikeutettuina eivät viitsi tehdä mitään oman elämänsä kohentamiseksi vaan loisivat meidän rahoilla.
    Minä ymmärrän pakolaisten tilanteen ja hyväksyn sen, että he aloittavat uuden elämän meidän avullamme.
    Tämä tietenkin vain tiettyyn rajaan saakka ja sillä edellytyksellä, että he kouluttautuvat ja noudattavat lakejamme.
    Teidän räpeltäjien mielipiteet eivät ole laki, vaikka niin tunnutte kuvittelevan.

    Oikeassa olet. Nämä laiskat "isänmaan sankarit" loistavat tyhmillä jutuillaan täällä. Ulkomaalaiset muka vievät heiltä naiset ja työpaikat.
    Mitä he niillä tekisivätkään, kun ei ole haluja kumpaankaan. Rasistisuus kumpuaa juuri näistä luusereista ja uhoojista.

    Äänestä

  • BHuaah.... jne kirjoitti:

    Terve vaan molopää.

    "Kun kultalusikka pers.eessä syntyy voi sit monikansallisuus kiihkoilla, säälittäviä tapauksia ootte, reppanoita. Kun pappan valmiiksi kattama pöytä tyhjennettäs ,rupeis oman väestön ,eli omatkin asiat "

    Papan rahoillapa hyvinkin.
    Oli vuosi 1968 ja taskussa 24 markkaa, repussa puukko, lusikka ja muutamia muita juttuja kun seittemäntoista vuotiaana läksin mökiltä.
    Ensimmäinen työpaikka oli Ilomantsissa ja ensimmäiset kaksi kuukautta asuin työnantajan piharakennuksessa pannuhuoneessa.
    Oli kuule kivaa. Vittu, et kuule usko miten hauskaa oli hertätä monta kertaa yössä lämmityskattilan, polttimen ja putkiston paukkeeseen.
    Ei ollut keittiötä missä laittaa ruokaa, keitellä kahvia, ei telkkua ei radiota.
    Muutaman päivän ajan ennen ensimmäistä tiliä oli ruokana vain leipää ja vettä.

    Vaatteet haisi polttoöljylle monta saatanan kuukautta vaikka olis kuinka pessyt.
    Siitä se oma elämä läksi käyntiin vaikka oli kyllä saatananmoinen koti-ikävä välillä.

    Nyt on oma asunto, muutama tuhat euroa rahaa, auto, akka ja ihan mahtavan fiksu lapsi. Niin fiksu, etten ole häntä varmaan edes ansainnut, tai en tiedä, mutta sellaisen kuitenkin sain.

    En ole varakas, mutta en ole koskaan vinkunut rahaa sossusta, enkä siedä kaltaisiasi pummeja, jotka kotimaista kieltä taitavina ja koulutettuina tai ainakin siihen oikeutettuina eivät viitsi tehdä mitään oman elämänsä kohentamiseksi vaan loisivat meidän rahoilla.
    Minä ymmärrän pakolaisten tilanteen ja hyväksyn sen, että he aloittavat uuden elämän meidän avullamme.
    Tämä tietenkin vain tiettyyn rajaan saakka ja sillä edellytyksellä, että he kouluttautuvat ja noudattavat lakejamme.
    Teidän räpeltäjien mielipiteet eivät ole laki, vaikka niin tunnutte kuvittelevan.

    Syökää sikaa, se rauhoittaa! Pysyy herne pois nenusta, eikä tule tarvis hyysätä netissä.

    Äänestä

  • BHuaah.... jne kirjoitti:

    Terve vaan molopää.

    "Kun kultalusikka pers.eessä syntyy voi sit monikansallisuus kiihkoilla, säälittäviä tapauksia ootte, reppanoita. Kun pappan valmiiksi kattama pöytä tyhjennettäs ,rupeis oman väestön ,eli omatkin asiat "

    Papan rahoillapa hyvinkin.
    Oli vuosi 1968 ja taskussa 24 markkaa, repussa puukko, lusikka ja muutamia muita juttuja kun seittemäntoista vuotiaana läksin mökiltä.
    Ensimmäinen työpaikka oli Ilomantsissa ja ensimmäiset kaksi kuukautta asuin työnantajan piharakennuksessa pannuhuoneessa.
    Oli kuule kivaa. Vittu, et kuule usko miten hauskaa oli hertätä monta kertaa yössä lämmityskattilan, polttimen ja putkiston paukkeeseen.
    Ei ollut keittiötä missä laittaa ruokaa, keitellä kahvia, ei telkkua ei radiota.
    Muutaman päivän ajan ennen ensimmäistä tiliä oli ruokana vain leipää ja vettä.

    Vaatteet haisi polttoöljylle monta saatanan kuukautta vaikka olis kuinka pessyt.
    Siitä se oma elämä läksi käyntiin vaikka oli kyllä saatananmoinen koti-ikävä välillä.

    Nyt on oma asunto, muutama tuhat euroa rahaa, auto, akka ja ihan mahtavan fiksu lapsi. Niin fiksu, etten ole häntä varmaan edes ansainnut, tai en tiedä, mutta sellaisen kuitenkin sain.

    En ole varakas, mutta en ole koskaan vinkunut rahaa sossusta, enkä siedä kaltaisiasi pummeja, jotka kotimaista kieltä taitavina ja koulutettuina tai ainakin siihen oikeutettuina eivät viitsi tehdä mitään oman elämänsä kohentamiseksi vaan loisivat meidän rahoilla.
    Minä ymmärrän pakolaisten tilanteen ja hyväksyn sen, että he aloittavat uuden elämän meidän avullamme.
    Tämä tietenkin vain tiettyyn rajaan saakka ja sillä edellytyksellä, että he kouluttautuvat ja noudattavat lakejamme.
    Teidän räpeltäjien mielipiteet eivät ole laki, vaikka niin tunnutte kuvittelevan.

    Eikö ole pannuhuoneen asukille pälkähtänyt koskaan päähän että somalit myös käyttävät suomalaisia hölmöjä hyväkseen.

    Äänestä

  • äly hoi! kirjoitti:

    Oikeassa olet. Nämä laiskat "isänmaan sankarit" loistavat tyhmillä jutuillaan täällä. Ulkomaalaiset muka vievät heiltä naiset ja työpaikat.
    Mitä he niillä tekisivätkään, kun ei ole haluja kumpaankaan. Rasistisuus kumpuaa juuri näistä luusereista ja uhoojista.

    Täydensit sitten sivupersoonallasi "äly hoi.lla" tuon kommenttisi, melko säälittävä räpeltäjä olet .

    Äänestä

Historian havinaa toverit ennen ihannoitiin neukun kommareita sitten se lysähti
ateistit noitui puolueissaan kun takkiin tuli
No keksittiin uusi uljas usko asiaan kyllähän meille saa tulla nämä ei kristityt
ja höttö alamäki alkoi

Äänestä

Miten rasisti viettää joulua?

Äänestä
  • Haukkuu maahanmuuttajia kuin saksanpaimenkoira ja syö kinkkua välillä Hitlerin kuvalle kumartaen.

    Äänestä

  • En tiedä kun en ole. Vastustan vain holtitonta maahanmuuttoa.

    Äänestä

  • vuh vuh kirjoitti:

    Haukkuu maahanmuuttajia kuin saksanpaimenkoira ja syö kinkkua välillä Hitlerin kuvalle kumartaen.

    Hyysäri katsoo hard core pornoa jossa nee.ke.rit raiskaa valkoihoista naista ,huutaa" ihanaa monikulttuurisuus" ja tumputtaa!!

    Äänestä

Petroskoissa jos multa kysyt

Äänestä

Kyllä se menee Joulu kinkkua napostellen ja välillä alkomahoolia nappaileesa sekä kuunnellessa Turo`s Hevi Geen kappaletta Kelalomake, siinä on sanomaa!

Äänestä
  • "Eikö ole pannuhuoneen asukille pälkähtänyt koskaan päähän että somalit myös käyttävät suomalaisia hölmöjä hyväkseen."

    On kyllä, mutta niinhän sinäkin teet.
    Eikä sinulla ole siihen yhtään suurempi oikeus kuin muillakaan.
    Minä hyväksyn sen, että he elävät sos.tuella aianakin aluksi, mutta se edellyttää sitten myöskin kielen ja/tai ammatin opiskelua.
    Suurin osa heistä on opiskelemassa.
    Sinä et ole opiskelemassa, etkä sinä ole töissä.
    Olet edelleenkin vain ihan tavallinen sosiaalipummi.
    Se on aika vähän se!

    Äänestä

  • Pannuhuoneen asukas kirjoitti:

    "Eikö ole pannuhuoneen asukille pälkähtänyt koskaan päähän että somalit myös käyttävät suomalaisia hölmöjä hyväkseen."

    On kyllä, mutta niinhän sinäkin teet.
    Eikä sinulla ole siihen yhtään suurempi oikeus kuin muillakaan.
    Minä hyväksyn sen, että he elävät sos.tuella aianakin aluksi, mutta se edellyttää sitten myöskin kielen ja/tai ammatin opiskelua.
    Suurin osa heistä on opiskelemassa.
    Sinä et ole opiskelemassa, etkä sinä ole töissä.
    Olet edelleenkin vain ihan tavallinen sosiaalipummi.
    Se on aika vähän se!

    kantasuomalaisten kesken saavatko somalit edes olla suomessa niin se olisi demokratiaa, voisi sompasseille tulla äkkinäinen lähtö täältä pois

    Äänestä

  • Pannuhuoneen asukas kirjoitti:

    "Eikö ole pannuhuoneen asukille pälkähtänyt koskaan päähän että somalit myös käyttävät suomalaisia hölmöjä hyväkseen."

    On kyllä, mutta niinhän sinäkin teet.
    Eikä sinulla ole siihen yhtään suurempi oikeus kuin muillakaan.
    Minä hyväksyn sen, että he elävät sos.tuella aianakin aluksi, mutta se edellyttää sitten myöskin kielen ja/tai ammatin opiskelua.
    Suurin osa heistä on opiskelemassa.
    Sinä et ole opiskelemassa, etkä sinä ole töissä.
    Olet edelleenkin vain ihan tavallinen sosiaalipummi.
    Se on aika vähän se!

    Pannuhuoneen asukas!

    Etpä olisi voinut enemmän mennä metsään arvauksellasi, mutta sallittakoon harhasi sinulle.

    Äänestä

Kylläpäs melkoisen joululahjan laativat Lieksan veronmaksajille, nuo ylimmät( tietyt) päättäjät!
Ensi vuonna veroprosentti nousee rutkasti, koska maahanmuuttajien elätys siirtyy Veronmaksajien kontolle! ( niiltä osin joilla määräaika täyttyy ja valtiontuki loppuu)!

Äänestä

-minä ymmärrän näitä purnaajia liittyen mamuihin..on minuakin nuorena pelottanut uudet erilaiset asiat ja jos ei ole nähnyt paljon muun maalaisia,eikä matkustellut,se on luonnollista ihmislapsen käyttäytymistä...

Äänestä
  • Tuon tasoisella "lantun" säteilyllä kannattaa laittaa kone kiinni ja mennä vaikka peiton alle häpeemään.

    Äänestä

Kaupungin virkahipat jotka puolustelevat Lieksan mamuilua ovat vieraantuneet todellisuudesta. Ei siis mitään hajua siitä miten paljon kielteistä kannanottoa on tullut muilta virkahipoilta niin paikallisesti kuin maakunnallisestikin.

Äänestä
  • Oikein. Mamuihin yleistä viharyöppyä ei tarvitse suunnata. Vika on Lieksan sos.toimiston toiminnassa. Rahaa syydetään heille liian isolla kädellä. Mielelläänhän sitä vastaan ottaa, kun annetaan helposti. Ylempien tahojen tulisi syynätä kunnolla sossun hommat ja laittaa osalliset vastuuseen.
    Sos.työntekijät pitäisi vaihtaa tiukempiin täteihin, jotka ei avais kukkaroa eka pierasusta.

    Äänestä

  • väärin suunnattu viha kirjoitti:

    Oikein. Mamuihin yleistä viharyöppyä ei tarvitse suunnata. Vika on Lieksan sos.toimiston toiminnassa. Rahaa syydetään heille liian isolla kädellä. Mielelläänhän sitä vastaan ottaa, kun annetaan helposti. Ylempien tahojen tulisi syynätä kunnolla sossun hommat ja laittaa osalliset vastuuseen.
    Sos.työntekijät pitäisi vaihtaa tiukempiin täteihin, jotka ei avais kukkaroa eka pierasusta.

    ei tarvitse yhtään mitään muuta kuin suljetun alueen jossa odottaa pääsyä takaisin kotimaahansa kun taas pärjäävät keskenään nämä ihmiskunnan riesat

    vesi ja perunat riittää antamiseksi

    Äänestä

  • väärin suunnattu viha kirjoitti:

    Oikein. Mamuihin yleistä viharyöppyä ei tarvitse suunnata. Vika on Lieksan sos.toimiston toiminnassa. Rahaa syydetään heille liian isolla kädellä. Mielelläänhän sitä vastaan ottaa, kun annetaan helposti. Ylempien tahojen tulisi syynätä kunnolla sossun hommat ja laittaa osalliset vastuuseen.
    Sos.työntekijät pitäisi vaihtaa tiukempiin täteihin, jotka ei avais kukkaroa eka pierasusta.

    Demokratia ei ole toiminut pitkään aikaan. Päättäjien ja päätöksentekijöitten ei pidä yksittäisten henkilöitten sanaa pitää ainoana totuutena tai nostaa ketään yksittäistä viranhaltijaa "kaikkitietävän" asemaan. Olemme pahasti hakoteillä demokratian suhteen ja kansalaisten oikeusturvan suhteen jos lieksalaiset päätöksentekijät eivät osaa ja uskalla olla kansalaisten puolestapuhujia.

    Ohjenuoraksi päätöksentekoon.

    *Tämän on Lieksan virkamiehet unohtaneet.
    Julkinen toiminta on toimimista kansalaisten valtuutuksella, kansalaisten varoilla ja kansalaisten eduksi.
    Julkisen vallan käyttäjinä viranomaisen, yksittäisen viraston ja virkamiehen vastuulla on toimia niin, että toiminta täyttää muun muassa puolueettomuuden, riippumattomuuden ja tasapuolisuuden vaatimukset.
    Korkeatasoinen ammattitaito ja ammatillisuus on sitä että se peittää alleen poliittiset vakaumukset.
    Lieksalla ja lieksalaisilla ei ole varaa huonoihin virkamiehiin.*

    Äänestä

  • mamu (pakolainen) kirjoitti:

    ei tarvitse yhtään mitään muuta kuin suljetun alueen jossa odottaa pääsyä takaisin kotimaahansa kun taas pärjäävät keskenään nämä ihmiskunnan riesat

    vesi ja perunat riittää antamiseksi

    Siellä se taas älyn jättiläinen viestittää. Pannaan sinut narulla kiinni koirankoppiin ja viskellään sian luita etees, näin joulun aikaan.

    Äänestä

  • Laitetaanpa uudestaa kirjoitti:

    Demokratia ei ole toiminut pitkään aikaan. Päättäjien ja päätöksentekijöitten ei pidä yksittäisten henkilöitten sanaa pitää ainoana totuutena tai nostaa ketään yksittäistä viranhaltijaa "kaikkitietävän" asemaan. Olemme pahasti hakoteillä demokratian suhteen ja kansalaisten oikeusturvan suhteen jos lieksalaiset päätöksentekijät eivät osaa ja uskalla olla kansalaisten puolestapuhujia.

    Ohjenuoraksi päätöksentekoon.

    *Tämän on Lieksan virkamiehet unohtaneet.
    Julkinen toiminta on toimimista kansalaisten valtuutuksella, kansalaisten varoilla ja kansalaisten eduksi.
    Julkisen vallan käyttäjinä viranomaisen, yksittäisen viraston ja virkamiehen vastuulla on toimia niin, että toiminta täyttää muun muassa puolueettomuuden, riippumattomuuden ja tasapuolisuuden vaatimukset.
    Korkeatasoinen ammattitaito ja ammatillisuus on sitä että se peittää alleen poliittiset vakaumukset.
    Lieksalla ja lieksalaisilla ei ole varaa huonoihin virkamiehiin.*

    Somalialaiset vie meiltä kaikki naiset
    ja isoin meisselein ne niitä mulkuttaa.
    Somalialaiset työpaikat saa myös,
    varo voipi viedä sultakin jo työs.

    Somput pomputtaa
    soskun akkoja.
    Rahatukut taskussa
    ne nauraa soskussa.

    Lieksan jullia ottaa päähän hirveesti,
    kun pientä kullia ei saa reikään viedyksi.
    Kateellinen on mahti seipäästä
    ja somppumiehen pankin soskutilistä.

    Hei rallallalla laa, rallallalla laa.
    Kylläpä se nyt oikein kunnolla vituttaa.
    Hei rallallalla laa, rallallalla laa.
    Kun ei saa enää maistaa makiaa.

    Äänestä

"Somalialaiset vie meiltä kaikki naiset"

No ne jotka vievät, joutaakin viedä. heh..heh..heh...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


White X-mas kirjoitti:

suomalaisiasyrjitään 5.5.2012 20:11
31 Luin juuri netistä ulkomailta tulleen Lieksalaisen tiliotteen. Tiliotteen tulot ovat 2100 euroa, saman tiliotteen menot 1905 euroa.
Maksajana Lieksan kaupunki/rahatoimisto

Euroa

Pano 300 Maksajaa ei merkitty
Pano 700 Leksan kaupunki/rahatoimisto
Pano 300 Lieksan kaupunki/rahatoimisto
Pano 600 Lieksan kaupunki/rahatoimisto
Pano 200 Lieksan kaupunki/rahatoimisto
Yht. 2100 euroa

Nostoja yhteensä 1905 euroa

tiliote jatkui...näkyvissä oli vain mainitut.

Kuun lopussa tilillä rahaa o euroa.

Tästä Suomen valtion harjoittamasta taloudellisesta syrjinnästä kenellä tahansa on mahdollista valittaa EU:n komissioon ja ihmisoikeustuomioistuimeen.
Valituksen liitteeksi on hyvä liittää nettikopio tiliotteesta.
Eiköhän ala tapahtua kun kansa valittaa suomalaisten eriarvoistamisesta.

Suomessa ei toteudu yhdenvertaisen kohtelun periaate, omaa kánsaa syrjitään, ulkomaalaisten hyvinvoinnin kustannuksella.

Tulisi selvittää keiden toimesta ja millä päätöksillä eriarvoisuutta tehdään.

Mikäli tämä kirjoitus poistetaan, asia menee julkisen sanan neuvostoon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu